Jak wykreślić hipotekę z księgi wieczystej?

Marek Sondej - Referendarz Sądowy w Wydziale ksiąg wieczystych SR w Krakowie
rozwiń więcej
inforCMS
Po spłaceniu kredytu hipotecznego, powinniśmy dążyć do wykreślenia jej z księgi wieczystej naszej nieruchomości. Nikt tego nie zrobi za nas.

Zgodnie z prawem, hipoteka jako taka wygasa wraz ze spełnieniem zobowiązania- automatycznie. Jednak ta automatyka nie działa w Sądzie Wieczystoksięgowym – musimy wnieść o jej wykreślenie… a także zapłacić za to.

Stopień trudności: niski

Koszt: 100 zł

Wymagane dokumenty

  • oświadczenie banku o spłacie kredytu
  • formularz: KW_WPIS

Zobacz także: Wniosek o wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Krok 1: wnosimy o zaświadczenie

Nasze samodzielne oświadczenie o chęci wykreślenia hipoteki nie jest wystarczające. Musimy mieć potwierdzenie(zaświadczenie) wierzyciela (zazwyczaj banku) o spłacie zadłużenia.

Jeśli naszym wierzycielem nie jest bank, dla skuteczności oświadczenia o spłacie długu, musi ono być sporządzone pisemnie z podpisem notarialnie poświadczonym- nie jest to wymagane dla dokumentów bankowych.

Dla dokumentów bankowych potrzebnych do wykreślenia hipoteki wymagana jest taka sama forma jak dla dokumentu o wpis hipoteki, a więc oświadczenie o zgodzie na wykreślenie hipoteki zawierające podpisy dwóch osób uprawnionych do składania oświadczeń w imieniu banku, a także pieczęć banku. Oświadczenie musi wskazywać, czy cała wierzytelność (kredyt) wygasła, czy tylko w części, co ma znaczenie dla dalszego istnienia zabezpieczenia. Przedmiot zabezpieczenia (mieszkanie) musi dokładnie odpowiadać lokalowi dla którego jest prowadzona księga wieczysta.

Jeżeli wierzytelność została zabezpieczona na rzecz osoby fizycznej lub prawnej, ważne jest wykazanie prawidłowej reprezentacji tej osoby- (np. poprzez załączenie odpisu z KRS spółki).

Zobacz także: Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?

Krok2: wnosimy o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Wniosek o wykreślenie hipoteki jest analogiczny do tego o jej wpis. Wniosek składamy na tym samym formularzu (KW_WPIS

Od strony „technicznej” wykreślenie jest równoznaczne z wpisem i jest tak samo traktowane proceduralnie.

W tym samym miejscu na formularzu w którym wnosiliśmy o wpis hipoteki wnosimy o :

„wnoszę o wykreślenie hipoteki …. W kwocie …. Ustanowionej na rzecz …… . Podstawą do wykreślenia jest spłacenie długu zabezpieczonego hipoteką i tym samym jej wygaśnięcie. Na dowód załączono (np.) zaświadczenie o spłacie kredytu z dnia …… sporządzone przez ….. .

Jeśli ustanowiliśmy 2 hipoteki (np. umowną i kaucyjną) – od naszej woli zależy . czy w tym przypadku zostaną wykreślone obie hipoteki czy tylko jedna z nich. W przypadku, gdy oświadczenie banku dotyczy obu hipotek, ale złożyliśmy wniosek o wykreślenie tylko jednej, tylko ta przez nas wskazana zostanie wykreślona.

Pamiętaj wniosek wypełnić tak samo jak przy wpisie (w szczególności chodzi o :

  • numer KW
  • dane wnioskodawcy i uczestników.

Uczestnikiem postępowania o wykreślenie hipoteki jest wierzyciel hipoteczny (np. bank).

Zobacz także: Czy można dokonać umowy darowizny nieruchomości przez pełnomocnika?

Krok 3: Załączniki

Analogicznie do wpisu hipoteki, w ostatniej części formularza podajemy załączniki. W naszym przypadku : zaświadczenie o spłacie zadłużenia. ( i ewentualnie dowód uiszczenia opłaty – przy przelewach).

Jeśli musieliśmy skorzystać dodatkowych formularzy (np. przy dużej ilości uczestników) musimy je również wskazać.

Krok 4: opłata

Opłata za wykreślenie hipoteki wynosi połowę opłaty za jej wpis- 100 zł. Można ją wnieść za pomocą znaków sądowych, opłacić w kasie sądu, lub przelewem na rachunek (wówczas do wniosku musimy załączyć dowód polecenia przelewu, przy czym może to być ksero).

Jeśli wykreślamy kilka hipotek - każde wykreślenie musimy oddzielnie opłacić. W Sytuacji, gdy opłaciliśmy wykreślenie tylko jednej hipoteki (100 zł) a żądamy wykreślenia obu hipotek, praktyka sądu może być różna. Może nastąpić zwrot całego wniosku z pouczeniem o możliwości uzupełnienia opłaty w terminie 7 dni, albo sąd wykreśli jedną hipotekę a co do pozostałej nastąpi zwrot wniosku.

Zobacz także: Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...