Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Obniżka stóp procentowych przyniosła prawdziwą falę zapytań ze strony konsumentów o możliwość zaciągnięcia kredytu na kupno mieszkania / Shutterstock

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Niższe stopy procentowe to dla wielu Polaków szansa na to, by nareszcie kupić mieszkanie.
Choć od decyzji Rady Polityki Pieniężnej minęło zaledwie kilka dni to już w czwartek i w piątek w biurach nieruchomości i w agencjach pośredników kredytowych rozdzwoniły się telefony.
– Podstawowe pytanie na jakie odpowiadałem w czwartek oraz w piątek dotyczyło tego, jak mocno spadną raty kredytu albo jak mocno wzrosła zdolność kredytowa poszczególnych klientów. Dodam, że są osoby, które dosłownie czekają w blokach startowych żeby móc wziąć kredyt na mieszkanie, a dotychczas nie mogli tego zrobić ze względu właśnie na brak zdolności kredytowej – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Obniżka stóp procentowych przyniosła falę zapytań o kredyt hipoteczny

Zmiana stóp procentowych przyniosła entuzjazm na rynek nieruchomości w Polsce. To oczekiwana zmiana, bo zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym oczekiwano zmiany i potrzebny był bodziec, który sprawi, że konsumenci znów będą chcieli kupować mieszkania.
Oczekiwanie na rządowy program dopłat do kredytów okazało się nieskuteczne, a w wielu przypadkach zdolność kredytowa była tak naprawdę „na granicy”, co oznacza, że obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych otworzy wielu osobom szansę na staranie się o mieszkanie.
- Możemy mówić o pewnej fali. W ubiegłym tygodniu odebrałem kilkanaście telefonów, a na ten tydzień zaplanowanych jest mnóstwo spotkań z osobami, które albo startują z planem zakupu mieszkania albo wyczekiwali na moment, gdy ich zdolności się poprawi na tyle, by wzięcie kredytu mieszkaniowego było bezpieczne dla ich finansów. Dla kredytobiorców zmiana będzie odczuwalna. Szacuje się, że miesięczne raty zmniejszą się o kilkaset złotych w zależności oczywiście od wysokości kredytu. To jednak zmiana ważna i w perspektywie całego kredytu mówimy o wielkich kwotach – mówi Mirosław Król.

Obniżka stóp procentowych i wzrost popytu na kredyt: rynek od miesięcy przygotowywał się na zmianę

- Niektóre banki już kilka tygodni temu dokonywały korekt w oprocentowaniu kredytów tak, by skuteczniej przyciągać klientów, którzy trafią na rynek po tym wielomiesięcznym letargu na rynku nieruchomości – mówi Mirosław Król.
Eksperci rynku nieruchomości spodziewają się, że najbliższe dni mogą przynieść znaczny wzrost osób ubiegających się o kredyty.

- Wzrost zdolności kredytowej szacowany jest na około 5%. To więc wzrost, który w wielu przypadkach może otworzyć konsumentowi szansę na kredyt, ale będąc szczerym nadal zachęcamy klientów do gromadzenia wkładu własnego, bo to od niego również zależne będzie czy kredyt uda się uzyskać. Spodziewamy się, że więcej osób będzie decydowało się na zmienne oprocentowanie rat, by korzystać ze spadku stóp procentowych w ujęciu bieżącym – mówi Mirosław Król.
- Zmiana z ubiegłego tygodnia na pewno spowoduje ruch na rynku nieruchomości, ale nie spodziewam się, by wygenerowało to wzrost cen mieszkań, przynajmniej nie do jesieni. Ceny w ostatnich miesiącach były zdecydowanie stabilniejsze, a wzrost na rynku deweloperskim sprawiłby, że wielu konsumentów nie byłoby w stanie zakupić mieszkania. Poprawa zdolności kredytowej będzie dla rynku efektywna tylko, gdy ceny pozostaną w przedziale, który okaże się realny do agregacji dla konsumentów. Nie mniej, najwięcej pytań mamy obecnie o mieszkania na rynku wtórnym, więc tu spodziewam się największego ruchu – dodaje Mirosław Król.

Nieruchomości
Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne
19 maja 2025

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów
19 maja 2025

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy
18 maja 2025

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości
16 maja 2025

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?
14 maja 2025

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce
13 maja 2025

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

pokaż więcej
Proszę czekać...