Egzotyczne rośliny w domu – Bromelie: Echmea, Guzmania, Neoregelia

Paulina Kozak
Redaktor
rozwiń więcej
Guzmania Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Egzotyczne rośliny w domu są coraz częściej spotykane. Są nimi przede wszystkim bromelie. Te rośliny nadają wnętrzom niepowtarzalnego egzotycznego klimatu. Przeczytaj, jak dbać o egzotyczne rośliny w domu.

Żeby dobrze rosnąć w naszych domach egzotyczne rośliny potrzebują specjalnej pielęgnacji. Wymagają one specyficznych warunków, które zapewnią im zdrowy rozwój.

Bromelie

Egzotycznymi roślinami, które mogą rosnąć w naszych domach są bromelie. To popularne epifity, czyli rośliny rosnące na gałęziach drzew dzięki przyczepnym korzeniom. Należą do rodziny ananasowatych. Charakteryzują się barwnymi i atrakcyjnymi kwiatostanami oraz ozdobnymi liśćmi. Są to przede wszystkim: Echmea, Guzmania oraz Neoregelia.

Echmea

Egzotyczną rośliną często spotykaną w naszych domach jest echmea. Jest to kwiat, naturalnie występujący na terenach Ameryki południowej w strefie klimatu tropikalnego. Jej liście osiągają długość do 50 centymetrów. Echmea wytwarza pojedyncze niebieskie kwiaty otoczone barwnymi liści. Dodatkowo, roślina pobiera wodę za pomocą rozety utworzonej z liści. Ten egzotyczny kwiat najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, ciepłych i suchych. Należy go często i obficie podlewać zarówno do rozety liściowej jak i glebę, w której roślina rośnie. Podczas kwitnienia warto ją nawozić odpowiednimi środkami do sukulentów. Kwitnie od lipca do grudnia. Echmeę można rozmnażać za pomocą nasion oraz poprzez oddzielenie ukorzenionych odrostów wyrośniętych u podstawy rośliny matczynej. Ta egzotyczna roślina jest ciepłolubna i w temperaturze poniżej 15oC zaczyna gnić. Echmea jest doskonałą ozdobą parapetów oraz okien kwiatowych.

Echmea


Guzmania

Kolejną tropikalną rośliną jest guzmania. Naturalnie występuje w tropikalnych dżunglach. Ma ona rozety w kształcie lejka, których wysokość osiąga nawet 80 centymetrów. Wytwarza ona duże białe kwiaty. Guzmania preferuje stanowiska półcieniste i ciepłe. Temperatura jej otoczenia powinna wynosić minimum 18oC. Ta tropikalna roślina wymaga stałej wilgoci podłoża, dlatego należy ją podlewać często małą ilością wody. Kwitnie od listopada do stycznia. Dodatkowo, powinna być często zraszana. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania guzmanii jest rozmnażanie poprzez odejmowanie młodych pędów bocznych. Ta tropikalna roślina sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Guzmania

Zobacz także: Guzmania


Neoregelia

Kolejną tropikalną bromelią jest neoregelia, która wytwarza ścisłe, zielono białe rozety. Naturalnie występuje w brazylijskich lasach tropikalnych. Ta roślina preferuje stanowisko jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Należy ją często podlewać miękką wodą, mając na uwadze również rozetki. Neoregelia powinna być nawożona co dwa tygodnie. Rozmnażamy ją za pomocą odrostów korzeniowych, które pobieramy gdy wytworzą dostateczną liczbę korzeni. Dzięki mocnemu kwitnieniu ta bromelia sprawdzi się jako dekoracja wnętrz, szklarni oraz werandy podczas lata.

Zobacz także:  Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Egzotyczne rośliny mogą nadać naszemu mieszkaniu tropikalnego wyglądy. Wystarczy ustawić na parapecie kilka donic z posadzonymi w nich bromeliami a otrzymamy mini las tropikalny we własnym domu.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...