Zioła w ogrodzie

Karolina Król
rozwiń więcej
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
rozwiń więcej
Zioła sprawią, że przebywanie w ogrodzie będzie stanowiło przyjemność nie tylko dla naszych oczu, lecz także dla naszego nosa.
Zioła sprawią, że przebywanie w ogrodzie będzie stanowiło przyjemność nie tylko dla naszych oczu, lecz także dla naszego nosa. Obok roślin ozdobnych warto posadzić także te mniej okazałe – zioła – przydatne w kuchni oraz domowej apteczce.

Ogródek ziołowy jest prosty w założeniu (najprostszy ogródek ziołowy możemy założyć w kilku donicach lub skrzynce) oraz w utrzymaniu, ponieważ zioła są mniej wymagające. Wystarczy w jednym pojemniku posiać pietruszkę, oregano, tymianek i rozmaryn czy bazylię i już możemy cieszyć się świeżością ziół w naszym domu. Pamiętajmy jednak, że przez pierwsze dwa tygodnie powinno się je uprawiać na zacienionym stanowisku. Ważne jest również zasilanie nawozem organicznym, w płynie zmieszanym z wodą.

Jak zestawiać zioła

Jeśli chodzi o inne zestawienia ogrodowe to dobrym rozwiązaniem jest posadzenie melisy i tymianku obok lawendy i szałwi. Z kolei zioła nisko rosnące np. macierzanka lub delikatnie pachnące np. mięta dobrze jest posadzić wyspowo, wewnątrz utwardzonej nawierzchni. Powstrzyma to je przed ekspansją w głąb ogrodu.

Większość ziół woli stanowiska słoneczne, jeżeli jednak rabata jest w miejscu zacienionym, posadźmy tam: arcydzięgla, szczypiorek, pietruszkę, miętę.

Zobacz także: Suszenie ziół

Zakładanie ogródka ziołowego krok po kroku

Do ogródka ziołowego można użyć dowolnych rozmiarów doniczki lub kilku doniczek, ważne żeby miały one odpływ, ponieważ większość z popularnych ziół pochodzi z ciepłych krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie temperatury są wysokie a gleba sucha i nie tolerują zbyt dużej wilgotności. Na dnie doniczki warto umieść trochę żwirku, żeby uniknąć wymywania ziemi podczas podlewania.

Ważna jest także ziemia dobrej jakości z porcją odżywczego nawozu oraz obfite podlewanie na początku uprawy. Projektowanie ogródka ziołowego należy rozpocząć od rozplanowania rozmieszczenia ziół – te mniejsze, pnące się, umieść przy brzegach doniczki a większe, bardziej rozrastające się pionowo (bazylia, mięta), w centrum.

Niektóre zioła, jak bazylia czy mięta mają tendencje do rozrastania się mocno w pionie – wystarczy je wtedy przyciąć tuż ponad pierwszą parą liści na szczycie i wtedy zaczną się bardziej rozkrzewiać przez wypuszczanie bocznych gałązek a my będziemy cieszyć się jeszcze obfitszymi zbiorami.

Zobacz także: Herbatki ziołowe

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...