Naturalne opryski na choroby grzybowe roślin. Na zarazę ziemniaczaną, szarą pleśń, mączniaki i inne. Wywary, wyciągi, gnojówki

Naturalne opryski na zarazę ziemniaczaną, szarą pleśń, mączniaki i inne choroby grzybowe roślin. Biopreparaty z roślin: wywary, wyciągi, gnojówki / Shutterstock

Choroby grzybowe roślin uprawnych (takie jak np. zaraza ziemniaczana, szara pleśń, mączniaki, fytoftorozy, czarna plamistość, czy moniloza) wyrządzają ogrodnikom znaczne szkody. Oczywiście na rynku są dostępne różne fungicydy (czyli chemiczne środki grzybobójcze głównie na bazie związków miedzi i siarki – np. popularny miedzian). Ale ogrodnicy amatorzy często chcą mieć owoce i warzywa bez tzw. „chemii”. Dlatego warto znać naturalne biopreparaty (wywary, wyciągi, gnojówki), które stosowane głównie zapobiegawczo a także leczniczo - potrafią znacznie ograniczyć występowanie chorób grzybowych w naszym ogrodzie.

Choroby grzybowe roślin. Jak rozpoznać objawy?

Choroby grzybowe takie jak mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, szara pleśń, czarna plamistość, różne rdze i fytoftorozy z reguły wywołują szare lub czarne plamy na liściach, łodygach i owocach. Powodują zamieranie, pleśnienie i gnicie części lub całych roślin.

 

Gałązka wiśni porażona monilozą

shutterstock

 

Moniloza na czereśniach

shutterstock

Co ważne – owoców i warzyw i owoców ze śladami chorób grzybowych (np. pleśni) nie powinno się jeść.  należy spożywać. Eksperci zalecają by taki zainfekowany chorobą grzybową owoc lub warzywo nie odkrajać a wyrzucić w całości.

„Popularna” wśród hodowców pomidorów ale także ziemniaków zaraza ziemniaczana (inaczej zwana: chorobą lub zarazą ziemniaka) należy właśnie do fytoftoroz. Jest wywołana przez grzybopodobny organizm Phytophthora infestans. Organizm ten zimuje w postaci strzępek grzybni w bulwach i tkankach obumarłych części ziemniaków pozostałych na polu po wykopkach oraz w postaci tzw. oospor w bulwach. Na wiosnę na tych strzępkach i oosporach wyrastają tzw. sporangiofory wytwarzające zarodniki. Dokonują one infekcji pierwotnej, wykazując przy tym ogromną skuteczność: jedno źródło infekcji może wywołać epidemię zarazy ziemniaka na powierzchni około 100 ha, a nawet większej. Rozprzestrzeniane są przez wiatr, nawet na odległość 60 km.

 

Zaraza ziemniaczana pomidorów

shutterstock

Warto wiedzieć, że chorobom grzybowym roślin sprzyjają:
- wysoka wilgotność powietrza i długie okresy opadów,
- zmienna temperatura,
- polewanie liści, 
- zbyt gęsto posadzone rośliny,
- brak wietrzenia lub zła wentylacja w szklarniach i tunelach foliowych,
- złe nawożenie roślin, co może zmniejszać odporność roślin na choroby.

Naturalne biopreparaty roślinne do profilaktyki i zwalczania chorób grzybowych roślin (gnojówki, wyciągi, odwary, wywary)

Ogrodnicy a także naukowcy zauważyli, że niektóre biopreparaty roślinne (gnojówki, wyciągi, odwary, wywary z niektórych ziół i roślin) potrafią dość skutecznie zapobiegać chorobom grzybowym roślin. Ponadto takie naturalne środki są bezpieczne dla środowiska, w tym dla pożytecznych owadów występujących w naszych ogrodach.

Dobrym i publicznie dostępnym źródłem fachowej wiedzy o preparatach roślinnych przeznaczonych do ochrony roślin (w tym także do profilaktyki i zwalczania chorób grzybowych) jest publikacja Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu „SPORZĄDZANIE KOMPOSTÓW I BIOPREPARATÓW - Naturalne metody podtrzymywania żyzności gleby i ochrony roślin”, której autorem jest Marek Krysztoforski. Poniżej przedstawiamy wybrane biopreparaty do ochrony roślin przed mszycami z tej publikacji.

Wg tego źródła przeciw chorobom grzybowym, a na pewno do profilaktycznego spryskiwania chronionych roślin sprawdzają się preparaty z cebuli i czosnku. 

Napar z czosnku i cebuli - 80 g rozdrobnionych główek (ząbków) cebuli i czosnku trzeba zalać 10 litrami gorącej wody, taki nierozcieńczony napar (po ostygnięciu) można stosować w formie oprysku, zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo po zauważeniu pierwszych objawów choroby grzybowej.

Gnojówka z czosnku i cebuli - 0,5 kg świeżych ząbków czosnku i cebuli a także ich łupin trzeba zalać 10 litrami wody. Po przefermentowaniu można używać do opryskiwania np. ziemniaków i truskawek w rozcieńczeniu 1:10.

 

Cebula i czosnek

shutterstock

Gnojówka z cebuli, czosnku, czarnej porzeczki i szczawiu - 50 dkg świeżych lub 200 g suszonych roślin cebuli (główki), czosnku (ząbki), szczawiu i liści czarnej porzeczki trzeba zalać 10 litrami wody na okres 2 tygodni. Roztwór w stosunku 1:10 stosować do kilkakrotnych oprysków.

Napar z chrzanu polecany jest na monilozę (czyli brunatną zgniliznę drzew pestkowych) - 300 gram korzeni i liści chrzanu trzeba zalać 10 litrami gorącej wody - po 24 godzinach nierozcieńczony napar można stosować do oprysku 3 razy w odstępie trzech dni.

