Czy znasz sposoby manipulowania przestrzenią?

Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią? Fot. Art&Design Studio Projektowe Kinga Śliwa www.kingasliwa.pl
Żaden dom nie jest idealny, więc nie zdziw się, gdy nagle odkryjesz w swoim jakiś kącik, którego w żaden sposób nie da się wykorzystać, a może jednak są jakieś sposoby manipulowania przestrzenią. Czy wiesz jakie są sposoby manipulowania przestrzenią?

Iluzje optyczne

Prawie w każdym domu są miejsca, które wydają się nieprzyjemnie małe lub przeciwnie — tak przestronne, że czujesz się w nich odosobniony. Zazwyczaj pierwszym rozwiązaniem, które nasuwa się w takiej sytuacji, jest zburzenie jakiejś ściany lub zainstalowanie sufitu podwieszanego. W niektórych przypadkach właśnie takie działania okażą się najbardziej skuteczne, ale zarazem droższe i wymagające większego nakładu pracy niż ewentualne kształtowanie przestrzeni za pomocą koloru, odcienia czy wzoru. 

Zobacz także: Wykorzystanie optycznych właściwości koloru

Sposób, w jaki nasze oczy postrzegają kolory i odcienie, pozwala tworzyć iluzje optyczne, które pozornie zmieniają rozmiary pomieszczeń. Ciepłe barwy wizualnie przybliżają pokrytą nimi powierzchnię do obserwatora, natomiast barwy zimne — oddalają. Dlatego też pokój ze ścianami pomalowanymi na brązowo, czerwono czy też, na przykład, na pomarańczowo będzie wydawał się mniejszy niż ten sam pokój ze ścianami pokrytymi farbą w jednym z zimnych kolorów, takich jak błękit czy zieleń.

Różne odcienie poszczególnych barw mogą modyfikować lub wzmacniać opisane złudzenia. Ciemne odcienie — nawet zimnych barw — będą przybliżać, a odcienie jasne wizualnie oddalą pokrytą nimi powierzchnię.

Jak to zrobić?

Opisane właściwości barw i odcieni mogą oprócz rozmiaru zmieniać również proporcje wnętrz. Można na przykład wizualnie manipulować wysokością sufitu. Jeśli pomalujemy go farbą w ciemniejszym odcieniu niż pozostałe ściany, będzie się wydawało, że znajduje się niżej niż w rzeczywistości. Jeżeli do tego podłoga również będzie miała ciemny kolor, wówczas pokój będzie sprawiał wrażenie spłaszczonego.

Długi i wąski korytarz będzie się wydawał mniej klaustrofobiczny, jeśli pomalujemy jego ściany na jasny, zimny kolor — który oprócz tego, że wizualnie powiększy przestrzeń korytarza, to jeszcze będzie odbijał wpadające do niego światło. 

Zobacz także: Jak wykorzystać przestrzeń w małym mieszkaniu?

Zastosowanie linii może również znacznie zmienić postrzeganie przestrzeni we wnętrzu. Pionowe linie na tapecie czy okładzina drewniana o układzie wertykalnym pozwolą zrównoważyć wrażenie niskiego sufitu.

Żaluzje poziome optycznie poszerzą okna, a drewniane podłogi składające się z podłużnych desek będą się wydawały rozciągać w kierunku, w którym będą ułożone.

Każdy duży wzór przyciąga wzrok i — w taki sam sposób jak ciepłe i ciemne barwy — pozornie przybliża powierzchnię, którą zdobi. Drobny wzór z kolei sprawia wrażenie, jakby przynależał do większej całości i tym samym nie powoduje wizualnego przybliżenia. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Nieruchomości
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?
21 lis 2024

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?
20 lis 2024

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania
19 lis 2024

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?
19 lis 2024

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?
20 lis 2024

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?
18 lis 2024

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych
18 lis 2024

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół
18 lis 2024

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami
15 lis 2024

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat
14 lis 2024

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

pokaż więcej
Proszę czekać...