Wiemy, kiedy najlepiej siać trawę! Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika [PORADNIK]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
kiedy najlepiej siać trawę trawnik wiosna jesień / Kiedy siać trawę? Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika. / ShutterStock

Wiemy, kiedy siać trawę! Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika. W tym artykule opowiadamy, kiedy siać trawę, aby szybko, gęsto i zdrowo rosła. Przygotowaliśmy również poradnik, jak zakładać trawnik krok po kroku.

rozwiń >

Kiedy siać trawę?

Najlepszym terminem do zakładania trawnika i siania trawy jest okres późnej wiosny i wczesnej jesieni. Ważne, aby temperatura powietrza, wilgotność i nasłonecznienie sprzyjały kiełkowaniu nasion i rozwojowi trawy. Trawa, która będzie wzrastała w tym okresie powinna szybko wykiełkować i zdrowo rosnąć. Jeśli zamierzasz siać trawę, zrób to teraz. Wrzesień to dobry moment.

Ważne

Trawę z rolki można kłaść prze cały sezon. Najważniejsze będzie przygotowanie powierzchni pod trawnik, spulchnienie ziemi, dociśnięcia rolki z trawą do podłoża oraz regularne nawadnianie.

Kiedy siać trawę wiosną?

Kiedy najlepiej siać trawnik na wiosnę? Zdaniem ekspertów najlepszą porą jest późna wiosna od połowy kwietnia aż do początku czerwca.
Oczywiście dopuszcza się wcześniejsze sianie trawy. Często już wczesną wiosną, np. w marcu i na początku kwietnia, kiedy pogoda jest sprzyjająca można zauważyć ogrodników zakładających trawnik. W takich warunkach przy chłodniejszych temperaturach ziarno będzie wolniej wschodziło i cały proces wzrostu trawnika znacznie się wydłuży. Czasami jednak trudno powstrzymać się przed tego typu pracami, gdy za oknem jest już słonecznie, a ptaki rozpoczynają swoje wiosenne śpiewanie.

Zakładanie trawnika w lutym i w marcu?

Czy sianie trawy w lutym i marcu to dobry pomysł? O ile sianie trawy w marcu przy dość pogodnych dniach, kiedy długoterminowe prognozy wskazują na przyjemne temperatury jest dopuszczalne, o tyle nie powinno się zakładać trawnika w lutym. To jeszcze zima. Można spodziewać się wszystkiego, w tym obfitych opadów śniegu, które mogą zniweczyć całą pracę.

Zakładając trawnik wczesną wiosną, pamiętajmy o okrywaniu jej agrowłókniną w trakcie przymrozków.

Kiedy siać trawę jesienią?

Czy sianie trawy jesienią np. w październiku to dobry pomysł? Tak. Eksperci oprócz terminu wiosennego siania trawy wskazują na wczesną jesień. Sianie trawnika jesienią najlepiej przeprowadzić od połowy sierpnia aż do początku października. Pamiętajmy, aby dać mu czas przed zimą na silne ukorzenienie się.

Zakładanie trawnika a przymrozki

Przymrozki nie szkodzą trawie, która już się ukorzeniła i uodporniła na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak po posianiu, kiedy jest jeszcze bardzo delikatna, szybko przemarza. Należy więc śledzić prognozę pogody i okrywać młodą trawę albo opóźnić zakładanie trawnika do co najmniej do połowy kwietnia.
Podobnym zagrożeniem dla młodej trawy jest susza. Odpowiednia wilgotność to jeden z podstawowych warunków prawidłowego wzrostu trawy. W przypadku suszy może obumrzeć cały trawnik. Między innymi z tego względu nie zaleca się zakładania trawnika latem.

Jak siać trawę krok po kroku?

Podpowiadamy jak krok po kroku siać trawnik:

  1. Przygotuj nasiona trawy (wybierz ziarno najlepsze dla warunków panujących w twoim ogrodzie, np. rodzaj gleby, nasłonecznienie)

 

Nasiona trawy

ShutterStock

2. Oczyść teren pod trawnik z kamieni, korzeni itp.

3. Spulchnij glebę.

4. Jeśli chcesz, wyłóż całkowitą powierzchnię przyszłego trawnika siatką przeciw kretom i innym szkodnikom.

5. Przygotuj ziemię pod trawnik, minimum 10 cm głębokości dobrej ziemi o PH od 5,5 do 7,0 na całej powierzchni trawnika

6. Wyrównaj powierzchnię przy pomocy grabi.

7. Ubij ziemię za pomocą walca.

8. Posiej trawę (ręcznie lub najlepiej przy pomocy siewnika) zgodnie z ilością określoną na opakowaniu (nie przekraczaj jej ani nie zaniżaj ilości).

 

Sianie trawnika za pomocą siewnika

ShutterStock

9. Można zagrabiając, wymieszać delikatnie ziemię z nasionami.

10. Ubij ziarno przy pomocy walca.

 

Ubijanie gleby z nasionami trawy.

ShutterStock

11. Podlej trawnik w taki sposób, by nie wymyło się ziarno. Dostosowuj ilość wody do warunków atmosferycznych. Pamiętaj o regularnym podlewaniu. Najlepiej zastosować automatyczne podlewanie.

 

Systematyczne podlewanie trawnika.

ShutterStock

12. Czekaj na wzrost trawnika. W tym czasie nie depcz trawy.

13. Ciesz się zielonym dywanem w ogrodzie. Rozłóż koc i zrób pierwszy piknik.

 

Zielony dywan w ogrodzie.

ShutterStock

Ważne

Nasiona trawy powinny znajdować się pod około 1,5-centymetrową warstwą ziemi. W przeciwnym razie będą wyjadać je ptaki, może wymywać je deszcz lub wywiewać wiatr.

Ile czasu rośnie trawa?

Trawa wschodzi po upłynięciu około półtora tygodnia od zasiania. W tym czasie nie powinno się chodzić po trawniku. Najlepiej nie chodzić po trawie w okresie od miesiąca do półtora miesiąca po posianiu. Jest to delikatna roślina, która potrzebuje czasu na ukorzenienie się i uodpornienie.

Nieruchomości
Aby taryfy dynamiczne się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można dostać na nie dofinansowanie
18 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...