Wyciąg z krwawnika pospolitego polecany jest zapobiegawczo przeciw moniliozie, mączniakowi prawdziwemu, plamistości drzew pestkowych, kędzierzawości brzoskwini - 1 kg świeżych lub 100 g suszonych roślin (ściętych w całości w czasie kwitnienia) trzeba zalać 10 litrami wody i odstawić na 24 godz., rozcieńczyć 1:10. Stosować do oprysku zapobiegawczego w okresie kwitnienia chronionych roślin.

 

Krwawnik pospolity - Achillea millefolium

shutterstock

Wywar ze skrzypu polnego na choroby grzybowe – 30 g sproszkowanego suchego lub 300 g świeżego skrzypu zalać niewielką ilością zimnej wody i gotować 10-20 min. Stopniowo ochładzać. Opryski prowadzić preparatem zmieszanym z  wodą w proporcji 1:20.

Wywar ze skrzypu polnego zapobiegający chorobom grzybowym w wielu roślinach m.in. mączniaki, rdze, kędzierzawość liści brzoskwini - 1 kg świeżego ziela lub 150-200 g suszu (proszek) trzeba zalać 10 litrami wody. Gotować 25 minut. Do wyciągu dodać 0,1 l szkła wodnego (zwiększa przyczepność cieczy). Całość rozcieńczyć w proporcji 1:5. Stosować zapobiegawczo co dwa tygodnie.

 

Skrzyp polny - Equisetum arvense

shutterstock

Wyciąg z wrotycza przeciw rdzy i mączniakom, plamistości pomidora (zwalcza również roztocza truskawkowe, jeżynowe, kistniaka maliniaka, opuchlaki, kwieciaki, pchełki, mączliki, rośliniarki, mrówki) - 300 g świeżego ziela (zebranego na początku kwitniania) lub 30 g suszu zalać 10 l wody, co pewien czas mieszać roztwór, po 24 godzinach można stosować w roztworach: 
1:2 przeciw rdzy i mączniakom; 
1:5 przeciw plamistości pomidora,
- nierozcieńczony wyciąg używamy przeciw roztoczom truskawkowym, pilarzowatym, roztoczom jeżynowym, kistnikowi maliniakowi.

 

Wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare

shutterstock

 

oprac. Paweł Huczko

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Rośnie popyt na działki. Budujący domy za kredyt mogą liczyć na wsparcie
24 lut 2025

Wygląda na to, że Polacy znów rzucili się na działki budowlane. Eksperci portalu GetHome.pl przyznają, że do budowy domów jednorodzinnych zachęca stabilizacja cen wielu materiałów budowlanych oraz perspektywa poprawy dostępności kredytów.

Porzeczki muszą być przycięte najwcześniej. Nie czekaj do wiosny
24 lut 2025

Koniec lutego to najlepszy czas na przycięcie tych krzewów jagodowych, które owocują najwcześniej. Jeśli masz agrest i porzeczkę, nie zwlekaj z przycinaniem do wiosny. Jak przyciąć porzeczkę?

Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile dni wschodzi papryka?
23 lut 2025

Papryka to ciepłolubne warzywo, które w polskim klimacie najlepiej uprawiać z rozsady. Samodzielne przygotowanie rozsady pozwala na wybór ulubionych odmian oraz kontrolę nad całym procesem uprawy. Aby cieszyć się obfitymi plonami, warto poznać kluczowe etapy: siew nasion, pikowanie oraz sadzenie młodych roślin w docelowe miejsce. Kiedy i jak siać paprykę na rozsadę? Ile wschodzi papryka? Sprawdź!

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską?
23 lut 2025

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, kiedy i jak prawidłowo przycinać borówkę amerykańską. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najlepsze terminy cięcia oraz jakie techniki warto stosować, aby roślina rosła zdrowo i dawała obfite plony.

Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?
22 lut 2025

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

Możesz negocjować cenę mieszkania od dewelopera w 2025 r. Oto 5 porad, jak robić to skutecznie [PORADNIK]
20 lut 2025

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku sprzyja negocjacji ceny mieszkania. Jak skutecznie wynegocjować niższą cenę mieszkania lub inne benefity od dewelopera? Oto 5 porad od samego dewelopera.

Budleja Dawida – odmiany, uprawa, rozmnażanie. Posadź ją zamiast hortensji
20 lut 2025

Budleja dawida przyciąga motyle jak magnes. Stąd jej inna nazwa „motyli krzew”. Cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na długość i obfitość kwitnienia. Również z tych powodów będzie doskonałą alternatywą dla popularnych hortensji.

Mieszkanie za remont: na czym polega taka umowa najmu, jakich pułapek unikać, by koszt takiego rozwiązanie nie przewyższył potencjalnych korzyści
25 lut 2025

Niektóre samorządy oferują lokatorom wynajem w modelu „mieszkanie za remont”. Na czym polega taka umowa najmu i czy taka opcja to korzystne rozwiązanie dla najemcy gotowego przeprowadzić remont lokum na własny koszt.

Które rośliny przycinamy w lutym, aby rosły zdrowo, pięknie kwitły i dawały owoce? [Kilka zasad]
17 lut 2025

W przypadku wielu roślin w lutym wykonuje się cięcie główne czyli formujące, odmładzające i prześwietlające. Jakie drzewa i krzewy należy przyciąć zimą zgodnie z kalendarzem ogrodnika, aby zdrowo rosły, pięknie kwitły i dawały owoce?

Nowe inwestycje mieszkaniowe. Co planują deweloperzy?
17 lut 2025

Jakie inwestycje mieszkaniowe deweloperzy planują na ten rok? Na jakie mieszkania stawiają? W jakich miastach? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

pokaż więcej
Proszę czekać...