Jak zaaranżować pokój dla bliźniaków?

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Warto, o ile to tylko możliwe, wydzielić dwa miejsca do spania. Fot. INDECO
Kiedy w mieszkaniu bliźniaki, szczególnie te najmłodsze, dzielą ze sobą jeden pokój, jego aranżacja może być kłopotliwa. Nie mniej, organizując pokój dla bliźniaków, nie powinniśmy zapomnieć o odmiennych charakterach i preferencjach każdego z nich.

Miejsce do spania

Przedszkolaki nie mogą jeszcze spać na łóżku piętrowym, a postawienie jednego łóżka obok drugiego sprawia, że dzieci nakręcają się wzajemnie i nie zasypiają zbyt szybko. Warto, o ile to tylko możliwe, wydzielić dwa miejsca do spania. Niech każdy ma swój zakątek do snu. I nie przestawiajmy łóżek co jakiś czas, gdyż stałe miejsce do spania wyrabia odruch senności. Dziecko zaczyna go kojarzyć z odpoczynkiem, wyciszeniem i szybciej zamykają mu się oczka.

Zobacz także: Projekt pokoju dla dziecka: kompendium

Bliźniaki to zawsze podwójne wydatki. Zastanówmy się, zatem, czy po łóżeczkach dla niemowlaków, szczebelkowych, nie zakupić od razu dużych, normalnych łóżek. Dobrze jest, gdy są one wykonane z solidnego drewna, które przetrwa wszelkie próby czasu i pomysły dzieci. Można także zakupić łóżko piętrowe z możliwością podzielenia na dwa i kiedy dzieci dorosną, łóżko piętrowe zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, szczególnie w mniejszym pokoju.

Zobacz także: Łóżko w pokoju dziecka

Jeżeli wybieramy łóżko dla dziecka w wieku przedszkolnym, dobrym pomysłem jest zapytanie dziecka, które by mu się najbardziej podobało. Oczywiście możemy ograniczyć wybór do kilku modeli, ale to zawsze będzie decyzja dziecka i jego wpływ na to, co je otacza.

Przy każdym łóżeczku dobrze jest ustawić małe krzesełko, na które nasze maluchy będą mogły odkładać ubranka przed pójściem spać. Uczy to samodzielności i dbania o własne rzeczy.

Kącik do zabawy

Wydzielenie kącika do zabawy dla przedszkolaka wcale nie musi być trudne. Szafka z mocowaniami do ściany zapobiegnie przewróceniu, gdy dzieci ujawnią swoje zamiłowanie do wspinaczek. Na półkach możemy ułożyć zabawki i gry. Szafka z otwartymi półkami nie zajmuje dużo przestrzeni, a dzięki niej, każda rzecz może mieć swoje własne miejsce.

Na podłodze można ułożyć kolorowy dywanik  z obrazem dróg, domków i zwierzątek. Jest to element wystroju, który pobudza wyobraźnię małego dziecka. Maluch może stworzyć na takim dywaniku własne miasteczko.

Jeżeli warunki na to pozwalają, można wydzielić kawałek ściany do malowania. Wystarczy przymocować dużą tablicę korkową i na niej przyczepiać papier do artystycznej zabawy.

Zobacz także: Atrakcyjny i bezpieczny pokój dziecka

Stolik do rysowania

Może być jeden większy, aby dzieci mogły swobodnie malować, rysować, wycinać i naklejać. Obok stolika dobrym pomysłem jest zawieszenie półeczki z wyciąganymi szufladkami, do których możemy włożyć kredki, kolorowy papier i papier do rysowania.

Flamastry, farby, pędzelki i nożyczki, to rzeczy, które nie powinny być w zasięgu dzieci, szczególnie bliźniaków, które po namowach brata, czy siostry z chęcią wpadną na jakiś szalony pomysł.

Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu miejsca zabaw i rysowania.

Dekoracje

Nie powinno ich być zbyt wiele, gdyż kolorowe zabawki, pościel, dywanik to i tak wystarczająca ilość barw i dekoracyjnych przedmiotów. Nie mniej, wybierając obrazki, czy naklejki ścienne, pozwólmy naszym dzieciom, aby to one zadecydowały, co umili ich pokój. Niech każde wybierze coś dla siebie, coś własnego, podkreślającego zainteresowania i charakter.

Zobacz także: Dekoracje w pokoju dziecka

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...