Tablica informacyjna na terenie budowy

Kutrzebka Paulina
rozwiń więcej
Prawnik Zuzanna Łaganowska
rozwiń więcej
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
rozwiń więcej
Tablica informacyjna. / Fot. Fotolia / Shutterstock / ShutterStock
Jestem w trakcie budowy swojego pierwszego domu jednorodzinnego. Pomimo zaawansowanych prac budowlanych (w postaci wylanych fundamentów oraz wznoszenia pierwszy ścian parteru) kierownik budowy nadal nie umieścił na terenie mojej działki tablicy informacyjnej. Kto powinien zamieścić na budowie tablicy informacyjnej? Czy w związku z zaistniałą sytuacją grożą mi jakieś kary administracyjne?

Zgodnie z Prawem budowlanym, to kierownik budowy zobowiązany jest do umieszczenia na terenie budowy lub rozbiórki, w widocznym miejscu, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zwierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Jedyne wyłączenia spod powyższego obowiązku tyczą się budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych, a także w stosunku do obiektów wobec których nie jest wymagane pozwolenie na budowę. W niektórych przypadkach właściwy organ może wyłączyć, w drodze decyzji, stosowanie tych przepisów również w stosunku do innych obiektów, jeżeli jest to uzasadnione nieznacznym stopniem skomplikowania robót budowlanych lub innymi ważnymi względami. Jednakże budowa domu jednorodzinnego powinna być zaopatrzona w tablice informacyjną, przystosowaną do poniższych wytycznych.

Zobacz serwis: Prawo budowlane

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia tablica informacyjna powinna zawierać następujące dane:

  • określające rodzaj robót budowlanych oraz adres prowadzenia tych robót;
  • numer pozwolenia na budowę oraz nazwę, adres i numer telefonu właściwego organu nadzoru budowlanego;
  • imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres oraz numer telefonu inwestora;
  • imię i nazwisko lub nazwę (firmę), adres i numer telefonu wykonawcy lub wykonawców robót budowlanych;
  • imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów (kierownika budowy, kierowników robót,  inspektora nadzoru inwestorskiego, projektantów);
  • numery telefonów alarmowych Policji, straży pożarnej, pogotowia,
  • numer telefonu okręgowego inspektora pracy. 

Tablica informacyjna powinna być koloru żółtego z czarnymi napisami (o wysokości co najmniej 4 cm), dokonanymi w sposób czytelny i trwały. Ponadto powinna być wykonana ze sztywnej płyty, w kształcie prostokąta o wymiarach 90 cm x 70 cm. Kierownik budowlany zobowiązany jest do umieszczenia jej w widocznym miejscu od strony drogi publicznej lub dojazdu do wspomnianej drogi, na wysokości umożliwiającej jej odczytanie.

Ponadto warto zaznaczyć, iż wspomniane wcześniej obwieszczenie, co do którego zamieszczenia również zobowiązanych jest kierownik budowy. Jednakże obwieszczenie będzie wymagane w stosunku do budowy lub rozbiórki, na której przewiduje się prowadzenie robót budowlanych trwających dłużej niż 30 dni roboczych i jednocześnie przy zatrudnieniu co najmniej 20 pracowników albo w stosunku do których planowany jest zakres robót przekraczający 500 osobodni.

W praktyce oświadczenie umieszczane jest obok tablicy informacyjnej, na podobnej płycie. W stosunku do obwieszczenia wymagane jest zawarcie na nim informacji dotyczących przewidywanych terminów rozpoczęcia i zakończenia wykonywanych robót budowlanych, maksymalnej liczy pracowników zatrudnionych na budowie na budowie w poszczególnych okresach oraz dotyczące planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Zgodnie z poglądem orzecznictwa zaniedbanie ze strony kierownika budowy w postaci nie umieszczenia na budowie tablicy informacyjnej czy też obwieszczenia zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia może skutkować poniesieniem przez kierownika odpowiedzialności zawodowej, np. w postaci grzywny, a w skrajnych przypadkach nawet utraty uprawnień budowlanych.  

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...