Paphiopedilum – Sabotek piękny „pantofelek Wenus”

Bożena Biela
rozwiń więcej
Paphiopedilum – Sabotek piękny. / Fot. Fotolia / Fotolia
Paphiopedilum zwany sabotkiem w przeciwieństwie do innych storczyków, pochodzi ze wschodniej Azji oraz z wysp na Pacyfiku. Sabotki to głównie tropikalne storczyki naziemne. Paphiopedilum mają wiązki korzeni lub kłącza i nie tworzą pseudobulw. Skórzaste liście są zielone, centkowane lub marmurkowate, w zależności od gatunku.

Spomiędzy liści sabotków wyrasta pęd o długości 15–50 cm. Kwiaty Paphiopedilum mogą mieć kolor biały, różowy, żółty, czerwony, brązowy, zielony a nawet prawie czarny w paski, kropki. Często mają włoski, a ich płatki bywają zwinięte w spiralę. Okres kwitnienia wielu znanych gatunków przypada na miesiące zimowe.

Uprawa i pielęgnacja paphiopedilum

Paphiopedilum najlepiej rozwija się na wschodnim lub zachodnim oknie. Przez cały rok potrzebuje światła, lecz nie powinien stać w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia.

Rośliny z tego rodzaju mogą być ciepło- lub chłodolubne. Paphiopedilum z marmurkowymi i wydłużonymi liśćmi lepiej rosną w warunkach od umiarkowanych do ciepłych, kiedy temperatura w ciągu dnia mieści się w zakresie 21–27°C natomiast w nocy spada do 15–18°C. Gatunki chłodolubne mają z reguły jednolicie zielone, szeroko paskowate liście i kwitną głównie w zimie. Dla nich najlepszą temperaturą w nocy będzie 13–17°C, a w dzień 18–21°C. Rośliny te warto postawić na tacy z kilkucentymetrową warstwą keramzytu lub innego porowatego materiału. Dzięki takiemu zabiegowi utrzymujemy stałą wilgotność powietrza.

Zobacz także: Jak w naturze rozmnażają się storczyki

Rośliny z tego rodzaju należy podlewać rzadko, ale dość intensywnie. Dorosłe okazy zwykle raz na 4 do 7 dni, a zimą nie częściej niż raz na tydzień. Zbyt częste podlewanie, bez okresu przeschnięcia, powoduje gnicie korzeni i w końcu doprowadza do śmierci rośliny. Do podlewania najlepsza jest deszczówka, woda z filtra odwróconej osmozy lub woda destylowana.

Do storczyków gruntowych można używać takich samych nawozów jak do większości roślin doniczkowych. Nadaje się do tego również pożywka używana w uprawie hydroponicznej. Nawozić powinno się tylko w okresie wzrostu i kwitnienia.

Sabotki przesadzać należy zanim zaczną rosnąć. Zwykle zabieg ten przypada na wczesną wiosnę. Do przesadzania zalecana jest ziemia kompostowa z dodatkiem rozdrobnionych korzeni paproci z rodzaju Osmunda lub Polypodium. Podczas przesadzania nie należy zbyt mocno ugniatać ziemi.

Zobacz także: Co ma kwiat storczyka w środku

Rozmnażanie sabotków

Sabotki rozmnaża się przez podział podczas przesadzania. Nowe okazy wsadzamy do wcześniej przygotowanej doniczki. Jako podłoże stosuje się mieszaninę, która szybko przepuszcza wodę, ale część tej wody jest w stanie zatrzymać. Można stosować czystą korę lub średniorozdrobniony torf.

Paphiopedilum, podobnie jak większość storczyków tropikalnych, bezwzględnie wymagają lekkiego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Jest to najważniejszy aspekt uprawy tych roślin! Ich podłoże nie może być przez cały czas równomiernie wilgotne. Zalecanym sposobem podlewania wszystkich storczyków jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. wiaderka), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny.

Zobacz także: Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin

Nieruchomości
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?
20 wrz 2024

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]
19 wrz 2024

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem
19 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?
12 wrz 2024

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych
11 wrz 2024

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]
11 wrz 2024

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy
09 wrz 2024

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

pokaż więcej
Proszę czekać...