Groch – uprawa

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Groch Fot. Fotolia / Fotolia
Groch to warzywo, które można jeść również na surowo. Ma słodki smak i dużą wartość odżywczą. Groch nie jest zbyt wymagający w uprawie. Jak zabrać się za uprawę grochu na własnej działce?

Groch należy do roślin strączkowych. Owocem grochu jest strąk, który zawiera do 10 nasion. Poszczególną odmianę grochu łatwo rozpoznać po długości i kształcie strąka oraz wielkości i barwie nasion. Groch dzielimy na dwie grupy: cukrowe i łuskowe: o gładkim nasieniu i pomarszczonym nasieniu. Te ostatnie zawierają większą ilość cukru od gładkich, ale również są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki klimatyczne. Dlatego nie zaleca się ich do wczesnego sadzenia.

Właściwości zdrowotne

Groch zielony jest bardzo wartościowym warzywem. Nadaje się do spożycia zarówno na surowo, jak i do zrobienia przetworów. Posiada dużą wartość odżywczą, gdyż zawiera skrobię, cukry oraz białka. W grochu jest również spora dawka żelaza oraz witamin: A, B1, B2 i C. Po spasteryzowaniu, ilość witaminy C zmniejsza się o połowę.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Stanowisko

Groch jest rośliną klimatu umiarkowanego. Woli miejsca nasłonecznione, a ciepła woda w okresie kwitnienia wpływa korzystnie na plon. Upały oraz susza przyspieszają dojrzewanie nasion, przy mniejszym plonie. Odporny na przymrozki (do -4 stopni), ale przy tak niskiej temperaturze należy szczególnie uważać na kwiaty – są mniej odporne i ulegają szybkiemu uszkodzeniu. Odmiana łuskowa o gładkich nasionach jest najbardziej odporna na chłody. Odmiana o pomarszczonych nasionach potrzebuje dostatecznie ogrzaną ziemię. W przeciwnym razie, wschodzi dużo gorzej.

Groch nie powinien być uprawiany po sobie, ani też po innych warzywach strączkowych. Sam w sobie jest doskonałym przedplonem dla innych warzyw wysadzanych na przełomie lipca i sierpnia (kalafior, kapusta pekińska, szpinak, kalarepa i inne).

Zobacz także: Kalafior w ogrodzie – uprawa

Podłoże

Groch nie jest rośliną wymagającą. Najkorzystniej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych i zasobnych w wapń. Gleby zakwaszone nie są dla grochu zbyt korzystne. Wzrost rośliny jest na nich dużo mniejszy.

Zobacz także: Zioła na wzdęcia – Borówka czernica, Kminek zwyczajny i Oregano

Wysiew

Wysiew nasion grochu najlepiej rozpocząć, gdy wiosną rozmarznie ziemia. Najkorzystniejszą porą jest koniec marca i początek kwietnia. Im wcześniej zabierzemy się do pracy, tym będziemy mogli cieszyć się z większego plonu. Należy przy tym pamiętać, że odmiany o nasieniu pomarszczonym wysiewa się kilka dni (do nawet tygodni) później, niż gładkie. Nasiona te kiełkują dopiero przy temperaturze gleby powyżej 8˚C.

Na powierzchni 1 m2 można wysiać od 20 do 25 g nasion w rzędach oddalonych o 25–30 cm. Odległość między nasionami, w jednym rzędzie, powinna wynosić od 3 do 5 cm. Wszystkie odległości są zależne od wielkości nasion. Groch przykrywa się 4–5 cm warstwą ziemi.

Korzystnie jest również zabezpieczyć wysiany groch przed ptakami. W tym celu należy rozciągnąć nad zagonami cienkie sznurki, siatkę lub nawet firankę. Możemy równie dobrze użyć gałęzi, gdy mamy ich w ogrodzie pod dostatkiem.

Zobacz także: Cebula – uprawa

Nawożenie

W czasie przygotowania gleby lub krótko po wysiewie nasion stosuje się nawóz fosforowy i potasowy. W początkowym okresie wzrostu, groch potrzebuje również azotu. Gdy roślina ma 5 cm wysokości, należy dostarczyć jej azotu w postaci saletry.

Szkodniki i choroby

Rdza grochu to pojawienie się, wraz z końcem lata, żółtobrunatnego skupiska zarodników grzyba – rdzy. Z czasem powstają czarne skupiska zarodników. Żeby zapobiec chorobie należy: niszczyć resztki rośliny, unikać zbyt gęstego siewu i niszczyć chwasty – szczególnie wilczomlecz, na którym choroba powstaje pierwsza i przenosi się na groch.

Mączniak właściwy to występowanie na końcach pędów i na strąkach białego nalotu. Chore rośliny gorzej rosną, liście zamierają, a plon jest dużo mniejszy. Żeby zapobiec chorobie należy: bardzo dobrze przekopać ziemię w okresie jesiennym, zniszczyć resztki roślin oraz wcześnie i niezbyt gęsto wysiewać roślinę.

Zobacz także: Zioła na problemy ze snem – Lipa, Rumianek i Melisa

Zupa grochowa

Składniki:
35 dag łuskanego grochu
1 litr wody
włoszczyzna
20 dag wędzonki
cebula
ząbek czosnki
sól, pieprz
listek laurowy
ziele angielskie
4 kromki ciemnego pieczywa

Przygotowanie:
Groch moczymy przez dwie godziny (można również pozostawić go na całą noc) w letniej wodzie. Po namoczeniu gotujemy na małym ogniu do miękkości. Dodajemy włoszczyznę, listek laurowy, ziele angielskie i litr wody. Miękki groch przecieramy przez sito. Dodajemy przeciśnięty ząbek czosnku oraz pieprz i sól. Wędzonkę i cebulę drobno kroimy, przesmażamy na małym ogniu. Gdy nabiorą złotego koloru, za pomocą łyżki cedzakowej, przekładamy do zupy. Mieszamy i gotujemy jeszcze kilka minut. Z ciemnego pieczywa robimy grzanki i posypujemy porcję zupy.

Zobacz także: Ogórki w ogrodzie – uprawa

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...