Rośliny lecznicze w ogrodzie

Joanna Sokołowska
rozwiń więcej
Rośliny lecznicze warto uprawiać w swoim ogrodzie Fot. Fotolia / Fotolia
Rośliny lecznicze warto uprawiać w swoim ogrodzie. Pamiętajmy, że oprócz roślin ozdobnych, przyprawowych czy użytkowych istnieją także takie, które mogą zwalczyć nasze dolegliwości zdrowotne.

Zaprzyjaźnij się z chwastem

Chwasty nie są przez ogrodników mile widziane i najchętniej usunęlibyśmy je z naszego ogrodu. Okazuje się jednak, że są one niezwykle przydatne w walce z przeziębieniem, a nawet przyspieszają gojenie się ran.

Mniszek lekarski

Najczęściej stosuje się go przy dolegliwościach wątroby i woreczka żółciowego, a także jako lek moczopędny. Dzięki niemu możemy obniżyć także poziomu cukru we krwi. Napar z mniszka lekarskiego przygotowujemy z suszu, zebranego w początkowej fazie kwitnienia kwiatów. W skład suszu wchodzą koszyczki kwiatowe bez szypułek, rozety liściowe lub korzenie. Wiosną jego świeże liście mogą służyć także jako składnik sałatki.

Babka szerokolistna

Napar sporządzony z ususzonych liści babki szerokolistnej ma właściwości wykrztuśne i przeciwzapalne, a także wiruso- i bakteriobójcze. Liście babki możemy zbierać przez cały czas trwania okresu wegetacyjnego rośliny. Warto wiedzieć, że sok z babki szerokolistnej posiada właściwości gojące. Chcąc zrobić okład z rośliny, należy naciąć jeden lub kilka liści – w zależności od tego jak duże jest skaleczenie – i przyłożyć do bolącego miejsca pozwalając, by sok wniknął w ranę.

Jasnota biała

Napar z kwiatów jasnoty świetnie nadaje się do okładania ran i zwalczania biegunek. Pomaga także w leczeniu górnych dróg oddechowych. Jasnota biała kwitnie od wiosny do jesieni. Podczas zbierania kwiatów przeznaczonych do ususzenia pamiętajmy, by nie naruszyć pędów rośliny. Młode liście i kwiaty jasnoty białej są także smacznym dodatkiem do sałatek.

Zobacz także:  Domowa hodowla przypraw

Kwiaty i owoce

Niektóre z krzewów ozdobnych, które możemy znaleźć w naszym ogrodzie, posiadają kwiaty i owoce o bogatych właściwościach leczniczych.

Aronia czarna

Zarówno świeże owoce aronii, jak i przetwory z niej przygotowane, są skuteczną bronią na nadciśnienie. Z uwagi na dużą zawartość witaminy C i kwasów organicznych, aronie powinny być szczególnie doceniane przez osoby, które mają problemy z układem odpornościowym. 

Bez czarny

Napary i syropy przyrządzane z kwiatów bzu wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i działają przeciwgorączkowo – polecane są więc w przeziębieniu i grypie. Owoce bzu posiadają właściwości przeciwbólowe.

Róża pomarszczona

Jest owocem bogatym w przyswajalną witaminę C. Ma działanie napotne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozkurczowe. Płatki róży pomarszczonej pomagają przy zwalczaniu zaburzeń krążenia, są pomocne przy alergii, a także regulują przemianę materii.

Zobacz także:  Zioła hodowane w donicach – pielęgnacja jesienią

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...