Jak wydzielić się z większej spółdzielni mieszkaniowej?

Radca prawny Igor Bąkowski
Radca prawny
rozwiń więcej
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
rozwiń więcej
Po PRL „odziedziczyliśmy” wiele spółdzielni molochów, które mają wiele budynków i mnóstwo członków. Aby sprawniej i efektywniej podejmować decyzje dotyczące danego budynku lub budynków, lepiej wykorzystywać dochody z wynajmowania lokali użytkowych w naszym budynku czy mniej płacić za zarządzanie, można doprowadzić do tego aby nasz budynek został wydzielony ze spółdzielni.

To rozwiązanie może być celowe szczególnie w przypadku nowych budynków w spółdzielni, których nie trzeba jeszcze remontować – warto wyodrębnić takie budynki do nowej spółdzielni, aby zebrane od nas pieniądze nie były przekazywane na remonty starych bloków w tej samej spółdzielni.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych przewiduje dwie drogi do wydzielenia mniejszej spółdzielni z istniejącej spółdzielni mieszkaniowej.

Grupa członków spółdzielni wychodząca z inicjatywą wydzielenie może:
• wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni,
albo
• przyjąć uchwałę większością głosów tych członków o podziale spółdzielni – w tym wypadku jednak także wymagana jest późniejsza uchwała walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni.

Zawsze potrzebna jest uchwała walnego zgromadzenia

Uchwała o podziale spółdzielni może być podjęta tylko przez walne zgromadzenie spółdzielni. Dla jej podjęcia wymagana jest zwykła większość głosów.

Uchwała o podziale spółdzielni musi zawierać:
• oznaczenie dotychczasowej spółdzielni i nowej spółdzielni powstającej w wyniku podziału;
• listę członków lub określenie grup członków przechodzących do powstającej spółdzielni;
• zatwierdzenie sprawozdania finansowego spółdzielni i planu podziału składników majątkowych oraz praw i zobowiązań;
• datę podziału spółdzielni.

Podział na wniosek grupy członków spółdzielni

Członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia (na przykład z określonym budynkiem lub budynkami), mogą na podstawie uchwały podjętej większością głosów tych członków wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uchwały o podziale spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia.

Zarząd spółdzielni powinien niezwłocznie przygotować dokumenty niezbędne do podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale oraz udostępnić je członkom żądającym podziału.

Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę odmawiającą podziału tylko ze względu na ważne interesy gospodarcze dotychczasowej spółdzielni lub istotne interesy jej członków.

W razie podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale niezawierającej wszystkich wymaganych składników, członkowie zgłaszający żądanie podziału mogą wystąpić do zarządu spółdzielni z żądaniem zwołania walnego zgromadzenia w celu podjęcia uzupełniającej uchwały o podziale.

Wydzielenie nowej spółdzielni uchwałą grupy członków spółdzielni

Członkowie spółdzielni, których prawa i obowiązki majątkowe są związane z wyodrębnioną organizacyjnie jednostką spółdzielni albo z częścią majątku spółdzielni, która nadaje się do takiego wyodrębnienia (na przykład z określonym budynkiem lub budynkami), mogą przyjąć uchwałę większością głosów tych członków, o podziale w spółdzielni w ten sposób, że z tej jednostki organizacyjnej albo części majątku zostanie utworzona nowa spółdzielnia.

Zarząd dotychczasowej spółdzielni jest obowiązany niezwłocznie, jednak nie dłużej niż w ciągu 60 dni, przygotować dokumenty niezbędne do dokonania takiego podziału, oraz udostępnić je członkom żądającym podziału.

Walne zgromadzenie dotychczasowej spółdzielni podejmuje uchwałę o podziale lub odmawiającą podziału nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia zarządowi spółdzielni żądania zwołania walnego zgromadzenia.

Uchwała odmawiająca podziału spółdzielni może być podjęta tylko ze względu na ważne interesy gospodarcze dotychczasowej spółdzielni lub istotne interesy jej członków.

Uchwałę może zastąpić orzeczenie sądu

Niezależnie od tego, na którą drogę do wydzielenia się zdecydujemy, w razie niepodjęcia uchwały przez walne zgromadzenie dotychczasowej spółdzielni w ciągu trzech miesięcy od dnia doręczenia zarządowi spółdzielni żądania lub w razie podjęcia przez nie uchwały odmawiającej podziału albo uchwały o podziale naruszającej istotne interesy członków występujących z żądaniem podziału, w terminie sześciu tygodni od dnia odbycia walnego zgromadzenia możemy wystąpić do sądu o wydanie orzeczenia zastępującego uchwałę o podziale.

