Kto otrzyma zakwaterowanie w lokalu wojskowym?

Marta Piórkowska
rozwiń więcej
Uprawnionymi do uzyskania przydziału kwatery na czas pełnienia służby od 1 lipca 2010r. są nie tylko żołnierze zawodowi w służbie stałej, ale również kontraktowej. Prawo to przysługuje od momentu wyznaczenia na pierwsze stanowisko do dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.

Wniosek o zakwaterowanie

Żołnierzom przysługuje prawo zakwaterowania, które mogą realizować na trzy sposoby, mianowicie poprzez kwaterę służbową, zakwaterowanie internatowe albo świadczenie mieszkaniowe. W celu uzyskania przydziału kwatery należy złożyć wniosek poświadczony przez dowódcę jednostki, a skierowany do dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Wnioski co do zasady realizowane są według kolejności wpływu, z zastrzeżeniem jednak pierwszeństwa do przydziału kwatery żołnierzy kontraktowych. Przy ustalaniu powierzchni kwatery uwzględnia się stanowisko służbowe oraz posiadanie rodziny przez żołnierza. Wszyscy zainteresowani mają prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełnią służbę, chyba że wyrażą zgodę na przydzielenie kwatery w innym mieście.

Bezpłatne zakwaterowanie internatowe

W przypadku nieprzydzielenia żołnierzowi kwatery, może wybrać pomiędzy zakwaterowaniem internatowym a świadczeniem mieszkaniowym. Zakwaterowanie internatowe jest bezpłatne i zgodnie z nowymi przepisami nie obejmuje członków rodziny (obecnie zamieszkali mogą tam przebywać do 31 grudnia 2012 roku).Żołnierz wnosząc pełną opłatę może ubiegać się, na wniosek, o przydział większej powierzchni.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Pieniężne świadczenie mieszkaniowe

Świadczenie mieszkaniowe wydawane w formie pieniężnej wypłacane jest przez dyrektora oddziału regionalnego, w terminie do dziesiątego dnia każdego miesiąca kalendarzowego za poprzedni miesiąc. Przysługuje od dnia wyznaczenia na stanowisko służbowe przez czas wykonywania obowiązków w danym garnizonie. O świadczenie mieszkaniowe nie może ubiegać się żołnierz, który wykupił lokal mieszkalny albo otrzymał ekwiwalent za rezygnację z kwatery, odprawę mieszkaniową lub pomoc finansową.

Świadczenie finansowe na pokrycie kosztów najmu

Zgodnie z nowelizacją ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP, świadczenie finansowe umożliwiające pokrycie kosztów najmu lokalu mieszkalnego przysługuje żołnierzowi zawodowemu do końca okresu, na jaki została wydana decyzja uprawniająca do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego, chyba że przed upływem tego terminu żołnierz zrezygnuje z wypłaty i złoży wniosek o przyznanie prawa do zakwaterowania.

Zobacz również serwis: Oferty nieruchomości

Warto pamiętać, że wszelkie wnioski składane przed dniem 1 lipca 2010r. będą rozpatrywane na starych zasadach, dlatego wszyscy zainteresowani nowymi przepisami żołnierze mają możliwość złożenia do końca br. rezygnacji z przydziału kwatery.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...