Kiedy wygasa spółdzielcze prawo lokatorskie?

Justyna Hek
rozwiń więcej
Mieszkanie, styl skandynawski. fot
Spółdzielcze prawo lokatorskie może należeć zarówno do jednej osoby, jak i do obojga małżonków i jest to prawo niezbywalne. Mimo to może jednak dojść do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko wygaśnięcia prawa lokatorskiego?

Spółdzielcze prawo lokatorskie to prawo, które lokator nabywa w trakcie podpisania umowy ze spółdzielnią. Wówczas spółdzielnia zobowiązuje się do oddania danego lokalu do użytkowania, a członek spółdzielni – lokator – zobowiązuje się do wpłacenia wkładu mieszkaniowego i regularnego uiszczania opłat wynikających z umowy i/ lub statutu spółdzielni.

Ustanie członkostwa w spółdzielni

Wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego dzieje się na drodze uchwały członków spółdzielni. Wniesienie takiej uchwały jest możliwe w sytuacji zalegania z opłatami za mieszkanie – powyżej sześciu miesięcy lub w przypadku niewłaściwego użytkowania lokalu, które nie zostało porzucone nawet po pisemnych upomnieniach. Oprócz osób niewłaściwie użytkujących dany lokal na uchwalenie wygaśnięcia prawa lokatorskiego narażeni są lokatorzy zaniedbujący obowiązki związane z mieszkaniem na terenie spółdzielni, działający na szkodę innych mieszkańców lub niszczący wspólne mienie, z którego mogą korzystać wszyscy lokatorzy.

Jeśli spółdzielcze prawo lokatorskie przysługuje obojgu małżonkom, uchwała, o której mowa, może objąć oboje albo wyłącznie jednego z nich.


Co dalej z lokalem?

W sytuacji gdy dojdzie do wygaśnięcia spółdzielczego prawa lokatorskiego spółdzielnia ma obowiązek wypłacić lokatorowi kwotę równą wartości zajmowanego przez niego lokalu. Kwota ta nie może być jednak wyższa od kwoty jaką spółdzielnia uzyska w wyniku nabycia tego mieszkania przez inną osobę, która stanie do przetargu. Warto pamiętać, że wartość rynkowa lokalu zostanie pomniejszona o kwotę części zobowiązań spółdzielni w związku z budową osiedla przypadającą na dane mieszkanie. Jeszcze bardziej skomplikowane staje się to wtedy, gdy spółdzielnia w trakcie budowy korzystała z środków publicznych – wówczas dodatkowo potrąca się z wartości rynkowej również nominalną kwotę umorzenia kredytu albo dotacji przypadających na dany lokal. Spółdzielnia ma prawo zmniejszyć wypłacane pieniądze także o zaległe opłaty, jeśli takie istnieją, i o koszty określenia wartości rynkowej nieruchomości. Aby w ogóle wypłata tej należności była możliwa, lokator musi opuścić dotychczas zajmowane mieszkanie. Spółdzielnia nie może jednak zawrzeć umowy spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego z inną osobą dopóki prawo danego lokatora ostatecznie nie wygaśnie.

Zobacz także:  Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Zobacz także:  Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...