Dendrobium (Dendrobium)

Wydawnictwo HELION SA/Septem.pl
rozwiń więcej
Dendrobium (Dendrobium). / Fotolia / Fotolia
Istnieje ponad 1200 odmian dendrobium. Dendrobium pochodzi z rodziny storczykowatych. Jego naturalnym stanowiskiem są lasy tropikalne i subtropikalne Azji i wysp Pacyfiku. Ze względu na bardzo różne wymagania dla otoczenia jak najlepszą opieką konieczna jest znajomość pełnej nazwy dendrobium. Dendrobium jest uznawany za jeden z łatwiejszych storczyków w uprawie. W zależności od gatunku osiąga wysokość 15–100 cm i rozłożystość do 15 cm. Wytwarza grube i mięsiste liście.

Stanowisko

Wszystkie gatunki lubią stanowiska jasne ze światłem rozproszonym. Należy je chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych na południowych oknach latem. Dendrobium nobile wymaga dość niskiej temperatury w okresie wzrostu w dzień (18˚C) i kilka stopni niższej nocą. Wymaga zimowania jesienią w temperaturze około 10˚C. Dendrobium phalaenopsis powinno mieć przez cały rok niższą temperaturę nie spadającą poniżej 16˚C. Oba gatunki wymagają  wysokiej wilgotności powietrza. Dendrobium najlepiej prezentuje się wyeksponowane samo lub w grupie takich samych storczyków. Jeśli mamy mało miejsca najlepiej wybrać Dendrobium loddigesii. Tak jak D.nobile wymaga zimowania.

Zobacz także: Zielone i pachnące kwiaty w domu

Podlewanie

Gatunkom wymagającym okresu spoczynku znacznie ograniczamy w tym czasie podlewanie do niezbędnego minimum. Pozostałym zapewniamy regularne podlewanie w ciągu całego roku.  Rośliny, które w ciemniejszych porach roku dostają nieco mniej światła mogą mieć jednak mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Z dwojga złego lepiej je przesuszyć niż przelać. Ze względu na to, że dendrobium to epifit (nie rośnie w ziemi – dendrobium oznacza 'mieszkający na drzewie') jest przystosowany do gromadzenia wody w bulwach. Rośliny podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej.

Zobacz także: Storczyki – kwiaty na stanowisko jasne

Przesadzanie

Wiosną, co trzy lata. Najlepiej będzie kupić specjalną ziemię dla storczyków, która jest wystarczająco przepuszczalna i zapewni roślinie niezbędne składniki mineralne i odpowiednie pH. Po przesadzeniu zraszać codziennie przez tydzień. Dla względów estetycznych można je przytwierdzać do kawałków kory, należy jednak wówczas szczególnie zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości wody.

Nawożenie

Nawozimy tylko w okresie wzrostu, co kilka tygodni nawozem płynnym.

Rozmnażanie

Podczas przesadzania oddzielamy młode pseudobulwy od rośliny macierzystej.

Zobacz także: Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)

Pielęgnacja

Większość storczyków wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Zraszamy w czasie okresu wzrostu.

Młode pseudobulwy, które pojawiają się obok rośliny macierzystej hodowcy nazywają keiki. Jest to hawajskie słowo oznaczające „dziecko”.

Tekst na podstawie książki: Rośliny doniczkowe. Kwitnący poradnik bawi, uczy, zaskakuje. Autor: Lia Leendertz

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...