Jak rozmnożyć storczyki?

Paulina Kozak
Redaktor
rozwiń więcej
Storczyki. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Storczyki to jedne z najpiękniejszych kwiatów jakie możemy spotkać w naszych domach. Jednak ich rozmnożenie nie należy do łatwych zadań. Jest kilka sposobów rozmnażania storczyków: wegetatywny, rozmnażanie za pomocą nasion oraz poprzez pędy kwiatowe. Przeczytaj, jak rozmnożyć storczyki.

Rozmnażanie storczyków nie jest łatwe. Bardzo rzadko w domowych warunkach udaje się wyhodować nowe okazy z rośliny matczynej. Dodatkowo, do niektórych metod rozmnażania storczyków potrzebny jest specjalistyczny sprzęt.

Zobacz także: Uprawa storczyków dla początkujących – krok po kroku

Metoda wegetatywna

Storczyki najczęściej rozmnaża się metodą wegetatywną. Wystarczy rozdzielić bulwy roślin, które rozrastają się poprzez kłącza. Najlepiej, żeby rozdzielone sadzonki miały minimum trzy bulwy. Zapewni to szybszy wzrost i kwitnienie rośliny. Tak uzyskaną sadzonkę storczyka umieszczamy w oddzielnej donicy. Gdy ich korzenie osiągną 6 centymetrów możemy je przesadzać. Tak pielęgnowana roślina może zakwitnąć po kilku albo kilkunastu latach wzrostu. Wytworzenie bulw lub odrostów możemy wywołać sztucznie za pomocą pasty, która w składzie ma specjalny hormon. Jednak, nie gwarantuje to uzyskania sadzonki.

Zobacz także: Storczyki – co zrobić, aby zakwitły na nowo?

Rozmnażanie storczyków za pomocą nasion

Kolejną metodą rozmnażania storczyków jest wykorzystanie nasion. Jednak wymaga ona szczególnej pracy. Nasiona należy umieścić w odpowiedniej pożywce w sterylnych warunkach. Następnie, przez kilka miesięcy będą one dojrzewać. Zanim wytworzy się sadzonka, powinniśmy kilkukrotnie zmienić pożywkę. Sadzonka storczyka jest gotowa to posadzenia po roku pielęgnacji w sterylnych warunkach. Tak wychodowane rośliny zazwyczaj kwitną po kilkunastu latach. Ze względu na duży wkład pracy tę metodę rozmnażania storczyków najczęściej stosuje się w specjalistycznych laboratoriach.

Rozmnażanie storczyków za pomocą pędów kwiatowych

Storczyki można również rozmnażać wykorzystując pędy kwiatowe, które umieszcza się w pożywce. Jednak do tej metody konieczne jest wykorzystanie stale obracającego się urządzenia. Dzięki ruchowi pęd wytwarza komórki miękiszowe, które możemy z powodzeniem rozdzielać. Następnie taką sadzonkę umieszczamy w pożywce. Storczyki wyhodowane tą metodą wyglądają tak samo jak roślina matczyna.

Zobacz także: Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Rozmnażanie storczyków nie jest łatwe. Niektóre metody wymagają specjalistycznego sprzętu oraz sterylnych warunków. Jednak w końcowym efekcie możemy otrzymać piękne rośliny, które po kilku latach odpowiedniej pielęgnacji wydadzą efektowne kwiaty.

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...