Mieszkanie w kamienicy – nowy synonim luksusu

Strefy Nieruchomości
Blog
rozwiń więcej
Mieszkanie w kamienicy – nowy synonim luksusu/ fot. Fotolia / Fotolia
Od dobrych kilku lat możemy zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania mieszkaniami w kamienicach. Wyremontowane budynki, znajdujące się w prestiżowych lokalizacjach, często aspirują do rangi nieruchomości luksusowych.

Spacerując historycznymi ulicami polskich miast coraz rzadziej można zauważyć nadgryzione zębem czasu kamienice. W miejscach, gdzie jeszcze kilka lat temu znajdowały się stare, obdrapane mury, teraz dumnie prężą się pieczołowicie odrestaurowane budynki, które cieszą oko i zyskują nowych entuzjastów. Zabiegi renowacyjne kamienic często zbiegają się z planami władz miejskich dotyczącymi rewitalizacji konkretnych ulic, a nawet historycznych części dzielnic.

- Kamienice odzyskują dawny blask w dużej mierze za sprawą inwestorów, którzy wyczuli pewną niszę na rynku nieruchomości. Klienci znudzeni mieszkaniami na nowych osiedlach bardzo przychylnie patrzą na takie projekty renowacyjne. – Ocenia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl. - Coraz częściej mieszkania, w pieczołowicie odnowionych pod okiem konserwatora budynkach, są kierowane do określonej grupy nabywców, którzy na równi stawiają zabytkową kamienicę z nowoczesnym apartamentowcem. – Zauważa ekspert z serwisu Otodom.pl.

Odrestaurowane kamienice zaczynają dorównywać swoim standardem luksusowym osiedlom mieszkaniowym. Widok recepcji, zadbanego patio czy części wspólnych nikogo już nie dziwi, za to zachowanie i odrestaurowanie zabytkowych elementów architektury podnosi prestiż i uznanie w oczach przyszłych mieszkańców.

Cena równa apartamentowcom

Oprócz historycznego aspektu oraz oryginalnej architektury wiele kamienic może pochwalić się także znakomitą lokalizacją. Te budynki często znajdują się w najbardziej reprezentacyjnych dzielnicach oraz w centralnych punktach miast. Wzrost popularności kamienic można zaobserwować zwłaszcza w dużych aglomeracjach, gdzie atrakcyjnych działek pod zabudowę mieszkaniową jest coraz mniej. Osoby, którym zależy na jak najlepszej lokalizacji, coraz częściej decydują się na zakup lokalu właśnie w kamienicy.

Te zalety wpływają także na wysokie ceny apartamentów w kamienicach, które zaczynają konkurować z tymi w najdroższych apartamentowcach. W Krakowie lub Warszawie za metr kwadratowy luksusowego mieszkania w zabytkowym budynku niekiedy trzeba zapłacić ponad 20 tys. zł, co jeszcze kilka lat temu było nieosiągalnym wynikiem.

Przykładowe oferty sprzedaży apartamentów w kamienicach dostępne w serwisie Otodom

Lokalizacja

Cena

Powierzchnia

Liczba pokoi

Opis

Warszawa, Śródmieście

7 850 000 zł

240 m2

5

Wykończony w wysokim standardzie apartament w odrestaurowanej kamienicy zlokalizowanej przy Trakcie Królewskim.

Kraków, Kazimierz

2 000 000 zł

97,63 m2

4

Wykończony w wysokim standardzie dwupoziomowy apartament położony na V i VI piętrze w odrestaurowanej kamienicy z 1928 r.

Wrocław, Plac Grunwaldzki

1 440 000 zł

150 m2

6

Apartament po generalnym remoncie z wymienionymi instalacjami, odnowioną stolarką z okuciami oraz sztukaterią.

Poznań, Stare Miasto

887 000 zł

147 m2

4

Klimatyczny apartament na IV piętrze w kamienicy z 1910 r., zlokalizowanej 2 min. od Starego Rynku.

Sopot Górny

1 050 000 zł

79,20 m2

3

Apartament na wysokim parterze odrestaurowanej kamienicy, wykończony w wysokim standardzie.

Źródło: Otodom.pl

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...