Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Ogródki działkowe w końcu niezagrożone likwidacją, minister rozwoju wydał rozporządzenie dające im prawo funkcjonowania w każdej, a nie tylko wybranej, strefie planistycznej każdego miasta i gminy / Shutterstock

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

 

Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 22 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów – zgodnie z wcześniejszą obietnicą – daje prawo istnienia i funkcjonowania ogródków działkowych w każdej z możliwych stref planistycznych, których teraz po wcześniejszej zmianie ustawy jest trzynaście.

Niektóre strefy planistyczne w gminach miały być bez ogródków działkowych, ale już to naprawiono?

Przypomnijmy, że problem pojawił się w związku z reformą planowania przestrzennego. Nowe strefy w gminach mają być szczegółowo opisane i jeśli w opisie nie ma określonego rodzaju zabudowy, można łatwo ją wyeliminować. Takie zagrożenie pojawiło się względem ROD, które wpisane zostały tylko do kilku z kilkunastu możliwych stref.
Po protestach działkowców, szefostwo ministerstwa rozwoju zapowiedziało rozporządzenie, które wprowadza ogrody działkowe do każdej strefy planistycznej.
Na początku października projekt takiego rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych. Działkowcy czekali jednak w napięciu, czy finalnie stanie się obowiązującym prawem.
I stało się!

Nowe rozporządzenie: ogródki działkowe mogą być zlokalizowane w dowolnej strefie

W uzgodnieniach jest rozporządzenie zgodnie z którym, we wszystkich strefach planistycznych dopuszczalne będą ogrody działkowe. Takiego rozwiązania oczekiwali przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców. W całej przestrzeni planistycznej będzie miejsce na to, aby takie tereny, które od dekad służą spędzaniu czasu na łonie przyrody, były niezagrożone, były bezpieczne.– Nikt nie będzie otwierał nawet najmniejszej furtki, aby zmieniały one swoje przeznaczenie – obiecywał na początku października publicznie minister Krzysztof Paszyk.

Chodzi o zmiany w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych z zakresu tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.
Umożliwiają one gminom tworzącym plany ogólne wpisanie lokalizacji terenów ogrodów działkowych w profilach podstawowych każdej z 13 stref planistycznych. Zmiany mają wykluczyć wątpliwości interpretacyjne i obawy działkowców o przyszłość ogrodów.

Stare rozporządzenie do ustawy eliminowało ogródki działkowe z 10 na 13 stref

Skąd to zamieszanie się wzięło? To decyzja dwutygodniowego rządu PIS podjęta w ubiegłym roku i zmiana rozporządzenia dotyczącego planowania przestrzennego, aktualnie wciąż obowiązującego a eliminującego ROD z większości stref planistycznych ogrodów działkowych.
Po zebraniu uwag i ich rozpatrzeniu, projekt będzie przedmiotem prac Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów oraz Stałego Komitetu Rady Ministrów, a później Komisji Prawniczej. Po akceptacji minister je wydał i ukazało się już w Dzienniku Ustaw, obawy działkowców stały się więc całkowicie bezprzedmiotowe.
W Polsce jest ok. 4,5 tys. ogrodów działkowych o łącznej powierzchni 40 tys. ha. Na ich terenie znajduje się ponad 900 tys. zagospodarowanych działek.

Ogródki działkowe mogą być zlokalizowane w każdej strfefie planistycznej gminy i miasta

Dla przykładu pierwsza z trzynastu stref – SW strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną przewiduje lokalizację następujących obiektów: teren zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, teren usług, teren

komunikacji, teren zieleni urządzonej i  – dopisany – teren ogrodów działkowych.
Podobnie jest w każdej z dwunastu pozostałych stref planistycznych.

Strefy planistyczne w mieście lub gminie gdzie lokalizacja ogródków działkowych jest zgodna z ustawą i nowych rozporządzeniem

Są to strefy następujące:

  • 1. SW strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową
  • 2 SJ strefa wielofunkcyjna
  • 3 SZ strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową
  • 4 SU strefa usługowa
  • 5 SH strefa handlu
  • 6 SP strefa gospodarcza
  • 7 SR strefa produkcji rolniczej
  • 8 SI strefa infrastrukturalna teren infrastruktury technicznej
  • 9 SN strefa zieleni i rekreacji
  • 10 SC strefa cmentarzy
  • 11 SG strefa górnictwa
  • 12 SO strefa otwarta
  • 13 SK strefa komunikacyjna

Teraz w każdej z tych trzynastu stref możliwa jest obecność ogródków działkowych, nie naruszająca jej zasad funkcjonowania.
Przedmiotowe rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw, dnia 3 grudnia 2024 r. w poz. 1775.

Nieruchomości
Teraz kontrole w mieszkaniach i domach, kto naruszył umowę Czyste Powietrze, ten zwraca dotację z odsetkami za pięć lat wstecz
05 lut 2025

Zatrzymali program Czyste Powietrze i ruszyli ze zmasowanymi kontrolami. Jedno i drugie - bo nadużycia przekroczyły niewyobrażalny poziom. Ale kto oszukiwał bardziej: firmy korzystające z luk czy gospodarstwa domowe chcące rozwiązać problem kopciuchów czy nieszczelnych okien. A skutki kontroli mogą być dla budżetów domowych bardzo dotkliwe.

Ile kosztowały mieszkania na rynku wtórnym w styczniu?
04 lut 2025

W styczniu gwałtownie wzrosła podaż mieszkań z drugiej ręki, ale nie ich ceny. Z danych portalu GetHome.pl wynika, że w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym poszła w dół, a Trójmieście utrzymała poziom z grudnia. Tylko w Łodzi mieszkania podrożały, choć są wciąż najtańsze wśród największych metropolii.

Budleja - jak i kiedy przycinać?
04 lut 2025

Budleja Dawida zwana motylim krzewem potrafi bardzo silnie urosnąć i rozkrzewić się. Często zasłania w ten sposób inne rośliny i utrudnia im wzrost. Już teraz warto zaplanować jej przycinanie. Budleja kocha cięcie i kwitnie na pędach jednorocznych. Kiedy przycinać? Jak ciąć, aby rosła zdrowo?

Umowa najmu okazjonalnego z obcokrajowcem
04 lut 2025

Pracując na rynku nieruchomości obserwuję, jak zmienia się podejście wynajmujących do bezpieczeństwa przy zawieraniu umów najmu. Rynek najemców przeszedł dużą zmianę. Mamy większą różnorodność klientów, świadomość przepisów prawa. Duży udział obcokrajowców, którzy szczególnie po wybuchu wojny w Ukrainie wybrali Polskę jako swoją destynację do życia. Te wszystkie zmiany ukształtowały obecny rynek najmu pod kątem wybieranej formy prawnej. Najbardziej popularną formą jest aktualnie umowa najmu okazjonalnego. Jeszcze niedawno ten typ umowy wzbudzał zdziwienie. Dziś mało jest najemców, którzy nie słyszeli o takiej umowie. Nawet obcokrajowcy mają już świadomość, że muszą się do podpisania takiej umowy przygotować. I robią to sami albo korzystają z agenta nieruchomości.

Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?
03 lut 2025

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?
03 lut 2025

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku
05 lut 2025

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa
31 sty 2025

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości
30 sty 2025

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia są normalne
04 lut 2025

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

pokaż więcej
Proszę czekać...