Winobluszcz (Parthenocissus)

Justyna Hek
rozwiń więcej
Dzikie wino (Parthenocissus quinquefolia) Fot. Fotolia / Fotolia
Winobluszcz (Parthenocissus) popularnie nazywany Dzikim winem to jedno z najpopularniejszych pnączy uprawianych w naszych ogrodach. Roślina ta pochodzi z Ameryki i z Azji, gdzie znanych jest 15 gatunków Winobluszczy. Ze względu na to, że Winobluszcz rozrasta się bardzo szybko, sprawdzi się w nowo założonych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Winobluszcz.

Winobluszcz nazywany także Dzikim winem to pnącze o charakterystycznych ciemnozielonych liściach. W zależności od odmiany liście te mają kształt jednego dużego liścia lub jednego liścia złożonego z pięciu mniejszych. Winobluszcz osiąga nawet do 15–20 m długości, a przyrost roczny może wynosić nawet 2 m. Kwiaty tego pnącza są niewielkie i zielone. Później zmieniają się w drobne, ciemnogranatowe, jagodowe owoce. Niewątpliwym atutem Winobluszczu jest fakt, że wygląda efektownie nie tylko latem, lecz także jesienią kiedy jego liście stają się ciemnoczerwone.

Zobacz także: Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)

Stanowisko

Zobacz także: Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Winobluszcz nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska, dobrze poradzi sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu oraz cieniu. Nie jest wymagający także co do podłoża – nie poradzi sobie tylko na glebach bardzo suchych, a także mokrych. Jeśli chcemy, aby Winobluszcz był bardziej ulistniony powinniśmy go uprawiać w żyznej i dość wilgotnej ziemi. Pnącze bez problemu znosi mroźne zimy oraz niedługotrwające susze. Roślina nadaje się także do uprawy w miastach ze względu na to, że nie szkodzi jej zanieczyszczone powietrze. Winobluszcz świetnie komponuje się w ogrodach z różnego rodzaju trawami. Może porastać ściany budynków, altany, pergole czy płoty.

Podlewanie

Winobluszcz wymaga regularnego podlewania, ale nie musimy się martwić jeśli pnącze nie będzie podlewane przez kilka dni – bez problemu zniesie krótkotrwałe susze.

Przesadzanie

Winobluszczu nie należy przesadzać, jeśli nie jest to koniecznie. Roślina dość szybko się rozrasta i potrzebuje miejsca, w którym będzie mogła piąć się w górę – gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki nie będziemy musieli się martwić o przesadzanie.

Nawożenie

Ze względu na to, że Winobluszcz ma niewielkie wymagania, nie musimy go zasilać żadnymi nawozami.

Rozmnażanie

Winobluszcz możemy rozmnażać poprzez odkłady. Najłatwiej zrobić to poprzez przysypanie istniejącego, leżącego pnącza ziemią. Po pewnym czasie Winobluszcz się ukorzeni.

Pielęgnacja

Zobacz także: Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Winobluszcz nie jest rośliną wymagającą przycinania. Pnącze przycinamy tylko wówczas, gdy zaczyna zagłuszać rośliny rosnące w pobliżu lub zasłania nam widok z okna czy z altany.

Zobacz także: Trzmielina japońska (Euonymus japonicus)

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...