Jakie są tendencje na polskim rynku nieruchomości?

Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
rozwiń więcej
Duży wpływ na polski rynek nieruchomości wywołuje Internet.
Przejście od gospodarki centralnie planowanej do wolnorynkowej po 1989 r. dało impuls do rozwoju polskiego rynku nieruchomości. W początkowym okresie widoczny był brak doświadczonych i odpowiednio wykształconych specjalistów, którzy podobnie jak w innych segmentach gospodarki, wtedy dopiero tak naprawdę uczyli się swojego fachu.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat sytuacja na polskim rynku nieruchomości uległa jednak istotnej zmianie. Zgodnie z danymi Instytutu Rozwoju Miast w 1990 r. w Polsce było łącznie jedynie około 3 tysiące licencjonowanych pośredników, zarządców i rzeczoznawców. W 2009 r. ich liczba wynosiła już ponad 36 tysięcy. Taki przyrost specjalistów z branży przełożył się na jej rozwój i jest dowodem procesu dojrzewania młodego rynku. Większa liczba osób z odpowiednią wiedzą i wykształceniem oznacza bardziej profesjonalną obsługę klientów, ułatwienie i przyśpieszenie obrotu oraz większe bezpieczeństwo transakcji.

Ważnym czynnikiem rozwoju rynku było też wykorzystanie możliwości, jakie daje Internet.

Obecnie funkcjonuje wiele internetowych portali ogłoszeniowych, gdzie każdy może zgłosić swoją ofertę sprzedaży, kupna bądź najmu nieruchomości. Dodatkowo istnieje także wiele witryn internetowych zajmujących się szeroko rozumianą tematyką nieruchomości, gdzie przykładowo można zadać pytanie ekspertowi. W ciągu ostatnich dwudziestu lat powstały duże polskie firmy, które działają w każdym sektorze branży nieruchomości. 

Zobacz: Jak korzystnie kupić nieruchomość rekreacyjną?

Przykładem może tu być firma Emmerson S.A., która prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi, zarządzania, wyceny, doradztwa finansowego oraz analiz rynkowych. Swoje filie otworzyły w naszym kraju także przedstawiciele tego sektora z zagranicy. Zwiększa się liczba naukowych opracowań poświeconych nieruchomościom, a kierunki związane z tą tematyką na wyższych uczelniach są z reguły oblegane przez studentów. Mimo nienajlepszej koniunktury na rynku w ubiegłych dwóch latach można stwierdzić, że w Polsce, podobnie jak w krajach zachodnich, rynek nieruchomości jest już ważnym sektorem gospodarki, co więcej w przyszłości należy spodziewać się dalszego wzrostu jego znaczenia.

W ostatnim czasie istotną zmianą było zniesienie obowiązkowych egzaminów państwowych na pośrednika nieruchomości i zastąpienie ich wymogiem odbycia studiów dyplomowych oraz praktyki zawodowej. Z takiego rozwiązania powinni być zadowoleni przede wszystkim klienci, gdyż zmiany te są impulsem do wzrostu liczby pośredników, a co za tym idzie biur pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. To z kolei powinno stopniowo przekładać się na spadek cen oferowanych usług.

Jakich zmian można oczekiwać w przyszłości?

W tym momencie wydaję się, że polski rynek nieruchomości dojrzał już do konsolidacji – sprostać wyzwaniom rosnącej konkurencji oraz coraz większym wymogom klientów będą mogły tylko największe, najsilniejsze podmioty działające na rynku. Wyrazem tego jest notowana od pewnego czasu tendencja wchodzenia mniejszych firm do sieci franczyzowych ogólnopolskich biur pośrednictwa.

Wydaje się, że tylko w ten sposób będą one w stanie zaoferować swoim klientom pełen wachlarz usług – od znalezienia nieruchomości, wycenę, poprzez pomoc w załatwieniu wszelkich formalności, zorganizowanie finansowania (kredytu), aż do finalizacji transakcji i odbioru kluczy. 

Zobacz serwis: Dom i prawo

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...