Najem lokali mieszkalnych- informacje ogólne

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.
rozwiń więcej
inforCMS
Mieszkanie, przysłowiowy „dach nad głową” jest jedną z najważniejszych, rzeczy w życiu człowieka. Wiele osób będących na różnym etapie życia, zmuszonych jest do korzystania z cudzych mieszkań, w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Najczęściej korzystanie z cudzych mieszkań odbywa się w formie najmu, ponieważ jest to, jak się wydaje najprostsza i najpewniejsza forma prawna umożliwiająca używanie cudzych mieszkań.

Podział najmu lokali

Najem mieszkań zgodnie z założeniami przyjętymi w nauce prawa możemy podzielić:

  •  najem okazjonalny regulowany w kodeksie cywilnym oraz
  •  najem komunalny oparty o ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie kodeksu cywilnego.

Podział ten ma na celu rozróżnienie dwóch zasadniczych kwestii dotyczących najmu mieszkań.

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny jest przede wszystkim najmem o charakterze czasowym (zazwyczaj kilku miesięcznym lub kilku letnim) i nie służy on trwałemu zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Cechuje go prostsza forma wypowiadania (tj. krótsze terminy wypowiedzenia). Najem okazjonalny dotyczy osób prywatnych, które mogą sobie uczynić z wynajmowanego przez siebie mieszkania dodatkowe źródło dochodu. Podstawą tego jest fakt, iż sam właściciel danego mieszkania przejściowo nie korzysta z niego w celu zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych (ponieważ np. przebywa za granicą lub ma drugie mieszkanie) Osobami najczęściej korzystającymi z tego typu najmu są studenci wynajmujący stancje, osoby czasowo przebywające w danym miejscu np. w związku z wykonywaną pracą.

Najem komunalny

Przez najem komunalny należy rozumieć taki najem lokalu mieszkalnego, który nie jest najmem okazjonalnym - niekoniecznie chodzi o najem mieszkania komunalnego z gminnego zasobu mieszkaniowego

Natomiast najem komunalny ze względu na regulacje zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów skierowany jest do osób, którym wynajmowane mieszkanie służy do trwałego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Dotyczy to tzw. stałych najemców, którzy z wynajmowanym mieszkaniem trwale wiążą swoje życie osobiste i zawodowe. Co prawda ustawa ta mówi o tym, że i w przypadku najmu komunalnego możliwe jest zawarcie umowy na czas określony, jednak dalsze regulacje prawne płynące z treści tej umowy wyraźnie wskazują, że preferuje ona najem bezterminowy.

Co więcej w przypadku najmu z mieszkaniowego zasobu gminy (z pewnymi wyjątkami) ustawa przewiduje wręcz nakaz zawierania umów bezterminowych. Kolejną różnicą jest również to, że najem komunalny dotyczy, przede wszystkim lokali stanowiących publiczny zasób mieszkaniowy.

Podstawa prawna: Kodeks cywilny, ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r. Nr 31 poz. 266, ze zm.).

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...