Karmniki w ogrodzie

Karolina Król
rozwiń więcej
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
rozwiń więcej
Karmnik.
Dokarmianie ptaków w naszych ogrodach to nie tylko dobry uczynek pozwalający przetrwać zimę tym stworzeniom, ale także możliwość wsłuchiwania się w ich śpiew wiosną oraz latem, ale i szansa na pozbycie się takich uciążliwych szkodników jak choćby komary czy muchy.

Ekologiczne miejsce w ogrodzie

Wydawać by się mogło, że dokarmianie ptaków to żadna sztuka. Tymczasem umiejętność zwabienia ich do ogrodu wcale nie jest taka łatwa. Jest jednak kilka zasad, które gwarantują nam możliwość obserwacji ich życia, obcowania z nimi oraz podziwiania ich śpiewu.

Po pierwsze decyzja o zbudowaniu karmnika czy wodopoju musi być przemyślana - raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać przynajmniej do pełnej wiosny, gdyż zwierzęta się od nas uzależniają. Szczególnie w przedwiośniu zasoby pokarmowe dla ptaków kończą się, a także kończy się zapas tłuszczu w ich tkankach. Karma powinna być stale i w nadmiarze wykładana w karmniku. Oczywiście pomimo stałego dokarmiania ptaki nie przestają samodzielnie poszukiwać pokarmu, i nadal zjadają owady, ich jaja i poczwarki, nasiona chwastów - dlatego nie musimy się obawiać, że "odpuszczą oczyszczanie” ogrodu ze szkodników z przejedzenia.

Zobacz także: Basen w ogrodzie

W ogrodzie karmniki powinniśmy wystawić tam, gdzie jest najwięcej drzew i krzewów (a jeszcze lepiej różnego rodzaju pnączy: bluszczy czy winorośli), ale w miarę wysoko, by koty nie miały do nich zbyt łatwego dostępu. Ptaki powinny mieć łatwy dostęp do karmnika oraz odlot z niego a także możliwość obserwacji otoczenia. Powinny być także dobrze osłonięte od wiatru.

Nowoczesny czy klasyczny – czyli jaki model karmnika wybrać

Można oczywiście zabawić się w majsterkowicza i samemu zbudować karmnik o prostej konstrukcji, gdzie mała, prostokątna podstawa łączy cztery słupki, podtrzymujące prosty, dwuspadowy daszek. Warto także zapoznać się z ofertą w sklepach ogrodniczych i zoologicznych. Obecnie można kupić bardzo ładne karmniki, przypominające te proste, tradycyjne formy, ale wykonane z dużą starannością. Dzięki detalom, takim jak deskowanie drzwi, okiennice, czy nawet miniaturka karmnika, są to przedmioty, które wprowadzą bajkową atmosferę do ogrodu, balkonu lub na taras.

Kilka wskazówek na początek:

  • Jeżeli decydujemy się na dokarmianie ptaków, pamiętajmy o regularności.
  • Należy doczytać, jaki rodzaj karmy stosować. Nie wolno podawać słonego pożywienia ani zbyt dużo chleba. Zamarzające jedzenie szkodzi ptakom.
  • Urozmaicajmy pożywienie, aby dostarczyć ptakom wszystkich odpowiednich składników. Różne ptaki lubią różne pokarmy.
  • Karmnik należy umieścić w miejscu niedostępnym dla kotów.
  • Regularnie oczyszczaj karmnik z resztek jedzenia.
  • Nie powinno się dokarmiać ptaków wiosną, latem i jesienią. Dokarmianie dobrze rozpocząć w październiku-listopadzie, ale wszystko zależy od aury. Jeżeli jest ciepło - nie powinno się dokarmiać ptaków. Ilość jedzenia też powinno być adekwatne do aury. Jeżeli nie ma mrozów i śniegów ograniczamy ilość jedzenia.
  • Dobrze dostarczać ptakom wodę. W ziemi mogą mieć problem ze znalezieniem jej.

Karmnik w ogrodzie czy na tarasie wymaga systematyczności i odrobiny wysiłku, ale daje dużo radości. Dla dzieci wychowujących się w mieście, obserwowanie ptaków jest jedną z niewielu form obcowania z przyrodą.

Zobacz także: Zasady ekoogrodnictwa

Nieruchomości
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?
20 wrz 2024

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]
19 wrz 2024

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem
19 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

pokaż więcej
Proszę czekać...