Produkty użytkowe – barwne lampy

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
rozwiń więcej
Kolorowy żyrandol. Fot. Fotolia / Fotolia
Wprowadzając do pomieszczeń światło trzeba uważać zarówno na typ oświetlenia, jak i na jego barwy. Nieodpowiednio dobrana kolorystyka wprowadza do wnętrza efekt ciężkości. Mocne oświetlenie połączone z intensywnymi barwami nie jest polecane do małych wnętrz.

Aby uzyskać we wnętrzu łagodny efekt często wykorzystuje się mieszane barwy oraz różnorodną intensywność kolorów. Klosze, kinkiety i plafony muszą być dopasowane do wnętrza. Zbyt mocne kontrasty najczęściej nie są dobrym rozwiązaniem. Dotyczy to również łączenia jaskrawych kolorów. Projektanci wnętrz i producenci lamp często oferują mleczne i przymglone kolory i takie właśnie rozwiązania są wybierane najczęściej.

Zobacz także: Designerskie lampy w sezonie 2011/2012

Światło i lampy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także są formą sztuki użytkowej. Wybór barwnych lamp jest obecnie bardzo duży. Coraz częściej wykorzystywane są trwałe materiały, takie jak szkło i kolorowe metale oraz porcelana. Stosuje się również papier oraz materiał, jednak są one oceniane jako zbyt nietrwałe. Formowanie szkła i metalu pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów i barw. Barwienie szkła, nowe techniki obróbki oraz zdobienie mają stałych zwolenników, popularność tych produktów rośnie. Zaletą szkła jest trwałość oraz właściwości rozpraszania i wzmacniania oświetlenia. Na rynku największą popularnością cieszy się szkło białe i satynowe. Zgodnie z trendami wprowadza się do wnętrz szkło białe, dekorowane barwami i wzorami. Często stosowane są również: błękitny, pomarańczowy i żółty. Kolory te pasują do każdego wnętrza, światło jest łagodnie rozpraszane, a pomieszczenie jest rozjaśnione i przyjemne. Najlepiej wykorzystać cieniowane barwy, światło będzie miało różną intensywność. Przy wprowadzeniu oświetlenia do wnętrz lepiej wykorzystać otwarte klosze. Zamknięte plafony i klosze pełnią bardziej funkcję estetyczną, ponieważ nie zapewniają odpowiedniego natężenia światła w pomieszczeniu. Barwne lampy są ciekawą dekoracją. Wprowadzanie barw to również zapewnienie przyjemnej atmosfery i przyjemnego wnętrza.

Zobacz także: Światło - relaksujące działanie barwy

Wzmocnienie wyrazu we wnętrzach można wprowadzić poprzez wyraziste kolory, takie jak: fiolet, intensywna zieleń oraz srebrzyste i złociste barwy. W czasie aranżacji trzeba jednak wziąć pod uwagę typ pomieszczenia, jego wielkość i wystrój. Wprowadzanie fioletowego światła będzie odpowiednie w pomieszczeniach z przewagą bieli i jasnego fioletu. Zaś w większych pomieszczeniach dobrze sprawdzi się intensywna zieleń lamp, będzie doskonale współgrała z ozdobnymi roślinami. Natomiast w jasnych wnętrzach, zwłaszcza beżowych i jasnobrązowych odpowiednie będą wszelkie odcienie zieleni. Jeśli natomiast zależy nam na dodaniu blasku i wielobarwności to w tej roli sprawdzą się srebrzyste i złociste barwy. Tak bogate kolory nie powinny być stosowane w pomieszczeniach z dużą ilością dekoracji i zdobień. Klasyczne meble oraz formy i wzory będą się komponować i uzupełniać. Jaskrawe dodatki oraz zbyt wiele barw mogą ze sobą nie współgrać.

W czasie aranżacji wnętrz należy uważać, by nie przesadzić, zbyt duża ilość jaskrawych barw oraz nadmiar kontrastów rażą i rozpraszają.

Zobacz także: Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...