Jak polepszyć stan gleby?

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Ogród, prace w ogrodzie, taczka Fot. Fotolia / Fotolia
Polepszenie stanu gleby sprawia, że rośliny znacznie lepiej rosną. Na jakich glebach lepiej rosną rośliny – martwych czy żywych? Czy do polepszenia stanu gleby lepiej zastosować torf czy kompostownik? Podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie poprawić stan gleby.

Polepszanie gleby należy rozpocząć od sprawdzenia z jakim podłożem mamy do czynienia. Od tego zależy jakie działania będziemy musieli podjąć, aby użyźnić glebę.

Rodzaje gleby

Proste przekopanie kawałka ziemi da nam informację czy żyje w niej duża ilość organizmów glebowych. Wystarczy, że jest w niej dużo dżdżownic, aby to stwierdzić. Warto również sprawdzić PH i zawartość składników mineralnych gleby. Możemy to zrobić wykorzystując specjalne testy lub wysyłając próbkę do analizy.

Czym jest żywa gleba?

Żywa gleba to taka, która posiada w swoim składzie duże ilości organizmów glebowych. Wpływają one na żyzność gleby, a tym samym na wzrost roślin, które w niej sadzimy. Żeby organizmy dobrze funkcjonowały i było ich jak najwięcej, należy stworzyć im odpowiednie warunki – dostarczyć wodę, powietrze i materiały organiczne, którymi się żywią. Materiały organiczne zostają przez nie przetworzone w składniki mineralne, z których rośliny czerpią pokarm.

Czym jest martwa gleba?

Martwa gleba to ziemia, w której żyje mało organizmów glebowych. Należą do nich również podłoża gliniaste i piaszczyste. Jednak i taki rodzaj ziemi można ulepszyć: stosując nawozy organiczne, mineralne oraz dostarczając odpowiedniej ilości powietrza.

Polepszanie stanu gleby w ogródku warzywnym

Polepszanie stanu gleby pod ogródek warzywny należy rozpocząć od dokładnego podlewania ziemi. Czynność tę należy powtarzać przez kilka dni. Następnie należy użyć glebogryzarki, która spulchni ziemię. Jeżeli gleba jest zbita i trudno ją rozdrobnić, powinniśmy jeszcze raz spulchnić ziemię glebogryzarką.

Kolejnym krokiem jest rozrzucenie na powierzchnię gleby środków ulepszających, np. wapna i kompostu. Żeby wymieszać ze sobą bogate w środki odżywcze ulepszacze i słabego gatunku ziemię, znów korzystamy z glebogryzarki. Dzięki niej wszystko się dokładnie połączy. Dopiero po tej czynności wyrównujemy powierzchnię grabiami i znów dokładnie podlewamy.

Sadzenie roślin w tak przygotowanym ogródku warzywnym możemy rozpocząć nie wcześniej, niż po 2 tygodniach.

Polepszenie stanu gleby – rabaty

Polepszenie stanu gleby, w której rosną rośliny ozdobne, należy rozpocząć od spulchnienia powierzchni widłami. Następnie wykorzystujemy środek ulepszający i wyrównujemy ziemię przy użyciu grabi i podlewamy.

Naturalne ulepszacze do gleby

Najlepszymi ulepszaczami do gleby są środki naturalne. Jednym z nich jest kompost, który możemy przygotować sami na działce. Wystarczą suche liście, trawa z koszenia i inne składniki, które ulegają rozkładowi. Dzięki temu uzyskamy bogatą w składniki substancję organiczną, która poprawi jakość ziemi.

Możemy również skorzystać z torfu, który ma działanie rozluźniające przy stosowaniu na ziemiach ciężkich oraz zatrzymuje wodę na glebach lekkich.

Obornik kompostowany to inny środek naturalny, który poprawia przepuszczalność ziemi i również zatrzymuje wodę w lekkim podłożu. Obornik zawiera duże ilości azotu.

Wapno to dobre rozwiązanie, aby podnieść PH i poprawić całą strukturę ziemi. Ma postać białego, sypkiego proszku.

Zobacz także:  Jak sprawdzić przepuszczalność gleby?

Zobacz także:  Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...