Jak kiedyś wyglądały sypialnie a jak wyglądają dziś?

Z każdą dekadą zmieniają się dominujące style w aranżacji wnętrza sypialni. Dwadzieścia lat temu nasze sypialnie wyglądały zupełnie inaczej. Fot. Fotolia
Z każdą dekadą zmieniają się dominujące style w aranżacji wnętrza sypialni. Dwadzieścia lat temu nasze sypialnie wyglądały zupełnie inaczej niż dziś. Jeszcze kilka lat temu w Polsce aranżowanie sypialni było mało popularne. Dzisiaj coraz więcej Polaków uwzględnia w swoich planach mieszkaniowych miejsce na sypialnię.

Współczesne trendy wnętrzarskie zdecydowanie różnią się od tych sprzed kilkunastu lat, a tym bardziej od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Zmienił się nie tylko styl i dostęp do nowych produktów, inne jest też podejście do tego, jak poszczególne pokoje powinny wyglądać. Sypialnia wczoraj to miejsce do przenocowania, ale przy okazji robienia mnóstwa dodatkowych rzeczy. Sypialnia dzisiaj to pokój, w którym się relaksujemy i nabieramy sił na nowy dzień.

Jak to wyglądało kiedyś?

Kilkanaście lat temu sypialnia łączyła w sobie wiele funkcji. Była miejscem snu, pracy, oglądania telewizji. Dlatego po pierwsze – inne było jej wyposażenie, po drugie – na inne aspekty zwracano uwagę. Jeśli chodzi o aranżację, królowały ciężkie, solidnie wyglądające meble. Zwykle naprzeciwko łóżka stał telewizor, czasem znalazło się również miejsce na biurko. Sypialnie bywały wielozadaniowe – albo w wyniku zbyt małej liczby pokoi w mieszkaniu, albo z braku świadomości, że miejsce odpoczynku nie powinno być również miejscem pracy. Myślenie o tym, w jakich warunkach powinno się spać, również było inne. Przede wszystkim najbardziej popularne były twarde materace. Uważano, że takie modele są najlepsze dla kręgosłupa i pleców. Nie dobierano materaca do kształtu sylwetki. Wynikało to nie tylko z braku świadomości, ale również z powodu niewielkiego wyboru modeli.

Zobacz także: Jak zaaranżować różową sypialnię?

Jak to wygląda dzisiaj?

Obecnie coraz więcej osób zaczyna traktować sypialnię jako pokój, w którym się relaksujemy, odpoczywamy, nabieramy sił. Dlatego wynosimy stamtąd biurko i telewizor, wprowadzamy jasne kolory ścian i większe łóżka. Dłużej też zastanawiamy się nad doborem materaca.

– Zaczęliśmy bardziej poważnie podchodzić do kwestii snu i szukamy rozwiązań, które będą korzystne dla naszego zdrowia oraz komfortu – mówi Tomasz Goc, dyrektor handlowy firmy Janpol, producenta łóżek i materacy.

Już wiemy, że twierdzenie o uniwersalności twardych modeli jest mitem. W związku z tym, że mamy o wiele większy wybór, możemy zaopatrzyć się w to, co jest dla nas optymalne. Najlepszy materac to taki, który dopasowuje się do sylwetki, tak jak na przykład materac Dafne firmy Janpol. Dzięki temu, że posiada aż siedem stref twardości oraz wykorzystuje właściwości lateksu i termoelastycznej pianki jest bardzo sprężysty. Jego wkład to blok typu smart latex, który „oddychając” zapobiega rozwojowi bakterii. Dlatego łatwiej o utrzymanie higieny sypialni.

Zobacz także: Jak wykorzystać lustra w sypialni?

Dzisiejsze miejsce, w którym śpimy pozwala nam lepiej wypocząć. To, że bardziej świadomie urządzamy tę przestrzeń znaczy, że większą wagę przywiązujemy do wpływu otoczenia na nasze samopoczucie. Dzięki temu możemy skutecznie poprawić codzienną jakość naszego życia.

Źródło: materiały prasowe

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...