Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?

kredyt wakacje kredytowe mieszkanie ustawa pieniądze / Shutterstock

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

Wakacje kredytowe 2024 - kto może skorzystać

Kto może ubiegać się o zawieszenie łącznie czterech rat kredytu hipotecznego w ramach wakacji kredytowych? Posiadacze kredytów hipotecznych, zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r. Mogą to zrobić w okresie od czerwca do końca roku. Nowością jest jednak wprowadzenie w tym roku kryterium dochodowego. 

Skorzystanie z wakacji kredytowych będzie możliwe, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego na podstawie średniej z poprzednich trzech miesięcy. Wymóg nie dotyczy jednak gospodarstw z co najmniej trójką wciąż uczących się dzieci lub rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami. 

- Wakacje kredytowe cieszą się sporą popularnością. Szacuje się, że do tej pory z programu wsparcia skorzystały blisko 2 mln kredytobiorców. Teraz jednak wsparcie trafi do mniejszej grupy odbiorców – mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

 

Jak Polacy spłacają zobowiązania 

Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) cyklicznie pytają Polaków o terminowość spłaty zobowiązań oraz o powody ewentualnych opóźnień. W najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” 71,1 proc. ankietowanych zadeklarowało bezproblemową spłatę zobowiązań i jest to najlepszy wynik od czasów kryzysu pandemicznego. Wtedy takiej samej odpowiedzi udzielało zaledwie 66 proc. badanych, a w trakcie rosnącej wciąż inflacji i wysokich stóp procentowych – tylko 64 proc. 

- Mimo coraz bardziej optymistycznych wyników, nadal blisko 1/3 Polaków odnotowuje problemy z terminowym regulowaniem należności. W blisko połowie przypadków powodem takiej sytuacji jest brak środków na koncie w momencie wymaganej płatności. Możliwość zawieszenia kilku rat kredytu hipotecznego w ciągu roku będzie więc dla nich realną pomocą – dodaje Marcin Czugan. 

Na co przeznaczyć zawieszone raty kredytu

Wakacje kredytowe to pomoc nie tylko dla tych, którzy mają problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Zawieszone raty warto również przeznaczyć na uregulowanie zadłużeń wynikających z niespłaconych pożyczek, kredytów gotówkowych czy rachunków za prąd, gaz, telefon, itp. Należy pamiętać, że od każdego tego typu zadłużenia naliczane są odsetki ustawowe, które w związku z wciąż wysokim poziomem stóp procentowych mogą oznaczać sporą, dodatkową sumę do spłaty. Osoby świadome posiadania tego typu należności powinny więc skontaktować się z wierzycielem lub firmą windykacyjną, by ustalić harmonogram spłaty, odpowiadający np. zawieszonym ratom kredytu hipotecznego i zatrzymać w ten sposób naliczanie odsetek.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?
27 wrz 2024

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki
25 wrz 2024

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych
24 wrz 2024

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią
24 wrz 2024

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?
28 wrz 2024

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

GUNB: zbyt szybkie wypompowanie wody z zalanego budynku grozi katastrofą. Wytyczne nadzoru budowlanego dla powodzian. Ważny adres e-mail do zgłaszania budynków
22 wrz 2024

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ostrzega, że przedwczesne wypompowywanie wody z zalanego budynku może być poważnym zagrożeniem dla tego obiektu. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przygotował zalecenia (wytyczne) odnośnie zasad powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych. Ponadto GINB opublikował specjalny adres e-mail, na który można zgłaszać obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego.

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?
20 wrz 2024

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]
19 wrz 2024

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Taryfy dynamiczne prądu: żeby się opłacały trzeba mieć w domu drogie urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem
21 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

pokaż więcej
Proszę czekać...