Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Adam Lisiecki
rozwiń więcej
HORTLAND www.hortland.com.pl
rozwiń więcej
Oczko wodne.
Założenie w swoim ogrodzie oczka wodnego lub stawu to doskonały pomysł. Woda poprawia mikroklimat, przyciąga zwierzęta i wprowadza pozytywną energię.

Aby sadzawka wpływała pozytywnie również na nasze samopoczucie, musimy wcześniej dokładnie ją zaplanować. W przeciwnym razie zielona woda, muł lub przecieki staną się raczej źródłem frustracji.

Na początek potrzebny będzie dobry plan.

Miejsce – wybierając miejsce pod sadzawkę należy zwrócić uwagę na nasłonecznienie, zanieczyszczenia i ukształtowanie terenu. Duże nasłonecznienie nagrzewa wodę, co sprzyja powstawaniu glonów, najlepiej więc wybrać miejsce w cieniu lub półcieniu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie sadzawki przed wszelkimi zanieczyszczeniami, które mogą dodatkowo obciążyć system filtracyjny. Opadające liście, gałęzie i resztki skoszonej trawy zwiększają ilość substancji odżywczych w wodzie, co prowadzi do rozkwitu glonów. Dodatkowo, gnijące resztki zatruwają wodę. Niedopuszczalne jest także spływanie chemikaliów, nawozów i wody opadowej do sadzawki. Jest to szczególnie niebezpieczne przy spadkach terenu, gdzie niezbędny jest dobry drenaż.

Zobacz także: Materiały stosowane w budowie oczek wodnych

Wielkość – planując wielkość sadzawki należy uwzględnić całościowy koszt jej budowy i utrzymania. Nie dotyczy to tylko kosztu wykopu i izolacji, ale także zakupu odpowiedniego systemu filtracyjnego i jego eksploatacji. Lepiej wybudować mniejsze oczko niż dobrać za mały system filtracyjny. Pamiętajmy także o tym, że system filtracyjny pracuje przez cały sezon bez przerwy, a więc należy poznać przybliżone koszty poboru energii.

Kształt – budując oczko wodne należy pamiętać o bezpieczeństwie. Brzegi dzielimy na strefy brzegowe umożliwiające wejście i wyjście z niecki oraz obsadzenie jej roślinami. Zbiornik powinien posiadać strefę głęboką, która chłodzi powierzchniową warstwę wody nagrzewaną przez słońce. Pamiętajmy także o dobrej cyrkulacji wody w oczku.

Rośliny – rośliny stanowią ważny element oczka wodnego, zarówno pod względem estetycznym jak i praktycznym. Planując kształt zbiornika wyznacz miejsca do sadzenia roślin przybrzeżnych i pływających. Rośliny mogą wspomagać oczyszczanie zbiornika pod warunkiem, że zmusimy je do pobierania substancji odżywczych z wody. Rośliny pływające zacieniają oczko a niektóre z roślin przybrzeżnych posiadają właściwości oczyszczające. Wcześniejsze zaplanowanie nasadzeń jest zatem bardzo ważne.

Ryby – stanowią piękny akcent w oczku, ale są także głównym źródłem zanieczyszczeń. Jeszcze przed założeniem sadzawki należy podjąć decyzję o tym, czy znajdą się w niej ryby, w jakiej ilości i jakiego typu. Hodowla ryb do 1kg/1000 litrów zmusi nas do podwojenia możliwości systemu filtracyjnego. Jeszcze bardziej wymagające są karpie Koi.

Zobacz także: Jak samodzielnie wykonać instalację nawadniającą

System filtracyjny – małe zbiorniki ogrodowe nie posiadają możliwości samoregulacji czystości, dlatego niezbędny jest system filtracji. Przy doborze urządzeń najlepiej skorzystać z usług specjalisty. Jeżeli jednak decydujemy się na samodzielne zakupy, to pamiętajmy o tym, że woda w zbiorniku niezarybionym powinna zostać trzykrotnie przefiltrowana w ciągu doby.

Wykonanie sadzawki

Krok I: Prace rozpoczynamy od wyznaczenia krawędzi sadzawki. Do tego celu użyjemy węża ogrodowego lub liny. Układamy wąż tak, aby odwzorowywał krawędzie zbiornika oraz strefy głębokości. Grunt wykopujemy warstwami, przechodząc od strefy płytkiej do głębokiej. Przy dużych zbiornikach można użyć koparki. Po wybraniu gruntu nieckę należy uformować i wygładzić, oraz dokładnie oczyścić z wszelkich elementów mogących uszkodzić membranę izolacyjną. Jeżeli w gruncie znajdują się ostre korzenie lub śmieci, warto wyłożyć nieckę geowłókniną. 

Krok II: Na ukształtowaną i zabezpieczoną nieckę zbiornika układamy folię izolacyjną do oczek wodnych. Warto pozostawić na brzegach duże zakładki, ponieważ pod naporem wody folia będzie się naciągała. Folię docinamy po zalaniu zbiornika, pozostawiając minimum 50 cm zakładki.

Krok III: Brzegi zbiornika powinny być w jednym poziomie, który ustalimy przy pomocy poziomicy lub niwelatora. Krawędź zbiornika tworzy barierę kapilarną, powstrzymującą „wyciąganiu” wody przez otaczający grunt i rośliny. Do zbudowania takiej bariery kapilarnej można użyć płyt betonowych, kamieni lub rury PE usztywnionej przy pomocy kołków na zaprawie cementowej. Folię na brzegu maskujemy kamieniami, żwirem lub matą żwirową. Przy równym gruncie lub spadku w stronę oczka warto wykonać drenaż z żwiru otoczonego włókniną. Oczko wodne powinno posiadać także przelew z studzienką chłonną lub odpływem.

Zobacz także: Oczko wodne na wiosnę

Krok IV: Po wykonaniu niecki należy wykończyć strefy brzegowe żwirem i kamieniami ułożonymi na włókninie. Część głęboką można pozostawić bez maskowania, gdyż czarna folia pokryje się zielonkawym nalotem, co stworzy efekt naturalnego dna. Na koniec sadzimy rośliny, zabezpieczając bryły korzeniowe przed wypłukiwaniem przy pomocy specjalnych worków lub geowłókniny. Przed zalaniem zbiornika wodą należy jeszcze raz sprawdzić stan folii i poszukać ewentualnych uszkodzeń.

Krok V: Nieckę napełniamy wodą wodociągową. Zanim oczko za pomocą systemu filtracyjnego uzyska równowagę biologiczną mogą minąć 2-3 tygodnie. W tym czasie sadzawka może się zazielenić. Rozkwit dobroczynnej flory bakteryjnej można przyśpieszyć stosujący preparaty biologiczne. W oczkach wodnych nigdy nie stosujemy chloru ani innych środków chemicznych niszczących mikroorganizmy. Jeżeli glony utrzymują się zbyt długo, warto zbadać parametry chemiczne wody.

Woda wodociągowa może wymagać ustabilizowania zawartości związków chemicznych i pH, w czym pomogą nam specjalne preparaty. Wodę można zbadać w laboratorium lub firmie ogrodniczej, posiadającej stację diagnostyczną.

Zobacz także: Zielona woda w oczku wodnym

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...