Jakie kwiaty wybrać do ogrodu?

Pracownia Sztuki Ogrodowej, www.sztuka-ogrodowa.pl Karolina Król
rozwiń więcej
Kwiaty stanowią źródło wrażeń estetycznych w naszych ogrodach. Ich kształty, barwy, zapachy tworzą bajkowe klimaty tajemniczości, upiększając każdy, nawet najmniejszy, skrawek ogrodu.

Kwiaty stanowią źródło wrażeń estetycznych w naszych ogrodach. Ich kształty, barwy, zapachy tworzą bajkowe klimaty tajemniczości, upiększając każdy, nawet najmniejszy, skrawek ogrodu.

Wybór odpowiednich roślin kwitnących to gra kolorami i kształtami. Zastanówmy się zatem na początku, czy chcemy stworzyć ogród monochromatyczny, w którym dominuje jedna barwa, czy też wielobarwny, oparty na kontrastach. Aby ogród atrakcyjnie prezentował się przez cały rok, należy także zwrócić uwagę na ozdobność roślin o różnych porach roku.

Dobór kwiatów na odpowiednie stanowiska

Piękno kwiatów w dużej mierze zależy od odpowiedniej pielęgnacji i dobranego, dla ich rozwoju i wzrostu, stanowiska. Rośliny nie będą wyglądać ładnie, jeśli nie zapewnimy im właściwych warunków środowiskowych. Dlatego na początku należy określić jakie warunki panują w poszczególnych częściach naszego ogrodu, aby wybrać odpowiednie rośliny dobrze czujące się na słonecznych lub zacienionych stanowiskach. Trzeba także określić rodzaj i odczyn pH gleby oraz czy ogród jest narażony na zimne wiatry i letnie susze. Kiedy już określimy nasłonecznienie, wilgotność, jakość i żyzność gleby, możemy przystąpić do doboru odpowiednich roślin.

Zobacz także: Rośliny kwitnące wiosną

Rośliny wieloletnie

Najlepszym materiałem na wypełnienie przestrzeni wielobarwnymi kompozycjami kwiatowymi są byliny. Ponieważ są wieloletnie, będą zdobiły nasz ogród przez wiele sezonów. Oferta bylin dostępnych na rynku jest ogromna. Podstawową zasadą ich komponowania jest sadzenie roślin tak, by były dobrze widoczne a rabata była dostępna, co umożliwi prace porządkowe. Jeżeli decydujemy się na posadzenie w jednym miejscu roślin o różnych pokrojach, czy wysokości, należy wyższe rośliny sadzić wewnątrz kompozycji, natomiast te niższe na obrzeżach. Byliny uprawiane w donicach można sadzić przez cały sezon. Jeśli przesadzamy je w ogrodzie z gleby z jednego miejsca w inne, najlepiej robić to wczesną wiosna lub jesienią. Okres kwitnienia można przedłużyć, usuwając systematycznie przekwitające kwiaty.

Zmysł zapachu

Bardzo miłym akcentem w ogrodzie jest zapach. Warto zestawiać rośliny, które szczególnie intensywnie pachną nocą, z tymi które roztaczają swój aromat w ciągu dnia. Nietypowa roślina, pięknie pachnąca owocami to dziwaczek jalapa. Roztacza mocną woń, przypominającą aromat pomarańczy, dodatkowo dostępna w bogatej gamie kolorystycznej. Do roślin, które pięknie pachną wieczorem i nocą należą: datury, werbeny, petunie, nemezje, psianki, smagliczki, maciejka czy kocimiętka, szałwia jednoroczna, lilie, groszek pachnący i wiele innych. Każdy wieczór spędzony w takim aromacie, pozwoli nam się zrelaksować.

Zobacz także: Hiacynty w ogrodzie

Nieruchomości
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

pokaż więcej
Proszę czekać...