Trawnik: ozdobny czy rekreacyjny – co wybrać?

dzieci, łąka, wiosna, lato, zabawa, radość, emocje/ fot. Fotolia
Co wybrać? Trawnik rekreacyjny czy ozdobny. W zależności od tego, na który trawnik się zdecydujemy, będziemy musieli posiać inny rodzaj trawy, a także inaczej będzie wyglądać pielęgnacja trawnika.

Fot. Fotolia

Funkcja trawnika a rodzaj trawy

Decyzja jaką funkcję będzie pełnił przydomowy trawnik, powinna zapaść już przy wyborze odmian traw. Niezależnie na jaki typ się zdecydujemy, pamiętajmy, aby wybierać tylko te zestawy, które posiadają Świadectwo Kwalifikacji, przyznawane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Trawy posiadają także krótki okres zdolności do kiełkowania. Zakupiona mieszanka powinna być szybko wysiana. Przechowywanie nasion, zwłaszcza w wilgotnym miejscu, ogranicza ich możliwości wzrostu. Samo założenie trawnika przebiega w każdym przypadku bardzo podobnie. Wymaga przekopania ziemi, wzmocnienia jej składnikami odżywczymi, wysiania nasion (po około dwóch tygodniach) i regularnym podlewaniu. Pielęgnacja nowej darni różni się w zależności od jej przeznaczenia…

Zobacz także: Zakładanie trawnika krok po kroku

Trawnik ozdobny

Murawa reprezentacyjna wymaga pieczołowitej opieki, ale w zamian oferuje piękne efekty. Dlatego nie należy rezygnować z jej uprawy. Musi być zdrowa, pozbawiona chorób i chwastów, zielona, gęsta i bez śladów uszkodzeń. Najpopularniejszymi gatunkami traw ozdobnych są kostrzewa czerwona kępowa i mietlica pospolita. Odmiany te świetnie się prezentują, jednak są mniej odporne na uszkodzenia. W celu jego regeneracji po zimie należy przeprowadzać zabiegi aeracji i wertykulacji.

Fot. Fotolia

– „Pierwszego koszenia należy dokonać, gdy źdźbło trawy osiągnie 8–10 cm. W czasie trwania okresu wegetacji murawa powinna mieć długość między 4 a 6 cm. Warto pamiętać, aby nie skracać trawy o więcej niż 1/3 jej długości, ponieważ zmniejsza to jej odporność. W sezonie darń ozdobną należy kosić od 25 do 40 razy. Trudno dostępne fragmenty trawnika, tereny wokół przeszkód czy okolice żywopłotów należy kosić za pomocą wykaszarki do wysokości identycznej jak reszta murawy” – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Ozdobne rabaty dobrze jest oddzielić od trawnika za pomocą krawędziarki. Dzięki temu ogród zyska na atrakcyjności. Krawędziowanie powinno odbywać się trzy razy w roku. Dobrym zwyczajem jest regularne sprzątanie trawnika z liści i innych odpadków.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Trawnik rekreacyjny

Murawy tego typu są często spotykane w parkach czy osiedlach mieszkaniowych. Są idealnym miejscem na odpoczynek czy grę piłkę. Trawnik ten kosimy 10 do 20 razy w sezonie. Wysokość darni powinna mieścić się miedzy 5 a 8 cm. W zależności od naszych potrzeb w trawnikach tego typu dopuszczalne są dwie metody koszenia. Jeśli nie chcemy, aby skoszona murawa roznosiła się po domu, najlepiej zdecydować się na sprzęt z funkcją zbierania. Jeżeli zaś trawnik będzie służył jako teren do uprawiania sportu, warto zdecydować się na koszenie z mulczowaniem, czyli mieleniem. Rozdrobnione wtórnie źdźbła trawy trafiają z powrotem na trawnik jako nawóz, zapewniając jej odpowiednie składniki odżywcze. Opadłe liście należy bezwzględnie zebrać. Warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w dmuchawę z funkcją zasysania i rozdrabniania odpadków. Zmielone liście można wykorzystać jako składnik kompostu.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Trawnik na wiele lat

Trawniki wieloletnie mają znaczenie drugorzędne i nie pochłaniają dużo czasu, a przede wszystkim nakładów finansowych. Najczęściej aranżuje się je przy drogach dojazdowych. Murawę tego typu tworzy się przez skoszenie pasa wysokiej trawy do szerokości 1,5 metra, wzdłuż drogi asfaltowej czy ścieżki żwirowej. Dzięki temu darń nie będzie wrastała w powierzchnię drogi. Najczęściej trawnik długoletni poddaje się zabiegowi koszenia 5-6 razy w ciągu sezonu, zaś pas wzdłuż drogi można skosić do 10 razy. Częstotliwość ta może ulegać wahaniom w zależności od warunków klimatycznych. Optymalna długość trawy w tym przypadku wynosi nawet 30 cm – w części odsuniętej od drogi. Ze względu na mało znaczący charakter murawy nie zachodzi konieczność zbierania jej. Trawnik wieloletni nie wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Interwencje pielęgnacyjne przeprowadza się na nim tylko w sytuacji, gdy zaczyna wysychać lub pojawiają się na nim choroby.

Zobacz także:  Jak wysiać trawę?

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Wiedza o odpowiedniej pielęgnacji trawy pozwala domownikom cieszyć się wszystkimi jego zaletami, a co więcej zapobiega powstawaniu chorób. Dzięki wyborze właściwego rodzaju murawy nie zostaniemy nieprzyjemnie zaskoczeni. Jedyną niespodzianką będą częste, mile spędzone chwile na świeżym powietrzu.

Źródło: Husqvarna

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...