Ogólne zasady odpowiedzialności pośrednika za niewykonanie umowy

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Zawarcie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zobowiązuje obydwie dwie strony do solidnego działania. Jednakże z uwagi na fakt, że przedsiębiorca zajmujący się kojarzeniem stron na rynku nieruchomości jest podlega licencji podlega on również surowszym karą.

Jeżeli przedsiębiorca, który zajmuje się zawodowo pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, wykona umowę w sposób niezgodny z ustaleniami, odpowiada za szkodę wyrządzona konsumentowi. Jego odpowiedzialność jest podobna do odpowiedzialności dewelopera za niewykonanie lub nie należyte wykonanie umowy.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami odpowiada zawodowo za wykonanie umowy pośrednictwa oraz, oprócz tego za szkody, jakie powstały po stronie klienta.

Przedsiębiorca i pośrednik zobowiązani są do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa. Jeżeli umowa pośrednictwa jest wykonywana przy pomocy innych osób, działających pod nadzorem pośrednika, podlega on również ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Odpowiedzialność dyscyplinarna

Pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega odpowiedzialności zawodowej. Postępowanie przeciwko niemu wszczyna się z urzędu przez ministra właściwego dla spraw budownictwa, prowadzone zaś jest przez Komisję Odpowiedzialności Zawodowej, której członków powołuje tenże minister. Zazwyczaj jednak poprzedzone jest ono skargą na postępowanie pośrednika.

Kary

Pośrednik w obrocie nieruchomościami może zostać ukarany:

  • upomnieniem albo,
  • pozbawieniem licencji zawodowej z możliwością ubiegania się o ponowne jej nadanie.

Kiedy pośrednik może odpowiadać dyscyplinarnie

Przedsiębiorca trudniący się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami może odpowiadać zawodowo za niedopełnienie swoich obowiązków w przypadku, gdy działa:

  • niezgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa,
  • niezgodnie ze standardami zawodowymi,
  • niezgodnie z zasadami etyki zawodowej,
  • bez zachowania szczególnej staranności właściwej dla zawodowego charakteru tych czynności, wbrew obowiązkowi kierowania się zasadą ochrony interesu osób, na których rzecz pośrednik wykonuje te czynności.

Pośrednik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej także w przypadku dopuszczenia się uchybienia obowiązkowi stałego podnoszenia kwalifikacji i posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

Prowadzenie działalności zawodowej w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami albo powierzenie wykonywania tych czynności osobie, która uprawnień takich nie posiada, jest wykroczeniem i grozi za to kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Skarga na pośrednika

Warto jest pamiętać, że konsument oprócz dochodzenia od pośrednika stosownego odszkodowania za nie wywiązanie się przez niego z umowy, może również złożyć skargę do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej. To co należy zrobić tym celu, to:

  • opisać swój przypadek,
  • wskazać, jakich działań niezgodnych z prawem i z zasadami etyki zawodowej dopuścił się pośrednik,
  • załączyć posiadane dowody.

Pismo do Komisji najlepiej jest wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Pamiętać jednak należy, że działanie osoby kupującej i sprzedającej nieruchomość w zaufaniu do pośrednika nie oznacza, że dochowali oni należytej staranności. W każdym przypadku powinni oni co najmniej sprawdzić dokumenty odnośnie własności, np. zapisy w księdze wieczystej, rejestrach spółdzielni mieszkaniowej, rejestrze gruntów, miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...