Obowiązek meldunkowy – zmiany od 2016 roku

Justyna Hek
rozwiń więcej
Obowiązek meldunkowy od 2016 roku. Dnia 24 września 2010 roku sejm uchwalił ustawę dotyczącą ewidencji ludności – ustawa ta wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym od 1 stycznia 2016 roku przestanie obowiązywać obowiązek meldunkowy. Co poza zniesieniem obowiązku meldunkowego zmieni się w prawie?

Zniesienie obowiązku meldunkowego

Z dniem 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustawach. Początkowo obowiązek meldunkowy miał zostać zniesiony już od początku tego roku, jednak termin ten przesunął się o dwa lata. Poza ustanowieniem braku konieczności meldunku, nowelizacja przewiduje także odstąpienie od obowiązku zgłaszania podczas meldunku informacji o stopniu wykształcenia oraz okazywania książeczki wojskowej. Dodatkowo od stycznia 2016 roku możliwe będzie automatyczne wymeldowanie ze starego miejsca zamieszania w trakcie zameldowywania w nowym miejscu – ma to ułatwić całą procedurę meldunkową.

Zobacz też:  Jak liczyć 12 miesięcy meldunku dla ulgi meldunkowej?

Uproszczenie procedury meldunkowej

Niewątpliwie ułatwieniem będzie konieczność wizyty w jednym, a nie w dwóch urzędach miasta. Do tej pory aby wymeldować się z poprzedniego miejsca zamieszkania trzeba było udać się do urzędu, któremu to miejsce podlegało a dopiero później odnaleźć urząd miasta w nowym miejscu i zameldować się tam na stałe lub tymczasowo. Po 1 stycznia 2016 roku wystarczy wizyta w urzędzie w pobliżu nowego miejsca zamieszkania – wymeldowani zostaniemy automatycznie. Na korzyść zmieni się również procedura wydawania dowodów osobistych i to już od 1 stycznia 2015 roku. Wprowadzony zostanie elektroniczny Rejestr Dowodów Osobistych, który pozwoli obywatelom na składanie wniosku o dowód osobisty bez konieczności wizyty w urzędzie. Wszystkie urzędy gmin otrzymają dostęp do tego rejestru, dlatego złożenie wniosku drogą elektroniczną będzie możliwe na terenie całego kraju. Co istotne, zniknie także obowiązek każdorazowego wymiany dowodu osobistego po zmianie miejsca zamieszkania ze względu na to, że na dowodach nie znajdziemy już stałego adresu zameldowania.

Obowiązek meldunkowy dla turystów

Dotychczas obowiązkiem meldunkowym byli objęci także turyści – od 2016 roku obowiązek ten przestanie ich obowiązywać, ułatwi to także pracę ośrodkom wypoczynkowym, które do tej pory musiały prowadzić ewidencję osób przebywających aktualnie w danym miejscu. Jeżeli pobyt czasowy nie przekroczy trzech miesięcy, również nie będziemy musieli tego zgłaszać. W sytuacji gdy jednak dojdzie do konieczności zgłoszenia meldunku, czas na jego złożenie zostanie wydłużony z czterech do aż trzydziestu dni.

Zobacz też:   Podział lokalu pozbawia ulgi meldunkowej

Zobacz też:   Ulga meldunkowa nie obejmuje gruntów

Zobacz też:   Nowy termin na ulgę meldunkową.

Nieruchomości
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne
14 sty 2025

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
09 sty 2025

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa
09 sty 2025

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych
08 sty 2025

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu
07 sty 2025

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?
09 sty 2025

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?
02 sty 2025

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
02 sty 2025

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?
02 sty 2025

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!
31 gru 2024

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

pokaż więcej
Proszę czekać...