Co kiedy siać? Kalendarz ogrodnika

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
ogród, sadzonki, warzywa / Co kiedy siać? Kalendarz ogrodnika / shutterstock

Niedługo rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Już w tym momencie warto zapoznać się z kalendarzem siewu do gruntu poszczególnych warzyw siew poszczególnych warzyw do gruntu. Niektóre z nich przykryte folią mogą zostać zasiane jeszcze w lutym. Inne zaś będzie można siać dopiero gdy zrobi się cieplej.

rozwiń >

Przy rozplanowywaniu ogródka warto wziąć pod uwagę to, które warzywa mogą być zasiane koło siebie, w jakich odległościach siać poszczególne warzywa oraz jaką glebę, nasłonecznienie lubią. Poniżej prezentujemy kalendarz ogrodnika, w którym zebraliśmy dane dotyczące terminów siewu do gruntu poszczególnych warzyw.

Co kiedy siać? Kalendarz ogrodnika

Kalendarz siewu warzyw bezpośrednio do gruntu

INFOR

Co siać w lutym?

Przez prawie cały rok można siać do gruntu rzodkiewkę. W miesiącach zimowych rzodkiewka powinna znajdować się w tunelach. Temperatura nocą w tunelu nie powinna być niższa niż 5 st. C. Należy jednak pamiętać o dobrym dostępie do słońca. Warto także wziąć pod uwagę temperaturę panującą na zewnątrz. Rzodkiewka nie lubi mrozów, ale niektóre z odmian wytrzymują temperaturę do -4 st. C.

Co siać w marcu?

W marcu coraz więcej warzyw można siać do gruntu. W marcu zasiejemy: bób, cebulę, groch, koper ogrodowy, marchewkę, korzeń pietruszki, por oraz wspomnianą już rzodkiewkę. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.

Co siać w kwietniu?

W kwietniu w dalszym ciągu będzie można siać do gruntu bób, rzodkiewkę, cebulę, groch koper ogrodowy, marchewkę, korzeń pietruszki i pora. W tym miesiącu będzie można także zasiać następujące warzywa: buraka ćwikłowego, buraka liściowego, rzodkiew białą oraz sałatę liściastą. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.

Co siać w maju?

W maju można siać do gruntu w dalszym ciągu buraka ćwikłowego, buraka liściowego, groch, koper ogrodowy, marchew, korzeń pietruszki, rzodkiew białą rzodkiewkę oraz sałatę liściastą. Maj jest także odpowiednim miesiącem siewu do gruntu dyni, kabaczka oraz ogórka. Wtedy też będzie można rozpocząć siew do gruntu fasolki szparagowej oraz rukoli. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.

Co siać w czerwcu?

W czerwcu w dalszym ciągu będzie można siać do gruntu buraka ćwikłowego, buraka liściowego, fasolkę szparagową, koper ogrodowy, marchew, rukolę, rzodkiew białą, rzodkiewkę oraz sałatę liściastą. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.

Co siać w lipcu?

W lipcu można jeszcze zasiać buraka liściowego, fasolkę szparagową, koper ogrodowy, rukolę, rzodkiew białą oraz rzodkiewkę. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.

Co siać w sierpniu?

W sierpniu można siać rzodkiewkę. W przypadku posiadania zimowej odmiany cebuli – pierwsza połowa sierpnia jest idealnym momentem na jej wysianie. W sierpniu można także wysiać roszponkę, szpinak, czy koper. Należy jednak kontrolować temperaturę, gdyż niektóre młode roślinki mogą sobie nie poradzić w drugiej połowie sierpnia ze spadkami temperatury w nocy. Warto sprawdzić w jakich warunkach glebowych poszczególne warzywa będą rosły najlepiej oraz to, w jakich odległościach je siać.

Nieruchomości
Nowość! Rząd ogłasza nowy program dopłat do zakupu mieszkania - Pierwsze klucze: kto dostanie, ile na jakich zasadach. Deweloperzy tym razem nie skorzystają z publicznych pieniędzy
13 lut 2025

Rząd ogłosił w czwartek 13 lutego 2025 roku nowy program mieszkaniowy: Klucz do mieszkania. Kto teraz może liczyć na wsparcie przy zakupie mieszkania i na jakich zasadach w ramach programu Pierwsze klucze.

