Wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco – analiza zasady prawnej przez pryzmat ustawowych wyjątków zwolnionych z obowiązku uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
pozwolenie na budowę / Wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco – analiza zasady prawnej przez pryzmat ustawowych wyjątków zwolnionych z obowiązku uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę / Media

Ustawowe wyjątki określone m.in. w art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”, oznaczają rodzaje zamierzeń budowlanych, których realizacja nie wymaga uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. Są to wyjątki od generalnej zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Co oznacza ta zasada dla każdego inwestora?

W tym miejscu należy wyjaśnić, że zasada „exceptiones non sunt extendendae” czyli „wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco”, oznacza, że tylko zamierzenia, które wprost wpisują się w enumeratywnie wymieniony katalog zawarty w art. 29 pr. bud., zwolnione są z obowiązku uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. To natomiast oznacza, że każda inna inwestycja lub zamierzenie, które nie zostało wymienione w tym przepisie, wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. (jeżeli oczywiście podlega regulacjom prawa budowlanego).

Ważny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. akt: II SA/Go 1099/13 – „Katalog robót budowlanych wymienionych w art. 29 prawa budowlanego jest zamknięty, a jego treści nie można interpretować rozszerzająco, co oznacza, że żadne inne obiekty i roboty budowlane niż wymienione w przywołanym przepisie nie mogą być rozpoczęte na podstawie zgłoszenia.”. Dodatkowo warto jest powtórzyć za składem orzekającym, że „nie może zatem dziwić ostrożność organów, które w swojej argumentacji hołdują tradycyjnemu modelowi interpretacyjnemu - w tym przypadku opartemu na językowych dyrektywach wykładni oraz regule exceptiones non sunt extendendae (wyjątków nie należy intepretować rozszerzająco). Stosowanie tych reguł uzasadnione jest celami prawa budowalnego - regulacji publicznej ustanowionej w celu zapewniania ładu i bezpieczeństwa w sferze inwestycji budowlanych.”. 

Podsumowanie

W praktyce często pojawiają się wątpliwości związane ze stosowaniem art. 29 pr. bud., dlatego też istotne jest podkreślenie, jak należy właściwie dokonywać interpretacji tego przepisu – sugerowana jest wykładania literalna art. 29 oraz art. 29a pr. bud.

Podstawa prawna

  • Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. akt: II SA/Go 1099/13;

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682).

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...