Dereń kousa – urokliwy krzew z jadalnymi owocami. Uprawa w ogrodzie, odmiany

Paweł J. Huczko
rozwiń więcej
Dereń kousa (cornus kousa) odmiana Milky Way / Dereń kousa – urokliwy krzew z jadalnymi owocami. Uprawa w ogrodzie, odmiany / Shutterstock

Dereń kousa to oryginalny, rzadki jeszcze w Polsce krzew ozdobny, który zdecydowanie może dodać uroku i elegancji każdemu ogrodowi. Co warto wiedzieć o tej roślinie jeżeli chcemy ją posadzić u siebie i cieszyć się jej kwiatami, dekoracyjnymi liśćmi i owocami.

Dereń kousa – ozdobny krzew z jadalnymi owocami

Dereń kousa (Cornus kousa) to dekoracyjny, wieloletni, wysoki krzew dorastający do ok. 4-5 metrów wysokości i ok. 4 m. szerokości - może być też prowadzony jako nieduże drzewko. Pochodzi z Dalekiego Wschodu - rośnie naturalnie w Japonii, Korei i Chinach.  Bez problemu rośnie w polskich ogrodach w Polsce i wytrzymuje nasz zimowy klimat łącznie z mrozami do ok. 25 stopni Celsjusza. Ale uwaga – młode sadzonki derenia kousa warto osłaniać na zimę (np. agrowłókniną lub słomą oraz kopczykiem nad korzeniami).

Dereń kousa kwitnie pod koniec maja i w czerwcu – dlatego jest odporny na późne przymrozki. Kwitnie długo ok. 25-30 dni. To co bierzemy za kwiaty, to tak naprawdę są białe (lub różowe) podsadki, czyli 4 barwne listki otaczające w liczbie 4 sztuk właściwy kwiat, który jest zielony, kulisty.

Owoce derenia kousa dojrzewają we wrześniu i są jadalne. Wyglądają jak spuchnięte maliny na długiej szypułce ale najbardziej przypominają owoc liczi. Smak ich jest dość mdły, słodkawy – podobny do smaku liczi – a skórka jest lekko gorzkawa. W cieplejsze lata owoce są słodsze. Części osób nie smakuje ale np. znany botanik dr Łukasz Łuczaj określa smak tych owoców jako przyjemny. 

Z owoców tych można robić dżemy, kompoty a nawet wino. Są to wartościowe owoce mające w swym składzie witaminy, zwłaszcza wit. C, wapń, bioflawonoidy oraz i antocyjany. Tradycyjne chińska medycyna stosowała owoce derenia kousa przy leczeniu przeziębień i pomocniczo w oczyszczaniu wątroby.

 

dereń kousa - cornus kousa - owoce

Shutterstock

Liście derenia kousy są dość duże, o kształcie elipsy, na jesieni pięknie przebarwiają się na różne odcienie czerwieni.

 

Dereń kousa - cornus kousa - liście przebarwione jesienią

Shutterstock

Warto podkreślić, że roślina ta jest odporna na choroby i szkodniki.

Odmiany derenia kousa

Na rynku polskim nie ma jeszcze zbyt wielu odmian tej rośliny. W polskich szkółkach można najczęściej kupić następujące odmiany:
Milky Way – ma jedne z największych, dekoracyjne, biało-kremowe liście podsadkowe otaczające kwiat – najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych albo w lekkim cieniu. Krzew tej odmiany dorasta do 5 m wysokości.

 

dereń kousa - cornus kousa - odmiana Milky Way

Shutterstock

China Girl – również duże liście podsadkowe, biało-kremowe, które wyjątkowo długo pozostają na krzewie – nawet do 6 tygodni. Krzew tej odmiany dorasta do 4 m wysokości.
Satomi (albo Miss Satomi) – to wyjątkowa odmiana derenia kousa ze względu na różowy kolor liści podsadkowych. Krzew tej odmiany jest nieco niższy - dorasta do ok. 3 m wysokości.

 

dereń kousa - cornus kousa - odmiana Miss Satomi

Shutterstock

Gold Star – oryginalna japońska odmiana o liściach podsadkowych w kolorze biało-różowym. Co więcej liście tej odmiany są zielone z żółtą nieregularną plamą w środku – a jesienią przebarwiają się na czerwono-fioletowo. Krzew tej odmiany dorasta do ok. 2,5 m wysokości.
Copacabana – ta odmiana ma biało-różowe podsadki i rośnie maksymalnie do 3 metrów wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na brązowo.

Uprawa i pielęgnacja derenia kousa

Dereń kousa najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatrów. Wymaga gleb żyznych o dużej zawartości próchnicy ale poradzi sobie i na słabszych glebach, choć na nich gorzej kwitnie i owocuje. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny (pH 6,0-6,5) – gorzej rośnie na glebach zasadowych, wapiennych.

Wymaga regularnego zapewnienia podlewania, nie lubi suchej gleby zwłaszcza młode sadzonki powinny mieć zapewnioną wodę. Aby zapewnić wilgotne podłoże warto ściółkować glebę w promieniu ok. 30-40 cm od pnia.

Na wiosnę warto nawozić tę roślinę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.

Krzewy lub drzewka derenia kousa nie muszą być przycinane. Więcej nie wpływa to korzystnie (ani niekorzystnie) na owocowanie i kwitnienie. Jeżeli chcemy prowadzić tę roślinę w formie drzewka powinniśmy ją ciąć latem po kwitnieniu.

 

dereń kousa - cornus kousa

Shutterstock

Nieruchomości
Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach
09 wrz 2024

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

pokaż więcej
Proszę czekać...