Nowy rządowy program wsparcia "Klucz do mieszkania". Nie będzie możliwości kupna mieszkania od flipera
13 lut 2025

Minister rozwoju Krzysztof Paszyk poinformował o nowym rządowym programie "Klucz do mieszkania". Zakłada on wsparcie dla zakupu mieszkania tylko z rynku wtórnego oraz zakup domów z rynku wtórnego, lub działki i budowy domu metodą gospodarczą.

Co kiedy siać? Kalendarz ogrodnika
13 lut 2025

Niedługo rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa wiosna. Już w tym momencie warto zapoznać się z kalendarzem siewu do gruntu poszczególnych warzyw siew poszczególnych warzyw do gruntu. Niektóre z nich przykryte folią mogą zostać zasiane jeszcze w lutym. Inne zaś będzie można siać dopiero gdy zrobi się cieplej.

Nowość! Mieszkania potanieją bo będą jawne ceny nieruchomości w ofertach, jak obowiązkowo jawne wynagrodzenia
13 lut 2025

Nadchodzą zmiany na rynku nieruchomości: Według jednej z szykowanych zmian w prawie, deweloperzy mogą wkrótce zostać zobowiązani do publicznego ujawniania cen oferowanych mieszkań. Czy to zahamuje silny wzrost cen mieszkań i domów notowany od dłuższego czasu?

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła?
10 lut 2025

Czy z powodu tańszych kredytów sprzedaż mieszkań wzrosła? Czy jest więcej chętnych na własne M? Jakie nastroje można zaobserwować na rynku?

Rok 2024 na rynku nieruchomości
10 lut 2025

Rok 2024 na rynku nieruchomości. W minionym roku na rynku mieszkaniowym nastąpiło wiele ciekawych zmian. Wpłynęło to na nowe kierunki rozwoju i trendy inwestycyjne.

Luty w ogrodzie. Kalendarz ogrodnika [10 ZADAŃ]
07 lut 2025

W lutym powoli czujemy zbliżającą się wiosnę. Zaczyna docierać przez chmury coraz więcej słońca. Ptaki zaznaczają swoją obecność śpiewem, a przez ziemię przeciskają się pierwsze zielone pędy, np. rabarbaru czy krokusów. Jakie prace wykonuje się w lutym w ogrodzie? Oto kalendarz ogrodnika.

Potrzeby demograficzne się zmieniają. Czy deweloperzy nadążają za nimi?
07 lut 2025

Zmieniają się potrzeby demograficzne, co sprawia, że deweloperzy muszą zastosować nowe podejście do projektowania osiedli i mieszkań. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę?

Dlaczego mieszkania są drogie, mimo, że budujemy ich coraz więcej? [WYWIAD]
06 lut 2025

Dlaczego mieszkania są drogie, mimo, że budujemy ich coraz więcej? Jak zbić szalone ceny na rynku nieruchomości? Co się stanie z cenami na rynku mieszkaniowym po zakończeniu wojny na Ukrainie? Gościem Infor.pl jest Kamil Fejfer, dziennikarz ekonomiczny, związany z kanałem Ekonomia i Cała Reszta.

Teraz kontrole w mieszkaniach i domach, kto naruszył umowę Czyste Powietrze, ten zwraca dotację z odsetkami za pięć lat wstecz
13 lut 2025

Zatrzymali program Czyste Powietrze i ruszyli ze zmasowanymi kontrolami. Jedno i drugie - bo nadużycia przekroczyły niewyobrażalny poziom. Ale kto oszukiwał bardziej: firmy korzystające z luk czy gospodarstwa domowe chcące rozwiązać problem kopciuchów czy nieszczelnych okien. A skutki kontroli mogą być dla budżetów domowych bardzo dotkliwe.

pokaż więcej
Proszę czekać...