Zasiłki chorobowe w 2015 roku

Justyna Hek
rozwiń więcej
Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach społecznych z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw jeżeli ubezpieczony będzie miał zagwarantowaną minimalną podstawę wysokości zasiłku chorobowego nawet gdy otrzymują minimalne wynagrodzenie. Co jeszcze zmieni się w kwestii zasiłków chorobowych od 2015 roku?

Kiedy ubezpieczony nabywa prawa do zasiłku?

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe przez trzydzieści dni w sposób nieprzerwany – w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniu obowiązkowo, lub przez dziewięćdziesiąt dni w sposób nieprzerwany – jeśli są ubezpieczeni dobrowolnie. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje wtedy, gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem, który wydarzył się w pracy albo w drodze do niej. Prawo to posiadają absolwenci szkół lub szkół wyższych objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu dziewięćdziesięciu dni od momentu uzyskania dyplomu, osoby ubezpieczone obowiązkowo posiadające co najmniej dziesięć lat obowiązkowe ubezpieczenie oraz posłowie i senatorowie, którzy przystąpią do ubezpieczenia chorobowego w ciągu dziewięćdziesięciu dni od zakończenia kadencji.

Do okresów, które wliczają się do ubezpieczenia chorobowego zalicza się wszystkie okresy z ubezpieczeniem o ile przerwa pomiędzy nimi nie była dłuższa niż trzydzieści dni – nie dotyczy to urlopów wychowawczych, bezpłatnych i czasu czynnej służby wojskowej.

Kiedy ubezpieczony nie ma prawa do zasiłku?

Zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonym, którzy posiadają prawo do wynagrodzenia w trakcie okresów niezdolności do pracy albo przebywają na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, w areszcie lub w więzieniu. Wyjątki zdarzają się w sytuacji, gdy osoba skierowana do odbycia kary wykonuje odpłatnie pracę i posiada ubezpieczenie chorobowe. Do zasiłku nie mają prawa także pracownicy, którzy ze względu na nosicielstwo chorób zakaźnych nie przyjęli innego stanowiska zaproponowanego przez pracodawcę oraz ci, których niedyspozycja jest wynikiem umyślnego działania – przestępstwa albo wykroczenia. Osoby ubezpieczone będące pod wpływem alkoholu w momencie wypadku nie otrzymają zasiłku za pierwsze pięć dni niezdolności do pracy.

Zobacz też: Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2015 roku

Ile wynosi zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy równy jest 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jeżeli zasiłek dotyczy okresu, w którym chory przebywał w szpitalu, zostaje obniżony do 70% . Podstawowe 80% przysługuje wyłącznie osobom po pięćdziesiątym roku życia przebywającym w szpitalu od piętnastu do trzydziestu trzech dni w roku. Na 100% podstawy wymiaru zasiłku mogą liczyć kobiety w ciąży, osoby, które uległy wypadkowi w pracy lub w drodze do pracy oraz osoby, które poddały się badaniom przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek lub narządów lub zabiegom ich pobrania.

Zmiany w 2015 roku

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, w przypadku gdy ubezpieczony będzie opłacał składkę wyższą niż najniższa, za podstawę wymiaru zasiłku dla pierwszych trzydziestu dni ubezpieczenia przyjęta zostanie najniższa składka, a po upływie tych trzydziestu dni podstawę stanowić będzie suma najniższej podstawy i kwota wynosząca 1/12 kwot nadwyżek ponad najniższą stawkę za każdy kolejny miesiąc ubezpieczenia – mówiąc najprościej, propozycja jest korzystniejsza dla ubezpieczonego niż obecnie działająca ustawa.

Zobacz też:  Leki refundowane w 2014 roku

Zobacz też:  Wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Zobacz też:  Zwolnienie lekarskie (L4) a praca w drugiej firmie

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...