Jak zaprojektować kuchnię w stylu prowansalskim?

Gabriela Szuba
rozwiń więcej
Najważniejszym elementem kuchni w stylu prowansalskim jest stół. Fot. ARTDESIGN
Tworząc kuchnię w stylu prowansalskim powinniśmy użyć przede wszystkim naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno. Dodatkowo w czasie aranżacji w stylu prowansalskim musimy pamiętać o zachowaniu ciepłych i jasnych barw. Nie możemy pominąć kupna dużego stołu, który odtąd będzie stanowił centrum naszej kuchni.

Stół

Najważniejszym elementem kuchni w stylu prowansalskim jest stół. To centrum wydarzeń. Właśnie przy nim odbywają się wszystkie rodzinne posiłki. Stół w stylu prowansalskim musi być duży. Koniecznie zrobiony z drewna. Jego konstrukcja powinna być masywna, tak by sprawiał on wrażenie „podpory“ dla życia, które się wokół niego toczy. Krzesła do niego dostawiane także powinny być zrobione z drewna. Warto zainwestować w komplet – stół i krzesła zrobione z tego samego drewna w takim samym odcieniu brązu. Kolejnym bardzo istotnym elementem prowansalskiej kuchni jest duża wyspa. Traktowana jest jako główne miejsce do przyrządzania posiłków. Blat musi być umieszczony na odpowiedniej wysokości. Tak, żeby praktycznie służyć domownikom. Ważną częścią kuchni w stylu prowansalskim jest również kredens. Koniecznie musi się w niej znaleźć. Przechowuje się w nim zastawy stołowe, czy dodatki potrzebne do nakrycia stołu. Kredens często także służy jako bardzo przydatne miejsce do przechowywania suszonych ziół.

Zobacz także: Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Kolory

Podstawowymi barwami użytymi do stworzenia kuchni w stylu prowansalskim powinny być jasne odcienie żółtego, zielonego, czy brązowego koloru. Częste w użyciu są także błękity, delikatnie fiolety – czasem nawet wpadające w bardzo delikatny róż. Kuchnia w stylu prowansalskim musi być przede wszystkim jasna i pełna słonecznych odcieni. Fronty kuchennych mebli powinny być pomalowane na jasne kolory – ecru lub złamane odcienie bieli.

Jakich użyć materiałów?

W stylu prowansalskim dominują naturalne materiały. Najlepiej do tego typu wnętrz nadają się drewniane meble i kamienne blaty. Do dekoracji ścian często używa się zwykłej cegły lub fakturalnego tynku.

Zobacz także: Drewno jako materiał podłogowy

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...