O czym trzeba pamiętać po wydzieleniu nowej spółdzielni

Niezwłocznie po podjęciu przez walne zgromadzenie uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstającej spółdzielni, a jeżeli uchwałę o podziale spółdzielni podjęło zebranie przedstawicieli - zebranie tych przedstawicieli, którzy przechodzą jako członkowie do powstającej spółdzielni:
uchwala statut powstającej spółdzielni (statut ten nie może uszczuplać nabytych praw majątkowych członków!);
dokonuje wyboru tych organów spółdzielni, do których wyboru powołane jest, według przyjętego statutu, walne zgromadzenie.

Uchwały te podejmuje się zwykłą większością głosów

Jeżeli liczba członków przechodzących do powstającej spółdzielni jest mniejsza od liczby członków uprawniającej według statutu dotychczasowej spółdzielni do zastąpienia walnego zgromadzenia przez zebranie przedstawicieli, powyższe uchwały podejmuje w ciągu miesiąca od dnia podjęcia uchwały o podziale spółdzielni zebranie członków przechodzących do powstającej spółdzielni. Zebranie to zwołuje zarząd dotychczasowej spółdzielni, powiadamiając pisemnie zainteresowanych członków o terminie zebrania i porządku jego obrad.

Uchwała walnego zgromadzenia o podziale spółdzielni spełniająca ustawowe wymagania lub prawomocne orzeczenie sądu zastępujące taką uchwałę stanowią podstawę do dokonania wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego i do księgi wieczystej. Jednakże trzeba pamiętać, aby zarząd spółdzielni powstającej w terminie czternastu dni od dnia jego wyboru wystąpił z wnioskiem o wpisanie spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego, a zarząd spółdzielni dotychczasowej - z wnioskiem o dokonanie w tym rejestrze wpisu o jej podziale.

Skutki wydzielenia nowej spółdzielni

Wskutek podziału spółdzielni na powstającą spółdzielnię przechodzą z chwilą jej zarejestrowania wynikające z planu podziału składniki majątkowe oraz prawa i zobowiązania. W tym też zakresie wierzyciele i dłużnicy dotychczasowej spółdzielni stają się wierzycielami i dłużnikami powstającej spółdzielni. Jednakże za zobowiązania powstałe przed podziałem spółdzielni spółdzielnia dotychczasowa i nowo powstała odpowiadają solidarnie.

Podstawę rachunkową połączenia stanowią sprawozdania finansowe łączących się spółdzielni, sporządzone na dzień połączenia.

Zobacz także serwis: Nieruchomości

Nieruchomości
Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?
02 sty 2025

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
02 sty 2025

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?
02 sty 2025

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!
31 gru 2024

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?
31 gru 2024

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

Będzie nowy program mieszkaniowy
31 gru 2024

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że w I kwartale przyszłego roku ma zostać zaprezentowany nowy program mieszkaniowy. Na czym ma polegać?

Ceny mieszkań w 2024 r. [PODSUMOWANIE]
30 gru 2024

Nie da się ukryć, że przez większość 2024 r. ceny mieszkań rosły. Był to również rok spadku popytu na mieszkania, a co za tym idzie, znaczącego wzrostu (o 61% rok do roku) liczby ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. Jakie są prognozy na 2025 r.? Niepewne. Przedstawiamy raport Rankomat.pl i Rentier.io.

Koniec pieców gazowych, będą zakazane? Nie tak szybko, a teraz wciąż to najlepsze rozwiązanie przy likwidacji kopciuchów
01 sty 2025

Choć ekolodzy wieszczą, że piece gazowe pójdą do likwidacji śladem kopciuchów, to jednak radykalne rozwiązania, typu - zakaz, nie tak szybko. To co realne w najbliższej przyszłości, to opłata za emisję, która podwyższy koszt ogrzewania. Ale taką opłatę będą musieli wnosić wszyscy, których domy nie są ogrzewane w stu procentach ekologicznie czyli nie są zeroemisyjne.

Mieszkańcy bloków nie mają gdzie trzymać swoich rowerów
23 gru 2024

Gdzie rowerzyści trzymają swoje dwa kółka? Najnowsze badania pokazują, że ponad 50 proc. z nich trzyma swoje rowery w mieszkaniach lub na balkonach, ponieważ nie mają bezpiecznych alternatyw.

Czyste Powietrze zdemontuje kominki na drewno w polskich domach? Czy ktoś pomyślał nad konsekwencjami?
22 gru 2024

Problem dotyczy od 6 do 8 mln mieszkańców Polski, czyli ok. 3.5 mln gospodarstw domowych. W tylu gospodarstwach mamy urządzenia - miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, kominki, piece, piecokuchnie, które ewentualnie mogłyby podlegać wymianie w ramach Programu Czyste Powietrze. A mają być zdemontowane – grzmią eksperci.

pokaż więcej
Proszę czekać...