Jak przygotować nieruchomość na sprzedaż?

Izabela Perczak
rozwiń więcej
Odpowiednie przygotowanie mieszkania ma na celu przede wszystkim zachęcić potencjalnych nabywców do wybrania tego lokalu oraz osiągnięcia większych korzyści finansowych. / Fotolia / Fotolia

Jeżeli zamierzać sprzedaż nieruchomość powinieneś odpowiednio się do tej czynności przygotować. Ma to na celu przede wszystkim zachęcić potencjalnych nabywców do wybrania tego mieszkania oraz osiągnięcia większych korzyści finansowych.

Czy wygląd mieszkania ma znaczenie?

Jedną z ważniejszych czynności przy sprzedaży mieszkania jest odpowiednie przygotowanie nieruchomości do wizytacji przez potencjalnych nabywców. Należy w tym celu precyzyjnie wysprzątać mieszkanie. Jeżeli potencjalny klient zobaczy mieszkanie brudne, na wstępie może zrezygnować z zakupienia danej nieruchomości. Przede wszystkim należy zadbać o kuchnie i łazienkę. Warto także odmalować ścian we wszystkich pomieszczeniach, gdyż wszelkiego rodzaju zabrudzenia wyglądają niekorzystnie, a przy tym bardzo rzucają się w oczy. Kupujący z pewności będzie chciał sprawdzić, czy okna prawidłowo się domykają, czy krany nie przeciekają, czy zamki sprawnie działają, czy nie odpadają tynki ze ścian, czy są sprawne gniazdka elektryczne. Dlatego warto dokonać napraw tychże urządzeń, gdyż często kupujący zwraca uwagę na tego typu kwestie. Tego typu drobne naprawy i udoskonalenia nie są kosztowne, a często decydują o cenie mieszkania i ilości potencjalnych nabywców. Krótko podsumowując, odmalowanie ścian, dokładne wysprzątanie mieszkania, usunięcie drobnych usterek bardzo się opłaca..

Praktyczne porady przed pokazaniem mieszkania

Warto pamiętać o tym, że mieszkanie, które ma więcej przestrzeni jest atrakcyjniejsze, (czyli mniej mebli, dekoracji). Warto tez pomalować ściany na jasne kolory, gdyż będzie się wydawało zarówno większe, ja i jaśniejsze – pomimo, tego że w rzeczywistości takie nie jest.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Przed każdym pokazywaniem mieszkania potencjalnemu klientowi należy schować wszystkie rzeczy służące do codziennego użytku (np. z kuchni naczynia, z przedpokoju obuwie oraz odkurzacz, z łazienki środki czystości, kosmetyki codziennego użytku oraz pranie). Należy także posprzątać mieszkanie (pościerać kurze, odkurzyć). Pozostawienie zbyt dużej ilości osobistych rzeczy na szafkach może sprawiać wrażenie bałaganu.

Warto także odświeżyć mieszkanie preparatami zapachowymi, gdyż przyjemny zapach przyciąga (jest wykorzystywany także w marketingu w celu zachęcania klientów do zakupienia danego produktu). Dlatego też należy wyeliminować wszelkie nieprzyjemne zapachy (wyrzucić śmieci, wywietrzyć mieszkanie, zakupić odświeżacze zapachowe).

Podsumowując, powyżej wskazane czynności służą temu, aby mieszkanie spodobało się potencjalnemu klientowi, ale także wprowadzi go w dobry nastrój. Dzięki temu szybciej i łatwiej można sprzedać mieszkanie za atrakcyjną cenę. 

Zobacz także serwis: Deweloper

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...