Rośliny odstraszające komary

jz
rozwiń więcej
Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami. / Fotolia
Sposobów na walkę z komarami jest wiele. Mamy środki chemiczne przeciwko komarom, specjalne świece, olejki, pochodnie. Jednak jak ochronić ogród wokół domu przed komarami? Jednym z rozwiązań jest posadzenie roślin odstraszających komary. Zobacz, jakich roślin nie lubią komary.

Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.

Zobacz także: Ciekawostki na temat komarów, zobacz ile wiesz na ich temat?

Bazylia

Jest wiele odmian bazylii, jednak wszystkie mają jedną cechę – intensywny zapach, który odstrasza komary. Bazylia posadzona w ogrodzie jest bardzo pożyteczna. Nie dość, że będzie odstraszać od nas natrętne komary, to będziemy mogli także używać jej w kuchni podczas przyrządzania potraw. Bazylię można również posadzić w doniczce i ustawić ją na parapecie. Bazylia to nie drogie i pożyteczne rozwiązanie przeciwko komarom. Roślina rośnie bardzo szybko, a jej sadzonka kosztuje ok.  2 zł.

Zobacz także: Jak uprawiać bazylię?

Mirt

Mirt to bardzo dekoracyjna, zielona roślina o małych, skórzastych liściach i drobnych, białych kwiatach. Czasami pojawiają się na niej niewielkie jadalne jagody. Mirt wydziela charakterystyczny zapach, który odstrasza komary. Jeżeli chcemy posadzić tę roślinę w ogrodzie, powinniśmy wybrać miejsce słoneczne i przewiewne. Z racji tego, że mirt może osiągnąć nawet 2 m wysokości, warto posadzić go w miejscu, które umożliwi mu swobodny wzrost.

Kocimiętka

Kocimiętka to niewielka bylina osiągająca od 35 do 40 cm wysokości. Kwitnąca od lipca do września roślina skutecznie odstrasza natrętne komary. Kocimiętka polecana jest głównie osobom, które nie posiadają kotów, ponieważ zwierzęta te lubią ją podgryzać. Zapach kocimiętki, choć uwielbiany przez koty, odstrasza komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed ugryzieniami komarów?

Sumia

Sumia zwana też Catalpalą to drzewko o dużych liściach i białych kwiatach kwitnących na przełomie lipca i sierpnia.  Sumia, choć rośnie dość wolno, może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Sadząc ją, należy wybrać miejsce słoneczne. Catalpa wydziela zapach , który odstrasza komary i jest w niewielkim stopniu wyczuwalny także dla człowieka. Sumie powinno się sadzić tylko w tych ogrodach, w których mamy dużą ilość wolnej przestrzeni, np. w pobliżu alejek.

Plectranthus zwana komarzycą

Komarzyca to roślina pnąca o dwukolorowych liściach z białymi brzegami. Można ją posadzić w ogrodzie oraz w doniczkach. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w doniczkach wiszących, a także tych ustawionych na podwyższeniu takim jak: ogrodzenie, płot czy murek. Liście komarzycy zawierają specjalne olejki aromatyczne odstraszające komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed komarami – poradnik

Powyższe rośliny tylko odstraszają komary. Istnieje natomiast grupa roślin, które zwabiają komary i je zabijają.

Rosiczka

Rosiczka to bardzo znana roślina owadożerna. Kwiaty tej drapieżnej rośliny mogą przybierać różne kształt oraz wielkość. Rosiczka wydzielając specjalne substancje, wabi owady, które siadają na kwiatku, a następnie zostają unieruchomione poprzez specjalnie wydzielaną w tym celu ciecz. Następnie kwiat się zamyka, a owad zostaje strawiony przy pomocy kwasu mrówkowego i wchłonięty w postaci białka.
Rosiczkę najlepiej posadzić w doniczce i ustawić na oknie.

Aristolochia

Aristolochia to pnąca roślina o bardzo dużych, ozdobnych kwiatach. Kielichowate kwiaty w kolorach od bordowego poprzez żółty po pręgowane, wabią do swego środka owady, po czym zamykają im drogę ucieczki. Złapany owad zapyla roślinę i zostaje strawiony. Aristolochię spokojnie możemy posadzić w ogrodzie.

Zobacz także: Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...