Czar domowej biblioteki

Anna Olga Chmielewska
Architekt wnętrz HolArt Studio
rozwiń więcej
Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, niejednokrotnie są ozdobą jednak często nie potrafimy znaleźć odpowiedniego dla nich miejsca, dlatego warto stworzyć domową bibliotekę. Fot. Łukasz Kozyra / Łukasz Kozyra / Łukasz Kozyra
Domowa biblioteka to przyjemność, rozrywka, źródło wiedzy, pamiątka – książki w niej pełnią wiele ról w naszym życiu. Z roku na rok przybywa ich coraz więcej, niejednokrotnie są ozdobą jednak często nie potrafimy znaleźć odpowiedniego dla nich miejsca, dlatego warto stworzyć domową bibliotekę.

Umiejętne wyeksponowanie zbiorów pomoże nadać wnętrzu indywidualny klimat – pełen elegancji, przytulności. Niestety w wielu domach często można spotkać porastające kurzem hałdy porozrzucane w różnych miejscach domu, dla których trzeba znaleźć miejsce.

Selekcja i segregacja

Do domowej biblioteki wybieramy książki, do których wracamy najczęściej i chcemy mieć je zawsze pod ręką, a także te, które są dekoracyjne i lubimy po prostu na nie patrzeć. Pozostałe układamy według ulubionego systemu działami lub autorami, są zwolennicy układania formatami, jednak może to utrudnić odnalezienie tej w danej chwili potrzebnej. Przy okazji porządków liczymy i mierzymy ile książek musi pomieścić biblioteka Dopiero taka inwentaryzacja zbiorów umożliwi poprawne zaprojektowanie mebli, które tak jak szafa czy garderoba muszą być skrojone na miarę.

Zobacz także: Jak aranżacyjnie poradzić sobie z dużą ilością książek w domu?

Ulubione książki powinny znaleźć miejsce w salonie lub w sypialni. Dla tej podręcznej kolekcji warto pomyśleć o efektownym meblu. Regał z półkami, pojedyncza witryna, ciekawa w formie półka wypełniona książkami, będą ozdobą pomieszczenia.

Większe zbiory po kilka tysięcy egzemplarzy bardzo dobrze jest umieścić w większych przedpokojach, hallach, wokół klatki schodowej. Regały najlepiej jest zamykać, fronty niekoniecznie muszą być przeszklone. Nie zawsze widok różnokolorowych grzbietów, mnogości formatów, podziałów wyznaczonych przez linie półek jest korzystny we wnętrzu szczególnie nowoczesnym. Charakter zamykanych lub przesuwnych frontów dużo łatwiej dopasować do ogólnej stylistyki domu. W zamkniętych szafach powinniśmy zawczasu  przewidzieć miejsce na nowe tomy. Wnętrza tradycyjne potrzebują dekoracji w postaci domowej biblioteki. Ciekawe stylistycznie i dekoracyjne rozwiązania to połączenie ściany kominkowej z biblioteką. Musimy pamiętać, by ciepło rozprowadzone z kominka nie niszczyło książek.

Duże zbiory

Gdy zbiory są duże powyżej 10 000 egzemplarzy, a woluminy zacne, godne eksponowania warto pomyśleć o specjalnym pomieszczeniu – bibliotece. Wtedy książkom i regałom oddajemy całe ściany. Za szkłem eksponujemy te najcenniejsze egzemplarze, inne możemy przechowywać w regałach wysuwanych, zamkniętych szafach. Pomieszczenie biblioteki z uwagi na zwiększone obciążenia powinno na etapie budowy domu mieć odpowiednio wzmocnioną konstrukcję stropu, właściwą wentylację, a także zapewnioną stałą, kontrolowaną wilgotność powietrza.

Zobacz także: Styl fusion, czyli jak połączyć ze sobą różne style?

Niezbędne dodatki

W małych i w dużych bibliotekach, trzeba koniecznie pamiętać o jednym: meble z książkami muszą być dobrze oświetlone. Mogą to być oprawy wewnętrzne zapalające się po otwarciu drzwi lub zewnętrzne kierunkowe oświetlające półki. W pobliżu regału powinny też znaleźć miejsce: wygodny fotel i stolik do odkładania właśnie czytanych lub przygotowanych do odstawienia woluminów. Wyższe regały powinny być wyposażone w specjalne drabinki.

W tak urządzonej bibliotece z przyjemnością można oddawać się lekturze, zaszywać na dłużej bądź tylko na chwilę sięgać po ulubione frazy.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...