Kredyt konsolidacyjny dla firmy

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Firma / Fotolia
Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony dla firm mających kilka zobowiązań finansowych. Jednak, żeby zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego było opłacalne firma powinna mieć kilka dużych i krótkoterminowych zleceń. Obecnie taki kredyt w swojej ofercie mają tylko cztery banki.

Kumulacja krótkoterminowego zadłużenia to zjawisko, które może zachwiać finansami każdej firmy. Jest ono szczególnie niebezpieczne w warunkach rynkowej dekoniunktury. Spłata każdej raty oznacza bowiem ubytek gotówki i spadek bieżącej płynności finansowej spółki. W skrajnych sytuacjach taki kredytowy balast doprowadza do trwałej niewypłacalności przedsiębiorstwa. Najbardziej pesymistycznego scenariusza można uniknąć dzięki konsolidacji firmowych długów – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt mieszkaniowy dla freelancera

Rozwiązanie nie dla każdego

Eksperci firmy Conse Doradcy Finansowi przypominają, że firmowe kredyty konsolidacyjne są adresowane do wszystkich przedsiębiorstw, które posiadają więcej niż jedno krótkoterminowe źródło zadłużenia. Nie oznacza to jednak, że decyzja o konsolidacji długu zawsze jest pożądana i opłacalna. Według Andrzeja Brudzyńskiego z Conse Doradcy Finansowi kredytem konsolidacyjnym powinny zainteresować się przede wszystkim firmy, które obsługują kilka drogich, krótkoterminowych zobowiązań. Można tutaj wskazać na długi wynikające z użytkowania kart kredytowych, linii debetowych oraz kredytów gotówkowych. – Kredyt konsolidacyjny pozwala na zmniejszenie raty. Trzeba jednak pamiętać, że spadek miesięcznej płatności to konsekwencja wydłużenia okresu spłaty. Taki zabieg niestety skutkuje wzrostem ogólnej sumy kosztów odsetkowych. Warto mieć tego świadomość – przypomina Andrzej Brudzyński z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kiedy dane trafiają do BIK?

Największą motywację do konsolidacji zadłużenia mają oczywiście te firmy, które już popadły w finansowe tarapaty. Problem w tym, że banki ze sporą rezerwą traktują przedsiębiorstwa walczące z problemami finansowymi. Ich właściciele musza się liczyć z podwyższeniem oprocentowania dla kredytu konsolidacyjnego lub odmowną decyzją banku.

– Dlatego konsolidację zadłużenia trzeba zaczynać po zaobserwowaniu pierwszych symptomów utraty płynności. Zaciskająca się pętla zadłużenia stopniowo zmniejsza szansę na uzyskanie dobrych warunków kredytu – mówi Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi.

Zobacz także: Kto dostanie kredyt w euro?

Uboga oferta banków

Aktualna oferta firmowych kredytów konsolidacyjnych nie jest bogata. Okazuje się, że na refinansowanie firmowych długów pozwalają zaledwie cztery banki. Warto również zaznaczyć, że tylko jeden z nich (Bank Pocztowy) przewidział typowy kredyt konsolidacyjny dla przedsiębiorców. W przypadku pozostałych produktów konsolidacja jest jednym z dopuszczalnych celów kredytowania. Marta Pawlikowska z Conse Doradcy Finansowi zaznacza, że przed dwoma laty rodzime firmy dysponowały większym wyborem. Standardowe kredyty konsolidacyjne dla firm były wówczas dostępne w ofercie Banku PKO BP oraz ING Banku Śląskiego. Niestety obydwie instytucje wycofały takie produkty ze swojej oferty.

W ramach podsumowania eksperci firmy Conse przypominają, że przedsiębiorca może dokonać swoistej konsolidacji zadłużenia za pomocą innego produktu bankowego. Pewnym substytutem dla firmowego kredyty konsolidacyjnego jest długoterminowa pożyczka hipoteczna. Środki pozyskane za jej pomocą nie muszą być wydatkowane na  cel określony w umowie. Dlatego przedsiębiorca może je wykorzystać do spłaty krótkoterminowych zobowiązań – podsumowuje Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Kredyt hipoteczny na mieszkanie w budowie

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...