Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany przez rzeczoznawcę majątkowego. Co według prawa musi zawierać?

Wojciech Sulczewski
rozwiń więcej
nieruchomości, kamienica Fot. Fotolia / Fotolia
Operat szacunkowy ma określać wartość nieruchomości dla założonego celu i w przyjętej dacie.

Uprawnionym do jego sporządzenia jest rzeczoznawca majątkowy, a więc osoba fizyczna posiadająca uprawnienia nadane przez odpowiedniego ministra. Konstrukcję operatu szacunkowego reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego, w paragrafach od 55 do 58 włącznie.

I tak, każdy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego operat szacunkowy zawiera:

  • Przytoczenie podstaw prawnych i uwarunkowań dla dokonanych czynności,
  • Przedstawienie poczynionych rozwiązań merytorycznych,
  • Wskazanie toku poszczególnych obliczeń oraz wyniku końcowego,
  • Określenie przedmiotu i zakresu wyceny. Przedmiot wyceny można wskazać poprzez podanie rodzaju nieruchomości (lokal, działka, dom), adresu, numeru i powierzchni działki, numeru księgi wieczystej. Zakres wyceny to rodzaj prawa przysługującego względem nieruchomości (własność, użytkowanie wieczyste),
  • Podanie celu wyceny (sprzedaż w trybie przetargu ograniczonego / nieograniczonego, bezprzetargowym, ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej itp.),
  • Źródła danych o nieruchomości (dane z ewidencji gruntów i budynków a więc numer księgi wieczystej, numer działki, powierzchnia działki, powierzchnia zabudowy),
  • Ustalenie istotnych dat dla określenia wartości nieruchomości (na przykład data sporządzenia operatu szacunkowego, data dokonania oględzin na przedmiotowej nieruchomości, data na którą określono wartość i stan nieruchomości),

  • Opis stanu nieruchomości (najczęściej dotyczy to stanu na dzień sporządzania operatu, jednakże na potrzeby realizacji szczególnych celów, można wskazać także stan obowiązujący na inną datę. Rzeczoznawca opisuje także stan techniczny nieruchomości skupiając się na materiałach budowlanych użytych do budowy, stopniu zużycia),
  • Przeznaczenie przedmiotowej nieruchomości (mieszkalne, użytkowe, itp.),
  • Analizę oraz charakterystykę rynku nieruchomości – w zakresie dotyczącym celu i sposobu wyceny. Rzeczoznawca wskazać powinien w tym miejscu stan i poziom rozwoju rynku skupiającego przedmiotowe nieruchomości, stosunek między potencjalnymi nabywcami a zbywcami,
  • Podanie rodzaju określanej wartości, wybranego podejścia, metody i techniki szacowania. Zazwyczaj chodzi o wartość rynkową, jednakże czasem, rzeczoznawca zajmuje się wartością odtworzeniową. Rozróżniamy podejście porównawcze (metoda: porównywania parami, metoda korygowania ceny średniej, metoda analizy statystycznej rynku), podejście dochodowe (metoda inwestycyjna posługująca się techniką kapitalizacji prostej albo techniką dyskontowania strumieni dochodów;  metoda zysków), podejście mieszane (metoda pozostałościowa, metoda kosztów likwidacji, metoda wskaźników szacunkowych gruntu), podejście kosztowe (metoda kosztów odtworzenia i metoda kosztów zastąpienia, obie metody posługują się techniką szczegółową, techniką elementów scalonych albo techniką wskaźnikową),
  • Zaprezentowanie obliczeń wartości nieruchomości oraz wyniku wyceny wraz z uzasadnieniem.

Kwotę wartości nieruchomości wyraża się w pełnych złotych, aby uniknąć kłopotliwych niejednokrotnie „końcówek”. W operacie szacunkowym rzeczoznawca majątkowy powinien umieścić także odpowiednie klauzule dotyczące szczególnych okoliczności wyceny nieruchomości, na przykład, że podana wartość nie zawiera podatku VAT. Załącznikami operatu powinny być istotne dokumenty wykorzystane podczas jego sporządzania, dołączyć można także na przykład zdjęcia aby zobrazować stan nieruchomości. Każdy operat powinien być podpisany przez rzeczoznawcę, który go sporządził wraz z podaniem daty i umieszczeniem pieczęci.

Zobacz także: Kiedy fiskus może zakwestionować cenę nieruchomości z aktu notarialnego?

Zobacz także: Kupno mieszkania od dewelopera – Poradnik

Zobacz także: Wycena nieruchomości a wysokość kredytu hipotecznego

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...