Niedługo rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Już w tym momencie warto zapoznać się z kalendarzem siewu do gruntu poszczególnych warzyw siew poszczególnych warzyw do gruntu. Niektóre z nich przykryte folią mogą zostać zasiane jeszcze w lutym. Inne zaś będzie można siać dopiero gdy zrobi się cieplej.
- Co kiedy siać? Kalendarz ogrodnika
- Co siać w lutym?
- Co siać w marcu?
- Co siać w kwietniu?
- Co siać w maju?
- Co siać w czerwcu?
- Co siać w lipcu?
- Co siać w sierpniu?
Przy rozplanowywaniu ogródka warto wziąć pod uwagę to, które warzywa mogą być zasiane koło siebie, w jakich odległościach siać poszczególne warzywa oraz jaką glebę, nasłonecznienie lubią. Poniżej prezentujemy kalendarz ogrodnika, w którym zebraliśmy dane dotyczące terminów siewu do gruntu poszczególnych warzyw.
Co kiedy siać? Kalendarz ogrodnika
Kalendarz siewu warzyw bezpośrednio do gruntu
INFOR
Co siać w lutym?
Przez prawie cały rok można siać do gruntu rzodkiewkę. W miesiącach zimowych rzodkiewka powinna znajdować się w tunelach. Temperatura nocą w tunelu nie powinna być niższa niż 5 st. C. Należy jednak pamiętać o dobrym dostępie do słońca. Warto także wziąć pod uwagę temperaturę panującą na zewnątrz. Rzodkiewka nie lubi mrozów, ale niektóre z odmian wytrzymują temperaturę do -4 st. C.
Co siać w marcu?
W marcu coraz więcej warzyw można siać do gruntu. W marcu zasiejemy: bób, cebulę, groch, koper ogrodowy, marchewkę, korzeń pietruszki, por oraz wspomnianą już rzodkiewkę. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.
Co siać w kwietniu?
W kwietniu w dalszym ciągu będzie można siać do gruntu bób, rzodkiewkę, cebulę, groch koper ogrodowy, marchewkę, korzeń pietruszki i pora. W tym miesiącu będzie można także zasiać następujące warzywa: buraka ćwikłowego, buraka liściowego, rzodkiew białą oraz sałatę liściastą. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.
Co siać w maju?
W maju można siać do gruntu w dalszym ciągu buraka ćwikłowego, buraka liściowego, groch, koper ogrodowy, marchew, korzeń pietruszki, rzodkiew białą rzodkiewkę oraz sałatę liściastą. Maj jest także odpowiednim miesiącem siewu do gruntu dyni, kabaczka oraz ogórka. Wtedy też będzie można rozpocząć siew do gruntu fasolki szparagowej oraz rukoli. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.
Co siać w czerwcu?
W czerwcu w dalszym ciągu będzie można siać do gruntu buraka ćwikłowego, buraka liściowego, fasolkę szparagową, koper ogrodowy, marchew, rukolę, rzodkiew białą, rzodkiewkę oraz sałatę liściastą. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.
Co siać w lipcu?
W lipcu można jeszcze zasiać buraka liściowego, fasolkę szparagową, koper ogrodowy, rukolę, rzodkiew białą oraz rzodkiewkę. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.
Co siać w sierpniu?
W sierpniu można siać rzodkiewkę. W przypadku posiadania zimowej odmiany cebuli – pierwsza połowa sierpnia jest idealnym momentem na jej wysianie. W sierpniu można także wysiać roszponkę, szpinak, czy koper. Należy jednak kontrolować temperaturę, gdyż niektóre młode roślinki mogą sobie nie poradzić w drugiej połowie sierpnia ze spadkami temperatury w nocy. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.