Zwisające kwiaty doniczkowe

Bożena Biela
rozwiń więcej
Zwisające kwiaty doniczkowe. Fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk

Pojemniki z wiszącymi kwiatami stanowią piękną dekorację nie tylko w domu, ale również na balkonie lub tarasie. To alternatywa dla tych, którzy nie mają zbyt dużo miejsca w mieszkaniu lub nie mogą sobie pozwolić na stworzenie na balkonie mini ogrodu. Oto kilka przykładów roślin, którymi można upiększyć nasze otoczenie.

Pelargonie

To mało wymagające rośliny, które należy sadzić w ziemi kompostowej z dodatkiem piasku i torfu. Są najbardziej popularnymi kwiatami balkonowymi, które kwitną na czerwono, biało i różowo. Odpowiednio nawożone i pielęgnowane mogą cieszyć oko aż do jesieni.


Lobelie

To pięknie rozkrzewione rośliny, które obsypane są mnóstwem niebieskich kwiatów. Kwitną od czerwca do października. Najlepiej ustawić je w miejscu słonecznym.


Surfinie

Wymagają żyznej i wilgotnej gleby oraz nasłonecznego miejsca. Udekorują nasz balkon od maja do jesieni. Kwiaty mają najczęściej fioletowy, różowy lub biały kolor i tworzą barwny kielich. Mają piękny zapach i rosną licznie na długich i zielonych łodygach. Surfinie rosną bardzo szybko. Jednakże ich wzrost uzależniony jest od pielęgnacji.


Werbeny

Werbeny to bardzo wczesne kwiaty balkonowe. Niektóre odmiany kwitną już w kwietniu. Najlepsza do ich uprawy jest mieszanka torfu z gliną.


Jaśmin kwiecisty

Ta wiecznie zielona roślina charakteryzuje się różowymi pąkami i białymi kwiatami o przyjemnym zapachu. Wijącym się pędom można nadawać atrakcyjny kształt, przywiązując je do odpowiednio ukształtowanej podpory.


Zobacz także: Srebrzyste i żółte iglaki na balkon

Fuksje

To niezwykle urodziwa roślina, którą można przechowywać na drugi rok. Charakteryzuje się pięknymi kwiatami, zwanymi powszechnie ułankami. Potrzebuje rozproszonego światła i żyznego, wilgotnego podłoża. Kwitnie obficie aż do jesieni, pod warunkiem że jest dostatecznie często podlewana i regularnie zasilana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących.


Bakopa

To roślina jednoroczna, która charakteryzuje się dużą siłą wzrostu. Ma zwisające lub płożące się pędy, około 40 cm długości. Kwitnie od czerwca do września. Kwiaty są pojedyncze, małe, białego koloru. Lubi stanowisko słoneczne i półcieniste.


Diascia

Roślina ta ma pędy, które osiągają do 60 cm długości. Kwitnie od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiaty różowe, łososiowe, brzoskwiniowe, jasnoczerwone lub fioletowe, mają charakterystyczną ostrogę. Diascia wymaga regularnego podlewania i nawożenia nawozem z dodatkiem żelaza.


Scewola

Ma bardzo charakterystyczne kwiaty o kształcie dłoni lub wachlarza, barwy białej lub jasnofioletowej. Kwitnie od czerwca do przymrozków. Wymaga kwaśnego, dobrze zdrenowanego podłoża. Lubi stanowiska słoneczne.


Groszek pachnący

O kwiatach w pastelowych barwach i przepięknym, słodkim zapachu, kwitnący od czerwca do września.

Zobacz także: Rododendrony i azalie do donic na balkon


Uczep rózgowaty

Roślina ta ma drobne kwiaty w kolorze żółto – słonecznym. Roślina ta lubi dużą przestrzeń i dobrze się czuje w dużych pojemnikach. Łatwo zagłusza rośliny słabsze i małe, dlatego też należy ją łączyć z dużymi, silnymi pelargoniami lub surfiniami. Lubi stanowiska słoneczne.

Nieruchomości
Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

pokaż więcej
Proszę czekać...