Wykup mieszkania za złotówkę a wkład mieszkaniowy

Osoba posiadając spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego może do końca 2009 wykupić mieszkanie „za złotówkę”- często na drodze stoją jednak kwestie związane z wkładem mieszkaniowym… jak się okazuje, często niesłusznie.

Modelowa sytuacja

Dla celów niniejszego artykułu, przydatne będzie przywołanie konkretnego przykładu- odpowiadającego sytuacji wielu rodzin- i pokazujący pewien problem związany z lokatorskim prawem do lokalu.

Małżeństwu Joanny i Jana Kowalskim przysługiwało lokatorskie prawo do lokalu spółdzielczego (wnieśli pełen wkład mieszkaniowy, sporządzono odpowiednie umowy). Jan Kowalski zmarł już po ustanowieniu prawa w 1995 roku, pozostawiając żonę i dwójkę dzieci. Po nowelizacji przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Joanna (jako jedyna osoba uprawniona do lokalu spółdzielczego) postanowiła je przekształcić w odrębną własność lokalu. Spółdzielnia odmówiła, twierdząc, że musi jej przysługiwać także pełne prawo do wkładu mieszkaniowego- a ten z uwagi na prawo spadkowe przysługiwał w części również jej dzieciom.

Wkład mieszkaniowy a prawo do lokalu

W tym miejscu należy przybliżyć specyfikę wkładu mieszkaniowego (budowlanego) w spółdzielni mieszkaniowej. Jest to opłata wnoszona przez spółdzielcę, w zamian za uzyskanie prawa do lokalu. Można to porównać do wykupienia udziału w spółce z o.o., w celu stania się wspólnikiem lub wprost do prawa spółdzielczego i instytucji wkładu do spółdzielni produkcyjnej. Wkład ma więc określoną (waloryzowaną wartość) spółdzielca nie może jednak nim dysponować- znajduje się on w „gestii” spółdzielni do czasu istnienia spółdzielczego prawa (po jego wygaśnięciu- jest zwracany w zwaloryzowanej wartości).

Nie można było uzyskać spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, jeśli nie wniesiono wkładu zgodnie ze statutem spółdzielni.

W odróżnieniu od lokatorskiego prawa do lokalu, wkład mieszkaniowy (jako przedmiot majątkowy o określonej wartości) podlega ogólnym zasadom dziedziczenia.

W podanej powyżej sytuacji, prawo do wkładu mieszkaniowego uległo podziałowi. Z uwagi na fakt wspólnego wniesienia wkładu (we wspólności majątkowej) po śmierci jednego z małżonków powstała współwłasność – 50% wkładu przypadło matce, pozostała połowa uległa podziałowi pomiędzy spadkobierców. Każdy z nich (matka i dzieci) odziedziczyli po 1/3 majątku spadkodawcy. Stąd struktura udziałów we wkładzie wygląda następująco:
• matka: 1/2 +1/3x1/2 = 4/6 = 2/3
• każde z dzieci po 1/6 udziału we wkładzie.

Czy podzielone prawo do wkładu mieszkaniowego jest przeszkodą do wykupienia mieszkania?

Analiza przepisów prawa o spółdzielniach mieszkaniowych sugeruje, że nie. Art. 12 ustawy, wskazuje warunki jakie musi spełnić spółdzielca aby wykupić mieszkanie na własność jest to:

  •  przysługujące spółdzielcy prawo spółdzielcze;
  •  wniesienie wkładu mieszkaniowego (budowlanego) oraz spłacenie odsetek i kredytu zaciągniętego na budowę budynku przypadającą na dany lokal;
  •  spłata minimalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji (zazwyczaj kilkanaście, kilkadziesiąt PLN).
  •  spłata zadłużenia z tytułu opłat (czynszu itp.) jeśli występowały.

Jak widać ustawa, nie przewiduje tego, że całość wkładu musi być skupiona w rękach jednej osoby- uzależniając przekształcenie od tego czy wkład mieszkaniowy był wniesiony w całości, czy nie. Jeśli był, a z czasem prawo to uległo podziałowi, nie powinno to (na gruncie ustawy) mieć wpływu na przekształcenie lokalu.

Ewentualny problem rozliczeń pomiędzy spadkobiercami (tylko jeden z nich może mieć spółdzielcze prawo do lokalu) jest ich „wewnętrznym” problemem i nie powinno wpływać na relację spółdzielca . Spółdzielnia w zakresie przekształcania prawa spółdzielczego w odrębną własność nie ma podstaw do innego stanowiska.

Jeśli statut spółdzielni stanowi inaczej – jest on niezgodny z ustawą. Statut nie może wprowadzać dodatkowych warunków oprócz tych wskazanych w ustawie.

Co jeśli nie chcemy iść do sądu

Spółdzielca, który spełnia warunki do przekształcenia prawa (a nie zachodzą przeszkody związane z prawem do gruntu na którym stoi budynek) ma roszczenie o zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu, którego może dochodzić przed sądem. Nie zawsze jednak jest to warte zachodu.

Jeśli spółdzielnia domaga się skupienia praw do wkładu mieszkaniowego w rękach jednej osoby (podzielonego przez śmierć spółdzielcy)- można tego dokonać b. niskim kosztem. Procedura ta podzielona jest na 2 etapy:

  • • przeprowadzenie postępowania spadkowego-
    • należy wykazać, że dane osoby rzeczywiście są spadkobiercami zmarłego spółdzielcy. Postępowanie można przeprowadzić przed sądem lub notariuszem. (koszt od 50 zł do ok. 300 zł w zależności od wybranego rozwiązania). Przy czym warto zauważyć, że wizyta u notariusza, jakkolwiek droższa, jest zdecydowanie szybsza.
    • Należy pamiętać o zgłoszeniu spadku do urzędu skarbowego.

Jak przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku
Jak przeprowadzić postępowanie u notariusza

  • dokonanie działu spadku 
    • jeśli w majątku spadkowym nie było nieruchomości, umowę o dział spadku (forma zniesienia współwłasności) może być dokonana w zwykłej formie pisemnej – bez konieczności udawania się do notariusza. Jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość- można dokonać częściowego działu dotyczącego wyłącznie wkładu mieszkaniowego – również w zwykłej formie pisemnej (art. 1037 i 1038 kc).

W ramach działu spadku nie trzeba wskazywać wartości wkładu mieszkaniowego – wystarczy wskazać przeniesienie określonego udziału (np. 1/3).

Nieruchomości
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?
20 wrz 2024

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]
19 wrz 2024

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem
19 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

pokaż więcej
Proszę czekać...