Oczekiwania polaków wobec emerytury

Wg badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Homo Homini - Polacy w dużej części (bo aż 80%) oczekują pomocy państwa bez względu na fakt czy wcześniej pracowali, czy nie. Jakie z tego wnioski? Polach chcą być zależni od państwa zarówno podczas pracy zawodowej, jak i po jej zakończeniu.

Na pytanie jaki system zabezpieczeń środków na życie powinien obowiązywać w Polsce ponad połowa ankietowanych – 53 proc. – odpowiedziała „emerytura państwowa”. Warto dodać, że w opinii pytanych nie ma znaczenia, czy będzie ona wypłacana z ZUS, czy też budżetu państwa. Prowadzi to do jasnej konkluzji: Polacy oczekują zabezpieczenia finansowego na stare lata, nie uwzględniając faktu, czy wcześniej wpłacali składki do systemu emerytalnego, czy tego nie robili.  Żyją w przekonaniu, że bezsprzecznie powinno utrzymywać ich państwo. Poglądy te, choć naraz przerażające i zasmucające, warunkowane są wieloma czynnikami. Wśród nich decydujący zdaje się być brak odpowiedniej edukacji ekonomicznej oraz podstawowego instynktu samozachowawczego – tłumaczą specjaliści Saveinvest.

W opozycji pozostaje co czwarty badany. 25 proc. skłania się ku twierdzeniu, że pieniądze przeznaczone na emerytury powinny pochodzić z obowiązkowych oszczędności przez cały okres pracy zarobkowej. Ta grupa ankietowanych zgadza się więc z istniejącym w Polsce nakazem do oszczędzania, by później istniała możliwość wypłacania im należnych świadczeń.

15, 7 proc. stanowią „wolnościowcy”, zdaniem których zabezpieczenie na podeszły wiek powinno być warunkowane tym, co uda się dobrowolnie i samodzielnie odłożyć w trakcie pracy zawodowej. Opowiadają się tym samym przeciwko przymusowi ubezpieczeń, czy państwowych świadczeń.

Potwierdzeniem roszczeniowego nastawienia Polaków względem państwa są cykliczne sondaże przeprowadzane przez CBOS. Wśród najciekawszych spostrzeżeń należy wyróżnić opinię, twierdzącą, że do zadań państwa należy zapewnienie każdemu dochodów przynajmniej na minimalnym poziomie – taki pogląd wyraża aż 95 proc. ankietowanych. 

W kontraście do przytoczonych wyżej twierdzeń zaprezentowali się inwestorzy. 77 proc. z nich uważa, że ich emeryturę determinują wyłącznie oni sami. Twierdzą, że sami, już w okresie pracy zarobkowej, decydują o swoich przyszłych świadczeniach, ewentualnie czyni to ich rodzina. Ich realne i przyziemne podejście do tematu tłumaczyć można zdecydowanie większą wiedzą z zakresu ekonomii i finansów.

Polecany produkt:  Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polecany produkt:  Podatki 2015 - komplet

Polecany produkt:  Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

Zobacz także: Dłużnik i windykator - co ich dzieli, co łączy?

Saveinvest Sp. z o. o.
www.grunttozysk.pl

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...