Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz

Justyna Hek
rozwiń więcej
Krąpiel (Tacca) – Kwiat nietoperz. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Krąpiel (Tacca) nazywany jest również Kwiatem nietoperzem, Diabelskim kwiatem lub Kocim kwiatem. Krąpiel pochodzi z południowo-wschodniej części Azji. Znane są trzy gatunki tych diabelskich kwiatów. W zależności od koloru przykwiatków wyróżniamy – Tacca nivea, Tacca integrifolia i Tacca chantieri. Krąpiele nadają się do uprawy zarówno w mieszkaniu, jak i w oranżerii czy w szklarni.

Charakterystyka Diabelskiego kwiatu

Krąpiel swoje nazwy takie jak Diabelski kwiat, Kwiat nietoperz czy Koci kwiat zawdzięcza bardzo efektownym, dużym kwiatom, które osiągają nawet 50 cm średnicy. Poza tym każdy pojedynczy kwiat wytwarza liść przykwiatostanowy o długości około 30 cm. Liść swoim wyglądem przypomina tasiemkę. Oprócz tego cały kwiatostan Krąpieli składa się z dwóch podkwiatków, które, tak samo jak cała roślina, są dość duże. Same podkwiatki przypominają skrzydła nietoperza – stąd nazwa Kwiat nietoperz.

Zobacz także: Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Różnorodność gatunków Krąpieli

Wyróżniamy trzy gatunki Krąpieli, które różnicowane są na podstawie koloru przykwiatków. Istnieje odmiana nazywana Tacca nivea o przykwiatkach białych, odmiana Tacca integrifolia z zielono-kremowymi przykwiatkami i Tacca chantieri z przykwiatkami o barwie ciemnobrązowej. Te trzy odmiany dorastają do około jednego metra wysokości i 60 cm szerokości.

Zobacz także: Hibiscus rosa-sinensis – róża chińska

Miejsce uprawy Krąpieli

Krąpiel powinniśmy hodować w oranżeriach lub szklarniach, pod warunkiem, że panuje w nich dość wysoka temperatura. Wynika to z warunków naturalnych, w jakich rośnie Krąpiel. Jeśli chcemy uprawiać Krąpiel w domu, jest to możliwe, jednak wymaga wysiłku. Powinniśmy zapewnić tej roślinie odpowiednie miejsce – jasne i jednocześnie, a także takie, w którym nie będzie narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Warunki uprawy Krąpieli

Dla Krąpieli ważna jest wilgotność powietrza i gleby. Krąpiel nie toleruje zbyt mokrego podłoża, jednak należy dbać o to, aby gleba była wilgotna. Pamiętajmy też, że Krąpiel jest rośliną wymagającą dużej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa. Dlatego zraszajmy regularnie liście lub ustawmy doniczkę na podstawce wypełnionej żwirem zalanym wodą – woda będzie przez cały czas parować i tym samym sprawi, że poziom wilgotności utrzyma się na stałym poziomie.

Zobacz także: Jukka (Yucca) – jak ją pielęgnować?

W okresie wegetacyjnym Krąpiel wymaga nawożenia nawozami wolnodziałającymi lub nawozami dolistnymi. W okresie spoczynku należy przenieść Krąpiel do pomieszczenia o temperaturze do 17°C.

Zobacz także: Werbena ogrodowa – doskonała roślina na balkon i taras

Nieruchomości
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?
20 wrz 2024

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]
19 wrz 2024

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem
19 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

pokaż więcej
Proszę czekać...