Rudbekie – jesienne kwiaty

Justyna Hek
rozwiń więcej
Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Fot. Fotolia / Fotolia
Rudbekie – kwiaty pochodzące z Ameryki Północnej. Znanych jest wiele odmian rudbekii, między innymi rudbekia naga, rudbekia lśniąca i rudbekia błyskotliwa. Ze względu na to, że rudbekie kwitną bardzo długo – od lipca aż do przymrozków – stanowią one ładny element dekoracyjny naszych ogrodów. Duże kwiaty rudbekii przyciągają wzrok i sprawiają, że nasz ogród jest jeszcze bardziej kolorowy.

Istnieje ponad trzydzieści gatunków rudbekii, do których zaliczamy rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Rudbekie osiągają od 30 cm aż do 2 m wysokości – zależnie od gatunku.

Rudbekie jednoroczne

Do rudbekii jednorocznych zaliczamy między innymi rudbekię owłosioną – roślinę, która naturalnie rośnie na preriach. Kwiaty rudbekii owłosionej są żółte, pomarańczowe lub rdzawe z czarną, wystającą główką. Przez to Amerykanie nazywają rudbekię owłosioną „czarnooką Zuzanną”. Najlepszym stanowiskiem dla rudbekii owłosionej będzie stanowisko słoneczne z przepuszczalną, żyzną i nieco wilgotną glebą. Ze względu na to, że jest to roślina jednoroczna, wysiewamy ją z nasion. Gdy tylko miną wiosenne przymrozki powinniśmy zasiać nasiona rudbekii.

Rudbekie wieloletnie

Do najpopularniejszych odmian rudbekii wieloletnich należy między innymi rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida). To bardzo efektowna odmiana rudbekii – osiąga wysokość 40–60 cm. Liście i łodygi rudbekii błyskotliwej są pokryte włoskami. Rudbekia błyskotliwa kwitnie od lipca aż do połowy listopada. Rudbekia najlepiej wygląda wtedy, gdy tworzy duże kępy kwiatów.

Zobacz także: Które rośliny są łatwe w uprawie?

Inną odmianą rudbekii wieloletniej jest rudbekia naga (Rudbeckia laciniata). W przeciwieństwie do rudbekii błyskotliwej, jej liście i łodygi nie mają włosków. Rudbekia naga osiąga nawet do 2 m wysokości, przez co wymaga podpór. W naszych ogrodach możemy spotkać odmiany o koszyczkach pełnych języczkowatych kwiatów – odmiana Golden Glow.


Trzecią odmianą rudbekii należącą do odmian wieloletnich jest rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida). Ze względu na nasze warunki klimatyczne, w Polsce hoduje się mrozoodporną odmianę rudbekii lśniącej. Liście rudbekii lśniącej są skórzaste, a pędy, mimo że dorastają do 2 m, nie mają tendencji do wyginania się. Rudbekia lśniąca powstała w wyniku skrzyżowania rudbekii nagiej i rudbekii lśniącej.

Zobacz także: Kolory w ogrodzie

Pielęgnacja rudbekii

Rudbekie wieloletnie są roślinami odpornymi na duże przymrozki, dlatego mogą zimować w ogrodzie. Jeśli chodzi o nawożenie rudbekii, powinniśmy pamiętać o tym wiosną, zanim kwiaty zaczną kwitnąć. Aby rudbekie dłużej kwitły, możemy obrywać kwiatostany, które już przekwitły. Rudbekie są mało wymagającymi kwiatami, za to bardzo efektownie wyglądają w naszych ogrodach.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...