Cebula – uprawa

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Cebula Fot. Fotolia / Fotolia
Cebula jest warzywem chętnie uprawianym i cenionym ze względu na swoje właściwości smakowe, dietetyczne i zdrowotne. Cebula jedzona na surowo nie jest zbyt smaczna, jednak dodana do potraw wspaniale podkreśla ich smak. Warto jeść nie tylko samą cebulę, lecz także szczypiorek, który jest smaczny i zdrowy. Jak uprawiać cebulę?

Dlaczego warto jeść cebulę?

Cebula jest bardzo bogata w witaminy, m.in. A, B1, B2 oraz C, a także w wapń, błonnik i cynk, który pomaga w problemach z prostatą oraz wpływa korzystnie na cerę. Cebula pomaga obniżyć poziom cholesterolu, wzmacnia wytrzymałość naczyń krwionośnych, ułatwia trawienie i pomaga leczyć przeziębienia. Najzdrowiej jest spożywać surową cebulę, na przykład dodaną do surówki.

Stanowisko

Cebula najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych.

Zobacz także: Pomidory – uprawa

Podłoże

Pod uprawę cebuli najbardziej nadaje się gleba lekka i bogata w próchnicę. Na glebach piaszczystych, podmokłych i ciężkich uprawa cebuli nie udaje się.

Wysiew

Nasiona cebuli wysiewa się pod koniec marca, bezpośrednio do gruntu. Można także wysiewać z dymki, jest to zdecydowanie łatwiejszy sposób. Dymkę, czyli małe cebule przeznaczone do sadzenia, możemy kupić w sklepie ogrodniczym.


Nawożenie

Przed wysianiem nasion cebuli dobrze jest wzbogacić podłoże dużą ilością kompostu.

Podlewanie

Podlewanie jest bardzo ważne przy uprawie cebuli, należy podlewać zawsze wtedy, kiedy na skutek zbyt małych opadów deszczu podłoże jest wysuszone. Kiedy cebula zaczyna dojrzewać, możemy zaprzestać podlewania (oznaką dojrzewania jest żółknięcie i opadanie szczypiorku), cebula dzięki temu będzie się lepiej przechowywała.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Pielęgnacja

Istotnym zabiegiem przy uprawie cebuli jest odchwaszczanie, najlepiej używać małej motyczki lub robić to ręcznie, ponieważ cebula ma płytki system korzeniowy, który można łatwo uszkodzić.

Przechowywanie

Aby cebula nie gniła podczas przechowywania, należy ją po wyrwaniu bądź wykopaniu z ziemi wysuszyć (można po prostu zostawić na słońcu, aby obeschła). Najlepsze na przechowywanie cebuli są miejsca przewiewne, chłodne i zaciemnione, idealnie sprawdzają się piwnice.

Ciekawostka

Przez cały rok możemy się cieszyć świeżym, zielonym szczypiorkiem. Wystarczy, że włożymy cebulę do słoika lub szklanki z wodą. Wyrośnie nam szczypiorek, który można dodawać do kanapek lub sałatek.

Panierowana cebula

Składniki:
cebula
mąka
sól
olej do smażenia

Przygotowanie:
Cebulę kroimy w plastry grubości około 5 mm, solimy i odstawiamy na 15 minut. Następnie panierujemy w mące i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem (ale nie do głębokiego oleju). Po zarumienieniu zdejmujemy z patelni. Można podawać jako dodatek do obiadu.

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...