Ostrokrzew (Ilex)

Justyna Hek
rozwiń więcej
Ostrokrzew (Ilex). Fot. Fotolia / Fotolia
Ostrokrzew (Ilex) to roślina, która ma około 800 znanych odmian. W zależności od gatunku, Ostrokrzewy to albo dość duże krzewy, albo niewielkie drzewa. Do najpopularniejszych odmian Ostrokrzewów należą: Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca), Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), a także Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Podpowiadamy jak uprawiać najbardziej znane odmiany Ostrokrzewów w swoim ogrodzie.

Stanowisko

Ostrokrzewy to w większości krzewy na stanowiska zacienione. Bardzo ważnym jest aby wybrać dla tych roślin miejsca osłonięte od wiatru, gdyż wiatr, zwłaszcza mroźny, wysusza Ostrokrzewy i może powodować ich słabszy wzrost. Pamiętamy również, że Ostrokrzewy są roślinami potrzebującymi dość dużej wilgotności powietrza, dlatego posadźmy je przy oczkach wodnych, sztucznych rzeczkach itp. Najlepszą glebą do uprawy tych krzewów będzie gleba żyzna, piaszczysto-gliniasta, wilgotna i zawierająca znaczną ilość wapnia. Niewątpliwą zaletą Ostrokrzewów jest fakt, że tolerują zanieczyszczone miejskie powietrze. Poradzą sobie również podczas suchych okresów letnich. Pamiętajmy – wszystkie odmiany Ostrokrzewów produkują trujące owoce, dlatego nie powinniśmy wybierać tych roślin do ogrodów, w których bawią się dzieci. Większość odmian tych krzewów jest niewrażliwa na dość duże mrozy – do najbardziej odpornych odmian należy Ostrokrzew Meservy.

Zobacz także: Zimowe rośliny ozdobne

Podlewanie

Zobacz także: Rośliny potrzebujące zabezpieczenia na zimę

Ostrokrzewy wymagają podłoża o umiarkowanej wilgotności, dlatego należy je regularnie, ale niezbyt obficie podlewać. Warto także posadzić te krzewy w pobliżu starszych roślin, które będą stanowiły swoistą osłonę dla Ostrokrzewów.

Przesadzanie

Ostrokrzewy nie muszą być przesadzane jeśli tylko wybierzemy im od razu odpowiednie stanowisko. Przesadzać możemy samosiejki, które czasem pojawiają się w pobliżu rośliny matecznej. Zdecydowaną zaletą samosiejek jest to, że dużo lepiej radzą sobie w naszym klimacie – są przeważnie bardziej wytrzymałe i odporne na mrozy, a także różnego rodzaju szkodniki.

Nawożenie

Ostrokrzewy należą do roślin, które nie muszą być intensywnie nawożone. Przeważnie radzą sobie bez nawożenia, wystarcza im tylko regularne podlewanie.

Rozmnażanie

Ostrokrzewy rozmnażamy głównie przez sadzonki. Sadzonki zielne wraz z piętką pobieramy pod koniec lata lub na początku jesieni. Możemy również pobrać sadzonki na wpół zdrewniałe. Po pobraniu usuwamy z sadzonek dolne liście, wkładamy je do ukorzeniacza, a następnie przekładamy do donic z mieszanką piasku i torfu. Donice należy zadołować i przykryć folią z dziurkami. W okresie zimowym pojemniki przenosimy do pomieszczenia, w którym temperatura wynosi od 5 do 7°C.

Pielęgnacja

Zobacz także: Piękny ogród zimą

Ostrokrzewy lubią przycinanie i formowanie, dlatego możemy bez obaw kształtować te rośliny wedle upodobań. Jeśli na liściach tych krzewów pojawią się ciemne plamy to znak, że Ostrokrzewy zostały zaatakowane przez grzyby. Wówczas konieczne będzie użycie preparatów grzybobójczych.

Zobacz także: Czy wiesz jak sadzić i przycinać żywopłot?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...