Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Justyna Hek
rozwiń więcej
Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych.
Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych. Mięta, Szałwia i Pokrzywa zwiększają wydzielanie soków trawiennych, wpływają na lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także łagodzą nudności i zgagi. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergię.

Szałwia lekarska – właściwości lecznicze

Szałwia pobudza produkcję soków trawiennych, a zwiększona ilość soków trawiennych związana jest z lepszym i szybszym trawieniem – dlatego Szałwię lekarską zaleca się przy alergiach pokarmowych. Dodatkowo Szałwia działa również wiatropędnie oraz wpływa dodatnio na efektywniejsze przyswajanie pokarmów. Napary z tej rośliny zmniejszają problemy związane ze skurczami jelit, a co za tym idzie z kolkami jelitowymi.

Zobacz także: Najlepsze zioła na alergie

Szałwia lekarska – uprawa

Zobacz także: Zioła na kaszel

Szałwia to roślina na stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepszą glebą dla Szałwii jest gleba żyzna, spulchniona, zasadowa i wilgotna. Pamiętajmy, aby po zakończeniu okresu kwitnienia Szałwię dość mocno przyciąć – taki zabieg sprawi, że roślina będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię możemy to zrobić albo przez sadzonki, albo przez wysiew nasion wprost do gruntu.

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

Mięta to najpopularniejsze zioło lecznicze. Napary z Mięty pieprzowej, tak jak Szałwia lekarska mają pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Mięta łagodzi wzdęcia, nudności, zgagi, a nawet uciążliwe zaparcia. Powoduje także intensywniejsze wydzielanie soków trawiennych. Ze względu na te różnorodne właściwości, Mięta w postaci herbatek i naparów zalecana jest osobom cierpiącym na alergie pokarmowe.

Mięta pieprzowa – uprawa

Najlepszą glebą dla Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta należy do roślin o dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze –  właśnie dlatego wymaga regularnego nawożenia. Miętę pieprzową nawozimy nawozami organicznymi i nawozami mineralnymi. Pamiętajmy, żeby nie przenawozić rośliny, gdyż wówczas będzie słabiej rosnąć. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Nie należy doprowadzić do sytuacji, w której roślina zostanie zagłuszona przez inne rosnące w pobliżu. Miętę pieprzową powinniśmy zebrać na początku okresu kwitnienia – po pojawieniu się pierwszych kwiatów. To moment, w którym roślina zawiera największą ilość olejków eterycznych, pomagających nam w leczeniu różnorodnych dolegliwości.

Pokrzywa – właściwości lecznicze

Pokrzywa, tak jak Mięta i Szałwia wpływa na trawienie, a także lepsze przyswajanie pokarmów. Działa również moczopędnie – dzięki temu szybciej wydalamy zbędne produkty przemiany materii, w tym mocznik. W przypadku stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym, napary z Pokrzywy powodują szybsze gojenie się ran. Pokrzywa jest rośliną szczególnie istotną dla diabetyków, gdyż obniża poziom cukru we krwi.

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Pokrzywa – uprawa

Pokrzywa to popularny chwast, dlatego najprawdopodobniej rośnie samoistnie w naszych ogrodach. Jeśli chcemy zebrać liście pokrzywy, pamiętajmy, aby robić to w rękawiczkach. Tę roślinę możemy zbierać od maja aż do września, choć najlepszym momentem jest czas tuż przed kwitnieniem.

Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...